Kripto Para

200 milyon dolarlık Binance-Forbes anlaşması ‘çıkar çatışması’ endişeleri nedeniyle geri tepti

Medya ve kripto para birimleri arasındaki ilişki hızla gelişiyor. Özellikle de evlat edinmenin kolaylaştırıldığı ana kanallardan biri olduğu için. Aslında, geçmişte analistler, özellikle Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme kripto para birimleri ile, sürekli medya yutturmaca için fiyat artışları kaydetti ve geçmişte birçok ülkeyi kripto reklamverenlerine uyarı vermeye sevk etti.

Ancak aynı şey bir kez daha gündeme getirildi. Kripto para borsası Binance, bildirildiğine göre blockchain farkındalığını hızlandırmak amacıyla önde gelen finansal haber kuruluşu Forbes’un büyük bir bölümünü satın aldı. 200 milyon dolarlık satın alma, bu durumdan doğabilecek çıkar çatışmasını sorguladıkları için birçoğunu rahatsız etti.

Bu çatışma, her iki taraf arasında geçmiş bir dava düşünüldüğünde daha belirgin hale gelir. 2020’de Binance, asırlık ticari yayının küresel kripto borsasının daha önce düzenleyici gözetimden nasıl kurtulduğunu vurgulayan belgeleri sızdırmasından sonra Forbes’a iftira davası açmıştı. Dava daha sonra 2021’de düştü.

‘Editoryal bağımsızlık kutsal kalacak’

Günümüze hızlı bir şekilde ilerleyen Binance CEO’su, bu satın almanın arkasındaki niyetler hakkında havayı netleştirmek için bir açıklama yaptı. Twitter’da ‘Forbes editoryal bağımsızlığının her zaman kutsal olduğunu ve öyle kalacağını’ ve her iki kurumun da aynı şeyi sürdürmek için çaba göstereceğini iddia etti. Bu satın almanın bunun yerine yayının kendi blok zinciri altyapısını oluşturmasına yardımcı olmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

Satın almayı duyuran bir açıklamada, medyanın kripto pazarının ve gelişmekte olan blok zincir teknolojilerinin “yaygın tüketici anlayışı ve eğitimi oluşturmak için önemli bir unsur” olduğunu belirten benzer açıklamalar yapmıştı.

Benzer şekilde Forbes, ortaklığın yayının ‘markasını en üst düzeye çıkarmasına’ yardımcı olmayı ve mevcut dijital varlık ekibinin ve ‘diğer bazı vuruşların’ zamanla büyümesine izin vermesini amaçladığını da iddia etti. Aynı şekilde, Forbes CEO’su Mike Federle şunları söyledi:

“Binance’ın Forbes’a yaptığı yatırımla, artık dünyanın önde gelen kripto borsasının ve dünyanın en başarılı blok zinciri yenilikçilerinden birinin deneyimine, ağına ve kaynaklarına sahibiz. Halihazırda gelişmekte olan dijital varlıklar dünyasıyla ilgilenen insanlar için bir kaynak olan Forbes, onların yardımıyla bu alanda gerçek bir lider olabilir.”

Yine de Binance’in yatırımı onu yayının en büyük iki sahibinden biri yaptı. Borsa, NYSE’de halka açılmadan önce 400 milyon dolarlık ek sermaye arıyor. Sonunda bir SPAC satın alma yoluyla anlaşmayı 630 milyon dolar olarak değerlendirmeyi umuyor.

Binance daha önce 2021’de önde gelen blockchain analiz ve sıralama firması CoinMarketCap’i satın almıştı. Ve şimdi kripto bilgi arenasına sahip olma yolunda ilerliyor gibi görünüyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu