Kripto Para

Ukrayna: Çatışma kur endişelerini artırıyor, vatandaşlar bu madeni paraya yüksek primlerle başvuruyor

Dijital transferler etkilendi

Basında çıkan haberlerde, Ukrayna merkez bankasının ülkedeki dijital para transferlerini etkileyen sıkıyönetim kanunu uygulayan genelgesine atıfta bulundu. Siparişe göre, elektronik itibari para ihracının, ihtilafın tırmanmaya devam etmesi nedeniyle, sınırlı nakit çekme ile birlikte öngörülebilir gelecekte limit dışı olması bekleniyor.

Ve bunun sonucunda, Ukraynalı kripto borsası Kuna’nın ülkedeki Tether’in USDT stabilcoin’inde bir prim aldığı bildiriliyor. Kuna’nın kurucusu Michael Chobanian bir röportajda şunları söyledi:

“Hükümete güvenmiyoruz. Bankacılık sistemine güvenmiyoruz. Yerel para birimine güvenmiyoruz. İnsanların çoğunluğunun kriptodan başka seçecek bir şeyi yok.”

Kaynak: CoinGecko

Borsanın spot piyasasındaki son 24 saatlik işlem hacmi, hacmin %30’unun üzerinde olan baskın çift olarak USDT-Ukrayna Grivnası’nı da gösteriyor. CoinGecko’da, Ukrayna’nın yerel para birimi (%56,5 UAH) borsa hacmini kontrol ediyor, ardından Tether stabilcoin (USDT %34,8) geliyor.

Kaynak: CoinGecko

Kuna artan hacimler kaydetti

Ek olarak, borsa, Rusya’nın 24 Şubat’ta işgal ilan etmesinden bu yana ticaret hacminde bir artış kaydetti. Borsa verileri, hacimlerin 25 Şubat’ta, yazının yazıldığı sırada 3,33 milyon dolara ulaştığını gösteriyor.

Kaynak: CoinGecko

Bununla birlikte, USDT / UAH çifti, Kuna’da basın zamanında yaklaşık 37 ve 31’lik yüksek ve düşük bir aralığı koruyor.

Ülkeler için ne anlama geliyor?

Rusya-Ukrayna durumunun yoğunlaşmasından kısa bir süre sonra kripto piyasasının sert bir düşüşe geçtiğini de belirtmekte fayda var. Ancak medya raporları, bunun Ukrayna için kripto bağışlarının artmasına yol açtığını ve Rusya’nın da yaptırımları atlatmak için varlık sınıfını kullanabileceğini öne sürüyor.

Uzmanlar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rus askeri operasyonlarına karşı “güçlü yaptırımlara” izin verdiğinden, zenginlerin krizi kripto yoluyla atlatmak için bu fırsatı kullanabileceğini belirtti. VanEck’in dijital varlık araştırması başkanı Matthew Sigel, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Ne diktatörler ne de insan hakları aktivistleri Bitcoin ağında herhangi bir sansürle karşılaşmayacak.”

Burada Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan’in, iki kişi veya kuruluş birbiriyle iş yapmak istiyorsa ve bankalar aracılığıyla yapamıyorsa bunu Bitcoin ile yapabileceklerini belirttikleri dikkat çekicidir. daha fazla ekleyerek,

“Zengin bir kişi, yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulabileceğinden endişeleniyorsa, bu tür eylemlerden korunmak için servetlerini Bitcoin’de tutabilir.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu