Kripto Para

%263 ralli artık yok – Cardano’nun şimdiye geri döndüğü yer burası

Bir zamanlar en çok heyecanlanan ve beklenen proje olan Cardano, şu anda muhtemelen kripto alanındaki en hayal kırıklığı yaratan varlık. Şu anda sadece kazandığı tüm değeri kaybetmeyi başarmakla kalmadı, aynı zamanda yatırımcılarının %91’inden fazlası da korkunç kayıplara uğradı.

1 dolar geride kaldı

Cardano’nun fiyatı, daha geniş piyasa ipuçlarından ziyade alandaki gelişmelerden daha fazla etkilendi. Charles Hoskinson ve Cardano topluluğu, projeyi Cardano’nun endüstride devrim yaratacak gibi göründüğü noktaya kadar abarttı.

Ne yazık ki, akıllı sözleşmeler ağda yayınlanır yayınlanmaz, yutturmaca öldü.

Ardından gelen çöküş, bir yatırımcının bakış açısından bir felaketten başka bir şey değildi. 2.9 doların yüksek seviyelerine dokunmasının ardından ADA düşmeye başladı. 1 dolar seviyesi civarında bir süre durdu, 1,01 dolar – 1,06 dolar civarında konsolide oldu, bu, insanların ona stablecoin demeye başladığı zamandı, ancak bu mizah bile kısa ömürlü oldu.

Bugün, bir haftalık düz kırmızı mumların ardından altcoin 0,836 dolara düştü. Cardano bu fiyat noktasında en son Şubat 2021’deydi.

Cardano fiyatı şu anda 0,83 dolarda | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Ancak, fiyat dışında, ağ ile ilgili hiçbir şey iki dönemde birbirine benzemiyor. Şubat 2021’deki “ralli”, yatırımcılarının yaklaşık %94’ünü kâra getirdi ve yatırımcıların sadece %1,04’ünü zarara uğrattı. Bugün yatırımcıların %91’i zarardayken, sadece %7’si hala kârda.

%91 Cardano yatırımcıları zararda | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

İkincisi, işlem gören arzın çoğunluğu o zamanlar kârdaydı ve hacimler düzenli olarak 1 milyon ADA’ya ulaştı. Bugün 60 bin ADA’dan fazla ADA düzenli olarak kayıpta.

Cardano’nun önemli arzı kayıplarda | Kaynak: Santiment – AMBCrypto

Ayrıca ve kesinlikle piyasanın en önemli itici güçlerinden biri olan geçen yıl bu zamanlarda coşkulu olan yatırımcı duyarlılığı şu anda kesinlikle hayal kırıklığı yaratıyor.

Cardano Yatırımcı hissi | Kaynak: Santiment – AMBCrypto

‘Kazanan’ faktör

Kazanan tek faktör, Şubat 2021’den beri HODLing yapan %73 orta vadeli sahipleridir. Bu yatırımcılar, Cardano’nun uçuruma düşmesini destekliyor.

Cardano yatırımcılarının zamana göre dağılımı | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

Basitçe söylemek gerekirse, Cardano şu anda Solana ve Terra gibi rekabetçi varlıkların ve zincirlerin ortaya çıkması nedeniyle cazip bir değeri olmayan bir yatırım aracı olarak ölüyor.

Neredeyse 200 protokolün birleşimiyle ilk 10 zincirden biri olarak DeFi alanına liderlik etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda bir varlık olarak yükselişleri onları daha iyi bir seçim haline getiriyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu