Kripto Para

Terra boğaları sahneye çıktı, USTC ani arttı

Ekosistemi çöken TerraClassicUSD (USTC) fiyatı son 24 saat içinde aniden yüzde 13 artış kaydederek kripto paraların kırmızıya büründüğü bir ortamda piyasadan sıyrılarak yükselişe geçti.

CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatteki işlem hacmi yüzde 482 artan USTC 46 milyon dolarlık bir girişle yükselişe geçti. USTC’nin piyasa değeri yaklaşık yüzde 13’e yakın artış kaydederek 370.76 milyon dolardan 416.67 milyon dolara yükseldi. Herhangi bir haber ya da ilgili gelişme olmadığı için bu ani artışın nedeni bilinmiyor. Pazartesi günü Binance, dördüncü parti LUNC yakımının sonuçlarını yayımlamıştı. Web sitesinde güncellenen verilere göre, 321.701,83 dolar değerinde 1.34 milyardan fazla LUNC token’ı yakım adresine gönderilmişti.

Do Kwon’a ilişkin son gelişmeler

Özellikle Do Kwon’un yasal gelişmeleri ekosistem üzerindeki etkisini kaybediyor. Terra felaketinin yol açtığı 60 milyar dolarlık zarar nedeniyle Terra’nın kurucusu Do Kwon hakkında suç duyurusunda bulunan Güney Kore savcıları, son mahkeme kararının Do Kwon’un savunmasını destekler nitelikte olduğunu ileri sürüyor. Savcılar bu açıklamayı, bir yargıcın Terraform Labs şirketi yöneticilerinden birini tutuklama kararını kaldırmasının ardından yaptılar.

Yargıç tarafından sunulan gerekçelerden biri, sanığın savcılığın iddia ettiği gibi ülkenin Sermaye Piyasası Yasasını (CMA) ihlal edip etmediğinin belirsiz olmasıydı. Terra kurucusu da bu suçlamaları kabul etmiyor.

Bu durum, TerraUSD ile LUNA’nın, hisse senetleri ve tahviller gibi menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceği konusundaki tartışmalara ışık tutuyor. ABD ve diğer pek çok ülke gibi Güney Kore de henüz kriptonun statüsünü sağlamlaştıracak bir yasal düzenleme kabul etmiş değil. Seul savcılığı, davayı incelemek için ‘elinden geleni’ yaptığını belirterek, “Yasal bir argüman olması, soruşturmanın devam edemeyeceği anlamına gelmez” açıklamasında bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu