Kripto Para

Spekülatif, riskli: İrlanda Merkez Bankası, perakende fonların kriptolara yatırım yapmasını yasaklıyor

İrlanda Merkez Bankası, Salı günü yayınlanan ve perakende yatırımcıların sektörle etkileşimini potansiyel olarak etkileyebilecek bir raporda kripto para birimi yatırımlarıyla ilgili bazı çarpıcı açıklamalar yaptı.

Perakende oyuncular için yasaklanmış kriptolar

Banka, yıllık Menkul Kıymet Piyasaları Risk Görünümü Raporunda, perakende oyuncuların kripto piyasasına yatırım yapmasına izin vermenin “çok düşük ihtimal” olduğunu belirtti.

Bu, özellikle, “Devretilebilir Menkul Kıymetlerde Kolektif Yatırım Taahhütleri” veya UCITS ve alternatif yatırım fonları (AIF’ler) dahil olmak üzere, profesyonel olmayan yatırımcıları hedefleyen İrlanda tarafından düzenlenen fonlarla ilgilidir. Eski menkul kıymetlere yatırım yaparken ve Avrupa Birliği tarafından düzenlenmektedir. Perakende yatırımcılara yöneliktirler ve İrlanda merkezli fonların yaklaşık dörtte üçünü oluştururlar.

Öte yandan AIF’ler, UCITS direktifi kapsamına girmeyen hedge fonları, özel sermaye ve gayrimenkul fonlarını içerir.

Perakende oyuncuları riski değerlendiremiyor

Raporda, “kripto varlıklarına bağlı belirli riskler” ve perakende yatırımcıların profesyonel uzmanlık olmadan uygun risk değerlendirmesini üstlenememeleri nedeniyle bu duruşun alındığı belirtildi. Ayrıca, “yüksek riskli ve spekülatif” yapılarının onları toptan ve profesyonel yatırımcılar için daha uygun hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

Raporda, yorumun, bankanın son zamanlarda UCITS ve perakende yatırımcı AIF’lerin kripto ile ilgili varlıklara yatırım yapıp yapamayacağına dair aldığı birçok sorudan kaynaklandığı belirtildi.

Açıklama, İrlanda Merkez Bankası’nın kripto para birimlerine yönelik zaten şüpheci yaklaşımının bir uzantısı olarak alınabilir. Geçen ay Mayıs ayında, bir merkez bankası yöneticisi, kripto para varlıklarının artan popülaritesi konusunda “spekülatif, düzenlenmemiş bir yatırım” olmaları nedeniyle “büyük endişe” dile getirmişti. Ayrıca yatırımcıların sektörle uğraşırken tüm yatırımlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

Perakende hedefli fonlara yönelik bu kısıtlamalar, kripto destekli borsada işlem gören fonların ve ürünlerin Avrupa’da tüm öfke haline geldiği bir zamanda geldi. Bu kısmen, dijital borsaların bu ETP’lerin başarısını kolaylaştırdığı kıtanın bazı bölgelerindeki düzenleyici açıklıktan kaynaklanmaktadır. Aslında, bir dizi ürün bölgeye daha hızlı bir şekilde tanıtılsa bile, birçoğu geleneksel yatırım ürünlerini büyük bir farkla büyük bir farkla geride bırakıyordu.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu