Akademi

Tarihteki En Pahalı NFT’ler

NFT – Bu sadece bir balon mu yoksa değerli bir yatırım şekli mi? Son kripto trendlerinden birini anlamak için tarihteki en pahalı NFT’lerden bazılarını keşfediyoruz.

NFT çılgınlığının kaybolduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmeniz gerekebilir.

En son ve pahalı satışla, bugüne kadar satılan en pahalı, takas edilemeyen jetonları açıklamak üzereyiz: Sanatçı Pak’ın Merge, sadece iki ay önce satıldı.

Ne zaman “Her Gün: İlk 5000 Gün“Beeple tarafından Mart 2021’de 69.3 milyon dolara satıldı, sanatçılar, ekonomistler ve finans uzmanları, hepsi, takas edilemez tokenlerin sadece bir heves ve yakında patlayabilecek bir balon olabileceğini düşündüler.
Ardından sanatçı Grimes, NFT koleksiyonunu yaklaşık 6 milyon dolara sattı. Beeple kadar iyi değil, ama yine de sanat dünyasının tanınmış bir ünlüsü için bile önemli bir miktar.
Birleştirme” sanatçı tarafından Pak, 6 Aralık 2021’de merkezi olmayan pazar yeri Nifty Gateway’de 91,8 milyon dolara satıldı. Bu, 28.983 alıcıya satılan 312.686 parçaya bölündüğü için geleneksel bir satış değildi. Birleştirme, kullanıcıların ayrı ayrı satın alabilecekleri bir “kitleler” koleksiyonunu temsil eder.

2021’de, NFT faizindeki ani büyük bir artış, yalnızca ilk üç ayda 200 milyon doların üzerinde NFT’nin alınıp satıldığını gördü.

Değiştirilemez sanat eserleri, yatırım olarak en pahalı Van Gogh veya Picasso’nun bazılarıyla finansal olarak rekabet edebilecek bir statüye hızla yükseldi.

Size bir bakış açısı kazandırmak için, “Femme au béret ve à la robe quadrillée” İspanyol sürrealist ressamın bugüne kadarki en pahalı on eseri arasında yer alıyor ve 2018’de Londra’daki Sotheby’s’de 68.7 milyon dolara satıldı.

Resim: Femme au béret ve à la robe quadrillée

Van Gogh’un “L’Allée des Alyscamps” 2015 yılında 72.4 milyon dolara satıldı.

NFT’ler, bir blok zinciri zaman damgası aracılığıyla benzersizlikleri ve kıtlıkları ile tanımlanan dijital koleksiyonlardır. Genellikle Ethereum tabanlıdırlar ve fiziksel mallardan ziyade mülkiyet kanıtı ile karakterize edilirler. Basit bir deyişle, sahipler, akıllı bir sözleşme içinde oluşturulan kodlanmış benzersiz bir kimlik ve meta verilerle temsil edilen mülkiyet kanıtını elinde tutar, satın alır veya satar.
2012’den beri varlar ve Bitcoin’in renkli madeni paralarının doğrudan sıradakileri. Daha yakın zamanlarda, kendilerinin veya diğer sanatçıların eserlerini tanıtan etkileyiciler ve ünlüler sayesinde popülerlik kazandılar ve böylece onları daha talep üzerine ve değerli hale getirdiler.

Blok zinciri uzmanları, NFT’lerin eşler arası ticaretini sağlamak için pazar yerlerinin tamamen ademi merkeziyetçiliğine izin veren araçlar geliştirirken, Opensea ve Rarible gibi merkezileştirilmiş hizmetler, şu anda hala takas edilemeyen jetonların satın alınması veya satılması için gidilecek yerlerdir.

Beeple olarak da bilinen Michael Winkelmann, en tanınmış NFT yaratıcılarından biridir ve eserleri en çok satan karşılıksız varlıklar arasındadır.

Onun “kavşak” Şubat 2021’de Nifty Gateway’de 6.6 milyon dolara satıldı. Yakınlardaki bir kalabalık onu görmezden gelirken, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın bir sahada uzandığı animasyonlu bir NFT idi.
Ayrıca “Her Gün: İlk 5000 Gün,” şimdiye kadarki en çok satan ikinci NFT, şimdiye kadarki en pahalı üçüncü NFT oldu. Onun “İnsan Bir” 9 Aralık 2021’de 29.98 milyon dolara satış elde etti.
bu KriptoPunklar serisi, Ethereum blok zincirinde depolanan 10.000 benzersiz şekilde oluşturulmuş tahsil edilebilir karakter içerir. Kripto sanatı projesi, Haziran 2017’de yalnızca Kanadalı yazılım geliştiricileri Matt Hall ve John Watkinson’dan oluşan küçük bir ekip olan Larva Labs stüdyosu tarafından başlatıldı.

Varlıklar başlangıçta ücretsiz olarak dağıtıldı, ancak hepsi hızla talep edildiğinde kıt ve değerli hale geldi ve şimdi yalnızca MetaMask aracılığıyla fahiş fiyatlarla satın alınabiliyor.

En pahalı CryptoPunks listesinin başında #58228000ETH’ye (23,7 milyon $) satıldı, koleksiyondaki dokuz ‘Alien’ karakterinden biri.
En nadir CryptoPunk’lardan biri, #41569 Aralık 2021’de 2.500ETH (10.26 milyon $) karşılığında satıldı. 24 Maymun serserisinden biri ve bandana takıyor.
bu Fored Ape Yat Kulübü serisi (BAYC) Nisan 2021’de Yuga Labs tarafından başlatıldı ve ilgisiz maymunların 10.000 Ethereum tabanlı dijital görüntüsünü temsil etti.

Toplu olarak 750 milyon doların üzerinde işlem hacmi ürettiler ve Paris Hilton ve Snoop Dogg ünlülerini resmi sahipleri arasında saydılar.

Bugüne kadarki en pahalı Bored Ape NFT #3749 ve Eylül 2021’de blockchain oyun platformu The Sandbox tarafından 740ETH (2,9 milyon $) karşılığında satın alındı.
“Bu Her Şeyi Değiştirdi” mucidi Tim Berners-Lee tarafından World Wide Web’in en eski sürümlerinden biri için kullanılan kaynak kodunun bir NFT’sidir. 30 Haziran 2021’de Sothey’s aracılığıyla anonim bir kullanıcıya o zamanlar yaklaşık 2.375ETH, yani 5,4 milyon dolara satıldı.

NFT’ler herhangi bir dijital varlık türünü belirleyebilir. Blok zincirinde alınıp satılabilen meta veri deposu mallarını ve varlıklarını temsil ederler.

Kasım 2021’de, merkezi olmayan blok zinciri platformu Decentraland, metaverse’inde bir arsa sattı ve 618.000 MANA rekoru kırdı, o zaman kabaca 2.43 milyon dolar. Tokens.com’un bir yan kuruluşu olan Metaverse Group, Dencentraland’da sanal bir moda bölgesi oluşturmak için araziyi satın aldı.
Jack Dorsey’in ilk tweet’i21 Mart 2006’da yayınlanan , 22 Mart 2021’de 1.630ETH’ye satıldı ve o zamanlar 2,9 milyon dolar değerindeydi. Dorsey, tüm geliri Bitcoin’e dönüştürdü ve onları yoksulluk içinde yaşayan insanlara nakit sağlayan GiveDirectly hayır kurumuna bağışladı.

Genel olarak, NFT piyasa değeri 2021’de 40 milyar doları aştı ve 2025 yılına kadar 80 milyar doları aşması bekleniyor, bu da benimsemede olağanüstü bir artışa işaret ediyor.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu