Akademi

Staking Nedir? Stake ile Nasıl Para Kazanılır? Soğuk Staking Nedir?

Staking Nedir? Stake ile Nasıl Para Kazanılır? Soğuk Staking Nedir?

Giderek popülerliğini ve kullanım ağını arttıran kripto para dünyası yatırım araçlarını da çeşitlendiriyor. Kripto para dünyasına ait bu yatırım araçlarından biri de staking. Kısa bir süre önce kripto parayla ilgilenenler arasındaki popülerliğini arttıran staking, daha risksiz ve garanti bir yatırım aracı olarak görülüyor. Staking yöntemiyle kazanç sağlamak için bir kripto para zincirinin faaliyetlerini desteklemek maksadıyla cüzdanınızda bulunan kripto paralarınızı belirli bir süre kilitlemeniz gerekiyor. Bu süre boyunca kripto paralarınızı harcayamayacağınızı ya da transfer edemeyeceğinizi de hatırlatalım. Staking yönteminde kripto cüzdanınızı kilitlediğiniz süre boyunca ve cüzdanınızda bulunan kripto miktarı oranında yine kripto para olarak kazanç sağlıyorsunuz. 

Stake ile Nasıl Para Kazanılır? 

Stake etmek ya da staking, Proof of Stake (POS) mekanizmasıyla kripto para dünyasında yer alan bir kavram. Bu sistem boşa enerji tüketiminin önüne geçtiği gibi kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırlandırır. Böylelikle bir tür arz talep dengesi de oluşturur. Sonuç olarak piyasaya olumlu yönde bir etkisi bulunur. 

Stake ederek yani Proof of Stake (POS) mekanizmasıyla, cüzdanda bulunan kripto para oranında işlem yapabilirsiniz. Elde kazanç ise belirli koşullara bağlı olarak farklılık arz edebilir. Bu çerçevede en belirleyici nitelik ise stake ettiğiniz kripto para birimine değişkenlik göstermesidir. Her kripto paranın staking ile kazanç oranı farklılık gösterir. Ancak temel olarak ne kadar yüksek miktar ile stake ederseniz, kazanacağınız oranda aynı şekilde yükselir. Bunun yanı sıra bazı kripto para birimleri, dolaşımdaki payı sınırlamamak adına staking ile kazanılacak miktarı sınırlı tutar. Bunun için stake edeceğiniz kripto para biriminin koşullarını incelemenizi tavsiye ederiz. 

Soğuk Staking Nedir? 

Soğuk staking, kısaca soğuk cüzdan ile yapılan stake işlemidir. Soğuk cüzdanının neden olduğuna bir parantez açmak gerekirse; soğuk cüzdan internete bağlı olmayan cüzdandır. Erişime açık olmaması nedeniyle bu cüzdan türünün ele geçirilme riski oldukça düşüktür. Ancak çevrimdışı cüzdan olarak da adlandırılan soğuk cüzdanlar stake etmeye imkân tanır. Bu cüzdanlar aracılığıyla yapılan soğuk staking sayesinde kullanıcılar, kripto para varlıkklarını güvenle muhafaza ederken bir yandan da kazanç sağlama olanağı yakalarlar. Elbette cüzdan sahiplerinin soğuk staking boyunca varlıklarını başka bir cüzdana taşımamaları gerekir. 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu