NFT

Yuga Labs, Ticari Haklara Dayalı Şifreleri Çözecek!

CryptoPunks, NFT sektöründe en çok bilinen projedir. NFT’ler profil resimlerini popüler hale getirdiği için sınırsız sahtekarları harekete geçirmiştir. Ancak Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs NFT’lerin yeni sahiplerine, son yöneticinin Ethereum NFT’lerinin faydasını nasıl iyileştireceğini araştırdığını açıkladı. Ayrıca markayı ileriye taşımak için planlar yaptığına dair açıklama yaptı. Coinyorumcap olarak, detayları sizin için derledik.

Yuga Labs CryptoPunks Geliştirmeleri Yayınlayacak!

Yuga Labs, mart ayında Larva Labs’ın CryptoPunks ve Meebits koleksiyonlarının büyük NFT rezervini satın almıştır. Haziran ayında firma, Christie’s müzayede evinde yeni dijital sözleşmeleri yöneten ve Beeple’ın 69 milyon dolarlık NFT’sini açık artırmaya çıkaran Noah Davis’i marka rehberi olarak CryptoPunks’ın geleceğini denetlemesi için görevlendirmiştir. Davis, bu fırsatın kendisine kıdemli müzik işletmecisi ve Yuga Labs’ı örnekleyen eski etiket yöneticisi Guy Oseary tarafından sunulduğunu söyledi. Oseary başta rol konusunda kararsız kalmıştır. Ancak devamında Davis’i bunun almaya değer bir görev olacağına ikna etmiştir. Davis’in tüm detayları duyunca karar verdiği açıklanmıştır.

Davis son haftalarını CryptoPunks sahiplerine katılarak, en az 1 milyon dolarlık düzinelerce NFT satışına harcamıştır. Ayrıca bugüne kadar 2,3 milyar dolardan fazla ticaret hacmi yaratan sergiyle ilgili yeni hazırlıklara başlamıştır. Mart ayındaki satın almanın yanı sıra Yuga Labs, Web3 girişiminin CryptoPunks sahiplerine tam ticarileştirme hakları vereceğini açıkladı. Ayrıca onları sahip oldukları sanat eserlerine dayalı programlar ve türev mülkler kurmaya teşvik edeceğini belirtti. Yuga Labs, Bored Ape Yacht Club sahipleri için zaten bunu yapmaktadır. Ayrıca anlaşmalara Meebits sahipleri de dahil edilecektir.

CryptoPunks sahiplerine, IP lisanslama onayının yayınlandığı 15 Ağustos’ta bu haklar verilecektir. Davis, nihai sonucun nihayet Bored Apes ile aynı olduğunu açıkladı. Noah Davis konuyla alakalı açıklama yaptı. Davis, ‘Punks’a verdiğimiz lisansla, bu yeni tanımlanmış gri alanların bazılarını iyileştirdiğimizden emin olmak istedik. Yapabileceğimiz yerlerde daha fazla güvenlik sağlayacağız. Ayrıca lisansın ne olduğunu daha açık bir şekilde yorumluyoruz’ dedi. Bored Ape’de olduğu gibi, lisans hakları her NFT’ye bağlıdır. Ancak CryptoPunks lisansının yorumladığı gri alanlardan biri, bir Punks sahibi NFT’sini açık artırmaya çıkarırsa, halihazırda inşa ettiklerini ve yayınladıklarını kullanmaya devam edecektir. Ayrıca bunlardan yararlanma imkanı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu