Kripto Para

Ukrayna’nın sınır gerilimleri arasında kriptoyu yasallaştırması ve bunun nasıl sonuçlanabileceği

Ukrayna kuvvetleri, komşuları Rusya ile devam eden gerilimlerin ortasında dijital varlıklarla yeni bir ilişki geliştirdi. Bitcoin bağışları, bazıları hükümet güçlerine ekipman sağlayan Ukraynalı gönüllü ve bilgisayar korsanlığı gruplarına yükseldi.

iyiliğin geri dönüşü

Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada Perşembe günü kripto para birimlerine yasal statü veren bir yasa tasarısı lehinde oy kullandı. Parlamento, “Sanal Varlıklar Üzerine” yasa tasarısı olarak bilinen kripto para birimiyle ilgili büyük mevzuatın son okumasını onayladı. Başkanın tavsiyelerine uydu.

Ukrayna Rada, 365 temsilciden 272’sinin tasarıyı desteklediği bir genel kurul oturumu sırasında ikinci okumada yasayı onayladı. Ukrayna Menkul Kıymetler Komisyonu, Bitcoin ve kripto para birimi hizmet sağlayıcılarına izin vermekle görevlendirildi. Böylece piyasanın gözetimini ve finansal takibini yapmak. Diğer sorumluluklar şunları içerir:

Kaynak: kmu.gov

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov şunları söyledi:

“Yeni yasa ülkemizde iş geliştirme için ek bir fırsattır. Yabancı ve Ukraynalı kripto şirketleri yasal olarak faaliyet gösterebilecek. Ukraynalılar sanal varlıklar için küresel pazara rahat ve güvenli erişime sahip olacaklar.

Piyasa katılımcıları yasal koruma ve devlet kurumlarıyla açık istişarelere dayalı kararlar alma fırsatı elde edecek. Yeni bir varlık sınıfına yatırım yapmak için şeffaf bir mekanizma ortaya çıkacak.”

Fedorov biraz ekledi önem Bu gelişmeyi sosyal medya platformu Twitter’da paylaştı.

Parlamento grubu Blockchain4Ukraine danışmanları başkanı Konstantin Yarmolenko, bir Facebook gönderisinde aynı iyimserliği yineledi. Cumhurbaşkanı’nın 146 sayılı yasayı imzalayıp yayınlamasını bekledi. 3637 ‘sanal varlıklar hakkında’ 10 gün içinde.

Ülkedeki milletvekilleri, Ukrayna’nın vergi kanununda yapılacak değişikliklerle ilgili bir yasa tasarısı sunacaklar. Odak noktası, ‘kripto para birimlerinin ve diğer sanal varlıkların vergilendirilmesiyle ilgili tüm konuları’ düzenlemek olacaktır.

Geçmişte bile, Ukrayna Parlamentosu kripto borsalarının resmi olarak çalışmasına destek vermiş ve izin vermişti.

Hala eksik

Çoğu durumda, Bitcoin’in tetiklendikten sonra direnç seviyesini geçmesi beklenir. Maalesef konu bu değildi. En büyük kripto, %7’lik bir fiyat düzeltmesine tanık oldu. Yazının yazıldığı sırada BTC, 40.000 dolar civarında işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu