Akademi

Tamamen Seyreltilmiş Değerleme (FDV) — Büyük Seyreltme İkilemi

Tamamen seyreltilmiş değerleme, tüm jetonlar dolaşımdaysa toplam piyasa değeridir. MCAP’ye göre yüksek bir FDV, önemli arz enflasyonuna ve satış tarafı baskısına yol açabilir.

Son aylarda bir blok zinciri projesine yatırım yaptıysanız, yatırım yaptığınız varlığın, mevcut piyasa değerinden önemli ölçüde daha yüksek tamamen seyreltilmiş bir değerlemeye sahip olma ihtimali vardır – bu genellikle uzun vadede iyiye işaret etmez.

Başka bir deyişle, bu projeler, zamanla dolaşımdaki arzlarını önemli ölçüde artıran yatırımcı hak kazanma, ekosistem ödülleri, aşamalı airdroplar vb. nedeniyle herhangi bir zamanda dolaşımdaki toplam arzlarının yalnızca küçük bir kısmına sahiptir.

Ancak bu, her zaman böyle değildi, çünkü birçok 2014-2017 dönemi devleri genellikle arzlarının büyük bir kısmı dolaşımdayken piyasaya sürüldü ve zaman içinde nispeten düşük enflasyon yaşadı.

Başlangıçta bir ICO veya benzeri bir bağış toplama teklifi düzenleyen en büyük üç piyasa değeri projesine bir göz atarak,
  • Ethereum (ETH): Temmuz 2014’te Ethereum, ICO’sunu düzenledi ve yaklaşık 18,3 milyon dolar değerinde Bitcoin topladı. Toplamda, ilk dolaşımdaki arzının %80’inden fazlasına eşdeğer olan 60 milyondan fazla ETH satıldı. Piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse 8 yıl içinde, arzı neredeyse iki katına çıktı – bu, modern standartlara göre makul bir enflasyon oranı olarak kabul edilebilir.
  • Binance Coin (BNB): Binance Coin, şimdiye kadarki en kazançlı yatırımlardan biri olarak tarihe geçecek ve ICO katılımcılarına zirvede yüzde 3 milyona varan kar sağlayacak. Temmuz 2017 ICO’sunda Binance, token arzının toplam %60’ını (melek yatırımcılar için %10 ve halka açık satış için %50) teklif etti. Binance, satışında toplam 15 milyon dolar topladı ve toplam 60 milyon BNB sattı.
  • Cardano (ADA): Tüm zamanların en büyük ICO’larından biri olan Cardano, Aralık 2016’da token arzının %57,6’sını satarak toplam 62,2 milyon dolar topladı. ADA’nın değeri şimdi 0,0024 $’lık ICO fiyatına kıyasla 400 kat arttı ve en yüksek değerinde ICO katılımcıları için yüzde 1,2 milyondan fazla kâra ulaştı.
Tüm bu projelerin ortak noktası nedir (akıllı sözleşme platformları olmanın yanı sıra)? Onların hepsi yatırımcılara başlangıçtaki toplam arzının büyük bir bölümünü sattıenflasyonun daha sonra onları sakat bırakmamasını sağlamak.
Jeton malzemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.
Aynı eğilim, her biri toplam arzının en az üçte birini yatırımcılara satan ve olumsuz etkilere başarıyla dayanan The Graph, Elrond ve Enjin dahil olmak üzere bir ICO/IDO tarafından desteklenen en büyük blok zinciri projelerinin çoğunda görülmektedir. enflasyonun.
Nispeten, bugün nadiren böyledir. Bunun yerine, çoğu yeni blok zinciri projesi, yatırımcılara toplam arzın küçük bir kısmını satıyor ve/veya yatırımcı jetonlarının zaman içinde kademeli olarak kilidinin açıldığını gören aşırı hak etme programlarına güveniyor – tipik olarak büyük arz enflasyonu ve ardından değerde bir çöküş ile sonuçlanıyor.
Bu, tipik olarak, token oluşturma etkinliğinde (TGE) projelerin çok düşük bir başlangıç ​​piyasa değerine sahip olduğu durumdur. Bu projeler, kazanılmış jetonların kilidinin açılmasıyla önümüzdeki haftalarda ve aylarda hızla şişmeden önce, piyasaya sürüldüğünde neredeyse her zaman jeton arzının sadece küçük bir kısmını serbest bırakır.

Aşağıdaki projeleri örnek alın:

  • Doragon Ülkesi: Bu oyna-kazan oyunu, özel/satış öncesi ve halka açık satış turlarında token arzının toplam %16,5’ini sattı – oldukça şişirici tokenomiklerle. Büyük enflasyon ve sınırlı talebin bir sonucu olarak, DOR tokeni artık özel satış ve IDO katılımcıları için ROI negatif ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden %95 düştü.
  • Zoru denemek: Token arzının toplam %36’sını satmasına rağmen, TryHards’ın son derece şişirici bir hak etme planı var ve TGE’de yatırımcı jetonlarının sadece bir kısmını piyasaya sürdü. Sonuç olarak, arzı piyasaya sürülmesinden bu yana büyük ölçüde şişerek değerini düşürdü. Halihazırda, token arzındaki önemli enflasyon, fiyatı IDO, özel ve stratejik satış fiyatının altına düşürerek yatırımcıları potansiyel olarak önemli bir kayıpta bıraktı.

Son derece şişirici bir hakediş çizelgesi örneği. (Resim: Tryhards).

Fark edebileceğiniz gibi, bu noktayı göstermek için son zamanlarda iki kazan-kazan oyunu seçtik. Pek çok P2E oyunu kayda değer bir ilgi ve benimsenme toplamayı başarsa da, çoğu bunu yapmaz ve çoğu zaman kaçak enflasyonla düzleşir.

Şu anda, yeni başlatılan blok zinciri projelerinin büyük çoğunluğu, yatırımcılar için daha çekici hale getirmek için düşük bir piyasa değeri ile piyasaya çıkmayı amaçlıyor. Örneğin, başlangıç ​​piyasa değeri 100.000 ABD doları olan bir proje lansmanınız olabilir, ancak proje değerlemesi 10 milyon ABD doları olabilir – bu, bu değerleme ikincil piyasa talebini doğru bir şekilde ölçtüğü takdirde yatırımcıların TGE’de 100 kat çarpan bekleyebilecekleri anlamına gelir.

Ancak başarılı bir ürün geliştirmek ve pazarlamak için çoğu projenin, genellikle daha az iddialı projeler için milyonlarca dolarla ölçülen önemli bir miktar toplaması gerekir. İkisi ile evlenmeye yardımcı olmak için – hem önemli miktarda fon toplamak hem de ikincil piyasa talebini teşvik etmek için düşük bir piyasa değeri ile piyasaya sürmek – projeler genellikle yatırımcılara katı hakediş programları uygular. Bu, çalışan yanık mekaniği ile birleştirilmedikçe, kaçınılmaz olarak önemli bir enflasyona ve satış tarafı baskısına yol açar.

Bu nedenle, yatırımcıların yatırım yapmadan önce bir projenin tamamen seyreltilmiş değerlemesini (FDV) dikkate almaları önemlidir. Bu tüm jetonlar dolaşımda olsaydı toplam piyasa değerive olarak hesaplanır toplam arz * cari piyasa fiyatı = FDV. Bu değer, mevcut piyasa değerinden önemli ölçüde yüksekse ve proje oldukça şişirici tokenomiklere sahipse, o zaman ihtimaller, satış tarafındaki baskının çarpıcı bir şekilde artması için ayarlanır.

Alternatif olarak, çoğu projenin FDV’sini madeni para profili sayfasından kolayca kontrol edebilirsiniz:

Şimdi, bu her zaman proje için bir ölüm cezası değildir. Nadir durumlarda, alıcı tarafı talebinin hızla büyüyen jeton arzını telafi etmesi mümkündür ve jeton değeri hala büyüyebilir. Ancak bu nadirdir.

Benzer şekilde, tokenların genellikle yatırımcıların en erken token satış turları sırasında ödediği mümkün olan en düşük fiyatın altına düşmeyeceği yaygın bir yanılgıdır – melek, tohum veya satış öncesi turlar gibi. Bu doğru olmaktan uzak. Merkezi olmayan borsalarda likidite eksikliği ve bol miktarda ‘ücretsiz’ token (yani airdrop’lardan, eşantiyonlardan, ekosistem ödüllerinden vb. gelenler) birleştiğinden dolayı, en erken yatırımcıların bile vadelerinin sonunda para kaybetmeleri çok olasıdır. hak kazanma dönemi.

Herhangi bir projeye yatırım yaparken, özellikle de uzun vadeli olduğunda, bu faktörler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu