Hisse Önerileri

Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (8.02.2024) Hisse Önerileri

Piyasalara Bakış

Güne pozitif bir başlangıç yapan BIST100 endeksi, günün ilk yarısında 8.940 seviyesine kadar yükselirken, kapanışa doğru gelen satışların ardından günü %0,29 düşüşle 8.843 seviyesinden kapattı. Toplam işlem hacmi ise 133,6 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler SAHOL ve EREGL, en fazla negatif etki THYAO ve BIMAS‘dan geldi. Bankacılık endeksinde %1,2 düşüş görüldü, holding endeksi %1,1 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran elektrik olurken, en çok kaybettiren iletişim sektörü oldu. Küresel piyasalar tarafında ise ABD borsalarında pozitif, Avrupa piyasalarında ise negatif kapanışlar görüldü.

Küresel piyasalarda, Almanya’da açıklanan sanayi üretimi verisi Aralık’ta beklentilerin üzerinde aylık %1,6 düşerken, ABD dış ticaret açığı aralık ayında aylık %0,5 artışla 62,2 mlr $ seviyesinde gerçekleşti. Yurt içinde açıklanan hazine nakit dengesi ise ocak ayında 206,8 mlr TL açık verdi. Bugün küresel piyasalarda, ABD’de toptan stoklar ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanırken, yurt içinde TCMB enflasyon raporu takip edilecek.

Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış bekliyoruz. Yükselişini artan hacim eşliğinde 8.900 üzerine taşıyan endekste, bu seviyenin üzerinde kapanışlar görmemiz halinde 9.150 seviyesi hedef bölgemiz olacaktır. Gün içinde 8.800 altına yaşanabilecek olası gerilemelerde ise satış baskısının artması ve 8.700-8.550 aralığında denge arayışı görebileceğimizi düşünüyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu