Akademi

Solana nedir? Solana’nın Ekosistemine Yönelik Bir Kılavuz

İçindekiler

Solana bir yüksek hız Düşük maliyetleri korurken, Ethereum ve Bitcoin gibi popüler blok zincirleri tarafından yaygın olarak elde edilenin ötesine geçmeyi amaçlayan 2017 yılında oluşturulan katman-1 blok zinciri. Solana’nın işlemleri neredeyse anında işlemesini sağlayan, Tarih Kanıtı adı verilen benzersiz bir fikir birliği mekanizmasına sahiptir. Solana can teorik olarak saniyede 50.000’den fazla işlem gerçekleştirin Proof-of-stake’in bir versiyonu olan bu ışık hızındaki zamanlama mekanizması sayesinde ölçeklendirme çözümleri olmadan.
Katman 1 zinciri, onu ilk 10 kripto para birimine iten zorlu Ethereum söz konusu olduğunda birçok analistin favorisi oldu. Bununla birlikte, Solana bir dizi sorun ve eleştiriyle de karşı karşıya kaldı, bu nedenle diğer gelecek vaat eden L1’lerden artan rekabetle karşı karşıya.

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Solana, bir benzersiz fikir birliği mekanizması hızı en üst düzeye çıkarmak için ademi merkeziyetçilikten ödün verir.
Bir blok zinciri saniyede ne kadar çok işlemi destekleyebilirse, o kadar ölçeklenebilir olur. Ancak merkezi olmayan blok zincirlerinde, daha yüksek verim, zaman içindeki küçük farklılıklar nedeniyle blok zincirini yavaşlatır. Yerel olarak zaman damgalı işlemlerle düğümler, işlemleri doğrulamak için zaman damgalarını doğrular. İşlemleri ve zaman damgalarını doğrulayan daha fazla düğüm daha fazla zaman alır.
Solana bunu, bir Kanıt Kanıtı mekanizmasına dayalı olarak seçilen düğümler arasındaki mesajları sıralamada lider olarak bir düğüme sahip olarak çözer. Merkezi ve kesin bir zaman kaynağı olmasa bile, düğümler azaltılmış iş yükünden yararlanır ve bu da verimliliğin artmasına neden olur. Ağ, bir işlem çıktısını hash ederek ve bunu bir sonraki işlemin girdisi olarak kullanarak, bir işlemler zinciri yaratır – başka bir deyişle, bir işlem geçmişidolayısıyla adı Tarih Kanıtı.
Proof-of-History’nin en büyük yararı, Solana’nın saniyede 50.000’den fazla işlemi işlemesine izin veren artan verimdir. Uygulamada, ağ çoğunlukla saniyede 1.000 – 2.000 işlemle çalışıyor ve bu da diğer birçok blok zincirinden önemli ölçüde daha fazla. Ancak, bu artan verim bir maliyetle geldi.

Solana iki konuda sert eleştirilere maruz kalıyor: VC’lere yüksek tahsisler ve tekrarlanan kesintiler.

Aşağıdaki video, birkaç ay önce Crypto Twitter’da çok fazla öfke yarattı:

Solana, onu risk sermayesi fonlarına aşırı yüksek bir tahsisat yapmakla suçlayan kripto püristlerinin hedefi oldu. Bir Messari raporuna göre, Solana gerçekten de tokenlerinin neredeyse yarısını “içerdekilere, yani ekibe, danışmanlara ve yatırımcılara” tahsis ediyor:

Ancak bu, Terra ve Fantom gibi diğer katmanlara kıyasla hala daha az ve Celo gibi sözde “sürdürülebilir” bir blok zinciri ile neredeyse eşit. Sadece Solana incelemeye alınmadı, aynı zamanda Solana blok zinciri üzerine inşa edilen projeler de incelemeye alındı. Crypto Twitter’da, uzayda tekrar tekrar dürüst olmayan uygulamaları çağıran bir hesap olan ZachXBT şunları söyledi:

Bazı Solana figürleri eleştirilere yanıt verdi. Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, bunda yanlış bir şey görmediğine dikkat çekiyor:

Solana’nın bir diğer kurucu ortağı Raj Gökal şunları söyledi:

Yine de VC tahsisleri Solana’nın tek sorunu değil. diğeri tekrarlanan kesintiler SOL fiyatına ağır gelmeye başladı. Solana, bir kez değil, birkaç kez kesinti yaşadı ve kullanıcıları, biraz merkezi olmayan bir veritabanından biraz daha fazlası olduğu için eleştirmeye sevk etti. Son kesintisinden sonra ağın tekrar çevrimiçi olması 48 saat sürdü. Sonuç olarak, kullanıcılar DeFi protokollerinde tasfiyelere maruz kaldı ve bu da sosyal medyada öfkeye yol açtı:
Solana’nın kusursuz teknolojisi, sorunlarına rağmen 2021’de TVL’sinin önemli ölçüde arttığını gördü. Diğer blok zincirlerin aksine Solana, GameFi üzerinden DeFi’den önemli bir NFT sektörüne kadar çeşitli nişlere ve kullanım durumlarına sahiptir.

Audius

Audius bir merkezi olmayan müzik akışı platformu müzik endüstrisindeki şeffaf olmayan haklar, mülkiyet ve aşırı aracı varlığı gibi verimsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir projedir.
Audius bunu sektörün çeşitli paydaşlarının çıkarlarını hizalayarak yapar: sanatçılar, hayranlar ve bağlantı noktası operatörleri, onları bir araya getiren taraf olarak. sanatçılar Spotify ve Google Play Müzik ile karşılaştırılabilir kalitede müzik akışı ile platformun içerik defterinde içerik yayınlayabilir. hayranlar ücretsiz olarak müzik dinleyebilecek ve platformda AUDIO staking yaparak en sevdiği sanatçıları destekleyebilecek. Üstelik, düğümler protokoldeki içerik kullanılabilirliğini korumaya yardımcı olabilir veya meta verileri indeksleyerek kullanıcı sorgularını iyileştirebilir. Her iki şey de staking yoluyla olur.

Serum

Serum, ekosistemin ana DEX’idir ve bir zincir üstü merkezi sipariş defteri ve eşleştirme motoru, Solana’nın performansı sayesinde. Bu, kullanıcıların mimarisinden, önyüklemeli likiditesinden ve eşleştirme hizmetinden yararlanmak için alım satımlarının ve diğer projelerinin fiyatını, boyutunu ve yönünü seçmelerine olanak tanır.
Temel ürünü, Solana tabanlı herhangi bir ticaret ürününü eşleştirmek için varlıktan bağımsız sipariş defteridir. Bu, esasen Serum’un merkezi bir değişim performansına sahip olmasına ve daha büyük bir havuzlanmış likidite kaynağına izin verir. Wormhole token köprüsü Solana’yı diğer blok zincirlerine bağlar, ancak son zamanlarda 320 milyon dolarlık devasa bir istismarın kurbanı oldu.

radyum

Raydium, hızlı ticaret ve paylaşılan likidite sağlamak için Serum’un merkezi sipariş defterinden yararlanan Solana üzerine kurulu bir AMM’dir. Raydium, merkezi olmayan bir borsa, likidite çiftçiliği ve stake gibi para piyasası protokollerinin standart özelliklerini sunar.
Solana’daki herhangi bir protokolde olduğu gibi, Raydium da esas olarak aşağıdakilerden yararlanır: hızlı işlem hızı ve yarı-sıfır gaz ücretleri. Ayrıca, Serum ekosisteminin sipariş akışına ve likiditesine erişim sağlayarak, kayma ve likidite kıtlıklarını azaltır.
FTX bir merkezi borsa Solana üzerine inşa edilmiştir. Kripto para birimi alanındaki en tanınmış figürlerden biri olan Sam Bankman-Fried başkanlığındaki bir tüccar ekibi tarafından başlatıldı. FTX, kripto para birimi alanında bir kripto ticaret hedge fonu ve piyasa yapıcısı olan Alameda Research tarafından desteklenmektedir.
FTX özelliği sayesinde öne çıkıyor kusursuz performans, artan piyasa oynaklığının olduğu zamanlarda bile hızlı işlem gerçekleştirme ve sıfıra yakın kesinti süreleri ile sonuçlanır. Bu, borsadaki işlem hacminde büyük bir artışa neden oldu. Ayrıca Miami Heat arenasının isim haklarını satın aldı ve platformunda bir NFT pazarı oluşturmaya başladı. Ayrıca, borsa, yeni jetonları listelemede çok hızlı olması ve yatırımcıların daha yüksek riske maruz kalan ve likidasyon riski olmayan varlıklar üzerinde spekülasyon yapmalarına olanak tanıyan kaldıraç jetonları gibi yeni yenilikçi ürünleri tanıtmasıyla (ünsüz) ün kazanmıştır.
Yıldız Atlası bir yeni nesil blockchain devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun. Fütüristik bir uzay ortamında geçen oyun, üç fraksiyon ve onların kaynaklar ve politik etki için savaşları etrafında dönüyor. Unreal Engine 5 üzerine inşa edilen Star Atlas, fotogerçekçi grafiklere ve gerçek zamanlı ortamlara sahip olacak.
Oyun birkaç türü birleştirir savaş, uzay keşfi, uçuş simülasyonu ve strateji gibi. Diğer blok zinciri oyunlarında olduğu gibi, oyunda edinilen varlıkların tümü NFT’dir ve diğer kripto para birimleriyle takas edilebilir. Oyun, ATLAS ve POLIS’ten oluşan iki jetonlu bir ekonomi modeline sahiptir. ATLAS, oyuncuların diğer oyuncularla oynayarak ve ticaret yaparak kazanacakları oyun içi para birimidir. POLIS, Star Atlas’ın geliştirilmesine ilişkin kararları etkilemenin yanı sıra oyun içi yönetişime hizmet edecek oyunun yönetişim simgesidir.
Samoyedcoin, Dogecoin’de bir kazı olan Solana’nın yerel meme madeni parasıdır. Bir Doğu Avrupa köpek ırkı olan Samoyed ve Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko’nun sahip olduğu aynı cins etrafında dönüyor.

Madeni para Nisan 2021’de hayata geçirildi ve o zamandan beri blok zincirinin “maskotu ve elçisi” oldu. Artık SAMO NFT’ler ve köpek temalı ürünler içeren bir SAMO Swag Mağazası var. Diğer köpek paralarından farklı olarak, Samoyedcoin tamamen topluluğa ait değildir ve çekirdek ekip %3,9’luk bir pay ayırmaktadır.

Aurory, bir dizi NFT’nin etrafında dönen retro-fütüristik bir evrende geçen bir rol yapma oyunudur. Aurarianlar. Oyuncular, görevleri tamamlayan ve NFT olarak kazanılabilecek rakiplerle savaşan retro-fütüristik bir kedi olan Helios’un arayışını takip ettikleri tek oyunculu bir modda yer alabilirler. Bunlar takas edilebilir veya daha sonra oyunun çok oyunculu modunda kullanılabilir.
Aurory, Axie Infinity’nin (AXS) başarısını tekrarlıyor ve IDO’su Solana’daki en büyük IDO’ydu. Oyun ayrıca Metaverse’de arazi mülkiyeti ve oyuncuların nadir eşyalar ve önemli nakit ödüller kazanabileceği yıllık bir Aurory Şampiyonası Turu sunacak.
Eskiden Solfarm olarak bilinen Tulip Protocol, Solana’da merkezi olmayan bir getiri toplayıcıdır. Otomatik bileşik getiri stratejileri sunar; bu, kullanıcıların daha pasif yatırım stratejilerine girebileceği ve protokolün yerel TULIP jetonunu toplayabileceği anlamına gelir.

Kaldıraçlı verim çiftçiliği sayesinde, yatırımcılar yıllık getirilerini artırabilir ve daha riskli pozisyonlar alabilirler. Diğer AMM protokollerinin aksine, Tulip Protokolü %85 gibi oldukça yüksek bir kredi/değer oranı sunar. Bu, bugüne kadar Solana’daki birkaç verim çiftçiliği protokolünden biridir.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu