Akademi

Solucan Deliği Nedir? | İskenderiye

Wormhole, blok zinciri birlikte çalışabilirliğini sağlayan blok zincirler için merkezi olmayan, evrensel bir mesaj iletme protokolüdür.

Solucan deliği, birden fazla blok zincirine bağlanan merkezi olmayan, evrensel bir mesaj iletme protokolüdür. Basit bir ifadeyle Wormhole, Ethereum, Binance Smart Chain, Terra, Solana, Polygon, Avalanche ve Oasis gibi farklı blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bugün blok zincirlerini rahatsız eden iki ana sorunu ele alıyor:
  • Jetonları köprülemek ve takas etmek için merkezi borsalara güvenmeden blok zincirler arasında hareket etmek zordur. Ancak bu, kullanıcıların karşı taraf riskine tabi olduğu anlamına gelir.
  • Farklı blok zincirlerindeki merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeler birbirleriyle iletişim kuramaz, bu da zincirler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamayı zorlaştırır.
Solucan deliği bunu, bu zincirlerdeki akıllı sözleşmeler tarafından yayılan mesajlar için birkaç zinciri izleyerek çözer. Bu, aracılığıyla elde edilir Solucan Deliği Çekirdek Katmanı, alınan mesajları hedef zincire yönlendiren her zincirde konuşlandırılmış bir çekirdek sözleşme, daha önce bahsedilen evrensel mesaj iletme protokolünün temel işlevi. 19 düğümden oluşan bir koruyucu ağ, Wormhole’u korur.
Bu sistem, Wormhole’un altyapısı olmadan çalışmayacak olan jeton ve NFT köprüleri, zincirler arası oracle’lar ve diğer mesajlaşma uygulamaları gibi zincirler arası iletişim protokollerini mümkün kılar.

Solucan Deliği Simge Köprüsü

Solucan Deliği’nin en önemli ve iyi bilinen özelliği – tek olmasa da – Solucan Deliği Simge Köprüsü. Aşağıdakiler gibi katman-bir blok zincirleri arasında kripto varlıklarının güvenilir ve izinsiz transferini sağlar:
  • solana
  • Ethereum
  • Binance Akıllı Zincir (BSC)
  • Çokgen
  • toprak
  • çığ
  • Vaha

Koruyucular Tarafından Korunur — Doğrulayıcı Düğümler

Token transferleri, daha önce bahsedilenler tarafından güvence altına alınmıştır. koruyucular, zincirlerdeki etkinliği izleyen bir dizi elle seçilmiş doğrulayıcı düğüm. Dünyanın en büyük staking hizmeti sağlayıcısı Everstake ve Wormhole’un geliştiricisi Certus One gibi dünyanın en büyük stake sağlayıcılarından bazıları koruyucu olarak hizmet ediyor.

Bir transfer talebinde bulunduktan sonra, gardiyanlar bunu doğrular ve ardından platformun yerel tokenlerini akıllı bir sözleşmede kilitler. Eşdeğer sayıda jeton, hedef zincirde sarılmış bir varlık olarak basılır.

Sarılmış varlıkların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wrapped Ethereum’a derinlemesine dalışımızı okuyun.
Her köprüleme işlemi bir küçük işlem ücreti ve gönderici ve alıcı zincirlere ödenmesi gereken standart gaz ücretleri. BSC, Solana, Polygon ve Avalanche gibi zincirlerdeki gaz ücretleri çok düşükken, Ethereum’daki ücretler 50 $ veya daha yüksek olabilir.

Wormhole Token Bridge’in şu anki versiyonu, Wormhole Core Layer’ın üzerine inşa edilmiş ancak onun bir parçası olarak kabul edilmeyen V2 köprüsüdür. Çekirdek katman ve Solana’nın ve Terra’nın birincil merkezi olmayan simge köprüsü kadar merkezi değildir. Ayrıca, sahip olduğu TVL’de 1 milyar dolardan fazla ve NFT’leri destekler.

Solucan deliği, “standart” simge köprülerine göre birkaç önemli avantaja sahiptir.

Bunlardan biri onun desteklenen blok zincirleriBu, kullanıcılara merkezi çözümlere başvurmak zorunda kalmadan çok sayıda DeFi protokolüne erişim sağlar. Örneğin, ERC-20 jetonlarını Ethereum’dan diğer zincirlere aktarabilir ve orada DeFi protokollerini kullanabilirsiniz. Özellikle yüksek gaz ücretlerinden rahatsız olan Ethereum kullanıcıları için bu, görünüşte bir süre devam edecek bir sorun için hoş bir çözüm. Benzer şekilde, diğer zincirlerdeki token sahipleri, genişleyen Ethereum DeFi ekosistemine erişebilir.

Ayrıca, Wormhole, her ikisi de kendi gelişen DeFi ekosistemleri sayesinde hızla büyüyen TVL’ye sahip olan, piyasadaki en sıcak katman-bir blok zincirlerinden ikisi olan Solana ve Terra’yı destekler. Bu, Wormhole’u üç “büyük” DeFi zincirini desteklemeyen diğer köprülerin çoğundan ayırır.

Zincirler Arasında Köprü NFT’leri

ek olarak Solucan deliği NFT portalı kullanıcıların NFT’lerini farklı blok zincirleri arasında göndermelerine olanak tanır. Yine, bu, diğer popüler simge köprüleri tarafından desteklenmeyen bir özelliktir.

Zincirler Arasında Yerel Olarak Oluşturulan DApp’ler

Token köprüsünün yanı sıra, Wormhole ayrıca üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamaları destekler. Wormhole’un mimarisi sayesinde geliştiriciler, uygulamalara protokol öncelikli tasarım perspektifinden yaklaşabilir. Bunlar zincirden bağımsız olabilir veya her bir blok zincirinin güçlü yönlerinden yararlanabilir. Örneğin, bir uygulama, düşük işlem ücretleri nedeniyle işlemleri onaylamak için Solana’yı tercih edebilir, ancak Ethereum’un güvenliği nedeniyle son yerleşim katmanı olarak Ethereum’u seçebilir.

Etkili bir şekilde, Wormhole, uygulamaların farklı katman-iki blok zincirlerini ikinci katman çözümleri olarak kullanmasına izin verir. Geliştiriciler, çok zincirli merkezi olmayan borsalar veya zincirden bağımsız cüzdanlar ve hatta çok zincirli DAO’lar oluşturabilir.

Wormhole net bir kullanım örneği ve çekici bir değer önerisine sahip olsa da, ne yazık ki, büyük bir kitle için medyanın en çok ilgisini çekti. 320 milyon dolarlık hack Solana ve Ethereum arasındaki köprüyü hedef aldı. Sonuç olarak, 2022’nin en büyük hack’inde ve tarihin en büyük DeFi hack’lerinden birinde 120.000 Wrapped Ether çalındı. Bilgisayar korsanı, toplamı Solana’da bastı ve geri kalanını Solana’da SOL ve USDC ile değiştirirken Ethereum’da 93.750 Wrapped Ether’i kullandı. Wormhole ekibi, bilgisayar korsanıyla Ethereum adresleri aracılığıyla iletişime geçti ve bir teklif sundu. 10 milyon dolarlık ödül çalınan fonları iade etmek için ama boşuna.

Blockchain analitik firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre, bu hack, DeFi hizmetlerinin güvenlik açığını ve güvenliklerinin hala içlerinde büyük meblağlar depolamak için yeterince yüksek bir seviyeye ulaşmadığını – bir kez daha – gösterdi.

Ancak, Wormhole’un destekçileri devreye girdi ve çalınan fonları değiştirdi. Wormhole’un geliştiricisi Certus One’ın arkasındaki kripto risk sermayesi şirketi Jump Crypto, 120.000 wETH’yi sömürülen akıllı sözleşmelere geri yatırdı. Jump’ın başkanı Kanav Kariya, “iki haftada iki yıl” yaşlandığını söyledi, ancak şirketin Wormhole’un çok zincirli bir gelecek için temel altyapı olduğu konusundaki duruşunu destekledi.
Bu istismarın bir sonucu olarak, Wormhole bir ImmuneFi’de 10 milyon dolarlık hata ödül programı, kullanıcılara daha fazla güvenlik sağlamak ve protokolün DeFi’ye olan bağlılığını yedeklemek içindir. Program, bu tür istismarları önlemeye odaklanacak, aynı zamanda yönetişim manipülasyonu, özel anahtarların açığa çıkması, sybil saldırıları ve diğerleri gibi sorunlara da odaklanacak.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu