Kripto Para

Ukrayna için > 5 Milyon Bitcoin, Ether, USDT bağışları neden önemlidir?

Ukrayna’daki siviller silahlanıp Molotof kokteylleri hazırlarken, dünyanın dört bir yanındaki destekçilerden askeri ve yardım çabalarına yardımcı olmak için kripto bağışları akıyor. Mücadelenin hem fiziksel hem de siber hale gelmesiyle, blok zincirindeki harekete bir göz atmanın zamanı geldi.

İhtiyacı olan arkadaşlar. . .

Daha önce ülkenin doğal fotoğrafları ve tarihi bilgilerle tanınan Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı, yakın zamanda Bitcoin, Ether ve USDT bağışlarını kabul etmek için adresler paylaştı. 2021 Chainalysis Küresel Kripto Benimseme Endeksinde ilk beş ülkeden biri olarak bu sürpriz değildi.

Ancak, yanıt hem karmaşık hem de ezici oldu.

Bağlantılı adres için Bitcoin blockchain verilerine baktığımızda adrese 33 BTC’den fazla veya yaklaşık 1,3 milyon dolar gönderildiğini görebiliriz. Bu arada adres yedi BTC gönderdi.

Kaynak: blockchain.com

Ek olarak Etherscan, ikinci adresin yaklaşık 1.636 Ether veya kabaca 4.4 milyon dolar bağış aldığını gösteriyor.

Ancak, bağış toplayan kuruluşların ve kaynakların yalnızca bunlar olmadığını akılda tutmak önemlidir.

Ayrıca, Tron kurucusu Justin Sun gibi diğerleri de para gönderdi. Kendi adına, Sun. bağışlanmış 200.000 dolar USDT Tron blok zincirinde.

Kaynak: Etherscan

Aslında, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ayrıca, sivil çabalar için fon toplamak amacıyla ülkeyi artık ünlü mavi ve sarı bayrağı “satmak” için bir proje olan UkraineDAO’yu da destekledi.

Kripto bağışları, Rusya-Ukrayna savaşında bir tanıtım dublörlüğünden daha fazlasıdır. Ukrayna Ulusal Bankası’nın e-para transferlerini askıya almasının ardından, bazıları kriptoya dönmekten başka seçeneklerinin olmadığını iddia etti.

Gazlı bir çaba mı?

Burada sorgulanması gereken bir şey, gök yüksek gaz ücretlerine rağmen Ethereum’un bir bağış toplama aracı olarak popülaritesidir. Hem AnayasaDAO hem de AssangeDAO bağış toplarken aynı zorluklarla karşılaştı. UkraynaDAO’nun gaz ücretleri yoluyla fon kaybını nasıl en aza indireceğini göreceğiz.

Bu arada, OpenSea’de Ukrayna için fon toplamayı amaçlayan bir NFT koleksiyonu, Ethereum’da gaz ücretlerinin 1.300 gwei’nin üzerine çıkmasına neden olmuş olabilir. RELI3F UKR grubu, para topladıkları için övülürken, madencilerin bu süreçte elde ettikleri yüksek kârlar nedeniyle de eleştirildi.

Ancak daha sonra 26 Şubat’ta gaz ücreti 55.69 Gwei’ye düştü.

Hayat kesmek: saldırıya uğrama

Vitalik Buterin başlangıçta Ukrayna’nın resmi Twitter hesabında yayınlanan kripto adresleriyle ilgili şüphelerini paylaştı. Hatta birçok kişi, hesabın Rus siber suçlular tarafından ele geçirilmiş olabileceğinden veya yanlış adreslerin verilmiş olabileceğinden endişe duyuyordu.

Ancak Buterin kısa süre sonra bazı Ukraynalı kaynakların kendisine adreslerin meşru olduğuna dair güvence verdiğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu