Akademi

Kripto Kabulü: Sonraki Hangi Ülke Kripto Para Birimi Yasallaştıracak?

CoinMarketCap, hangi ülkenin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edebileceğini bulmak için kripto yasallaştırma konusuna dalıyor.

El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etme cüretkar kararını verdiğinden beri, kripto sahnesi, bir sonraki ülkenin hangi ülkenin olabileceğine dair spekülasyonlarla dolup taşıyor. Ocak ayında Crypto.com, kripto benimseme oranlarının bu yıl 296 milyondan 1 milyara üç katına çıkacağını öngören bir rapor yayınladı. Yasal ihale olarak kripto para birimi hakkında, borsa şunları öngördü:
[…] Son derece enflasyonist bir ekonomi ve değer kaybeden para birimiyle karşı karşıya olan daha fazla ülke, El Salvador örneğini izleyerek kripto para birimini yasal ihale olarak kabul edebilir.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yılın başında aynı tahminde bulundu:

Peki, kripto para birimini ne zaman ve hangi ülke yasallaştıracak? El Salvador, Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran tek ülke olarak kalacak mı? İlk olarak, kriptoyu yasallaştırmak ile kriptoyu yasal ihale yapmak arasındaki farkı açıklığa kavuşturalım.

CoinMarketCap kullanıcılarına kriptoyu yasal ihale olarak kabul edecek bir sonraki ülke olacağını düşündüklerini sorarsak, Paraguay, Venezuela ve Anguilla (küçük bir Karayip ülkesi) yarışa öncülük ediyor. Ancak kripto benimseme oranlarına bakarsak, bir kripto araştırma firması olan Chainalysis tamamen farklı bir tablo çiziyor:
Çünkü bu kripto benimseme ve kripto yasallaştırma aynı şeyler değildir. Kripto, Vietnam gibi bir ülkede yüksek bir benimseme oranına sahip olabilir, ancak yasal bir gri alanda olabilir (hükümet aslında bunu yasaklamaya çalışıyor). Aksine, El Salvador gibi bir ülke özellikle yüksek bir benimseme oranına sahip değildi, ancak yine de Bitcoin’i resmi para birimi yaptı. Bu nedenle, şunu anlamak yararlıdır:
  • Kripto benimseme bir ülkede kripto kullanımıdır (metrikler çılgınca değişebilir).
  • Kripto yasallaştırma kriptonun resmi olarak bir varlık veya para birimi olarak tanınması ve yasal olarak kullanılabilmesi (ve muhtemelen vergilendirilmesi).
  • Yasal ihale olarak kripto: kripto resmi bir ödeme aracıdır.
Sadece El Salvador son kategoride ve IMF’den gelen eleştirilere rağmen kararlılığını koruyor. Aksine, raporlara göre, bazı Salvadorlular Bitcoin’in faydalarını bir para birimi olarak kabul ediyor.

Peki, CoinmarketCap listesindeki ülkelerden herhangi birinin bir sonraki El Salvador olma şansı var mı? Gelelim en olası adaylara.

Paraguay Bitcoin’i yasal ihale haline getirdiği söylenen bir yasa tasarısı nedeniyle en olası aday olarak derecelendirildi. Geçen yıl, kongre üyesi Carlos Rejala, lazer gözleriyle dışarı çıktığında Crypto Twitter’ı çılgına çevirdi ve “DEV bir şey” sözü verdi:
Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, bunların hepsi sadece bir tanıtım dublörüydü ve Rejala’nın Bitcoin Paraguay’ın para birimini yapmaya asla niyeti yoktu. Bunu yapmanın “pratik olarak imkansız” olacağını söyleyerek kendisi bile kabul etti. Ancak Paraguay Senatosu, kripto madenciliğini yasallaştıran ve sanal varlıklarla ilgili temel terimleri tanımlayan tasarıyı onayladı. Kısacası, fatura kripto dostu mevzuat getiriyor, ama Paraguay bir sonraki El Salvador olmak istemiyor.
Ekonomik açıdan istikrarlı Paraguay’ın aksine, Venezuela Crypto.com raporunun faturasına çok daha iyi uyan bir ülke: ülke ekonomisi hiperenflasyon tarafından hırpalanmış ve yerel para birimi (Bolivar) neredeyse değersiz. Venezuelalılar, geçimlerini sağlamak için Axie Infinity oynamaya başladı.
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ülkedeki kripto kabulü hızla arttı. Venezüella havaalanlarında kripto kabul edilmekle kalmıyor, aynı zamanda insanlar zorunluluktan dolayı onu günlük yaşamlarında bir ödeme aracı olarak kullanmaya başlıyor. Cointelegraph, Venezüellalıların gelirlerini hiperenflasyondan korumak için nasıl stablecoin’lere dönüştüğünü inceledi. Hükümet bu eğilimi yakaladı ve Digital Bolivar’ı stablecoin’lere ve Bitcoin’e rekabet olarak tanıttı. Buna ek olarak, son zamanlarda vatandaşlarını özel kripto yerine CBDC’ye yönlendirmek için %20 vergi ile kripto para birimlerini tokatladı.
Bu nedenle, Venezüella, kaybedecek çok az şeyi ve kriptonun benimsenmesinden kazanacak çok az şeyi olan bir ülkenin en iyi örneği gibi görünse de, otoriter hükümeti kriptoyu yasal ihale yapma olasılığı çok düşük. Güney Amerika ülkelerinde kripto giderek daha fazla mevcut olsa da – kısmen kripto ödemelerinin daha yaygın hale gelmesi sayesinde – dünyanın bu bölgesinde yasallaştırma tavandır.
Anguilla, CMC kullanıcıları tarafından üçüncü sırada yer alsa da – muhtemelen token dostu düzenlemesi nedeniyle – başka bir küçük ada ülkesinin kriptoyu benimseme olasılığı çok daha yüksek: Tonga.
Bu Pasifik adası ülkesi, Tonga’da Bitcoin’i yasal ihale yapmak için El Salvador’un faturasını kopyalamaya çalışan bir Bitcoin boğası olan Lord Fusitu’a’ya ev sahipliği yapıyor.
Havalelere oldukça bağımlı bir ülke olarak, kripto para birimi olarak bir kullanım durumuna sahip olacaktır. Bir Tsunami sonrasında zaten Bitcoin havalelerini kabul ediyor. Ayrıca, Tonga sadece 104.000 nüfusa sahip ve Bitcoin’i benimsemenin halkla ilişkiler faydaları olası ekonomik risklerden daha ağır basabilir. Dahası, tıpkı El Salvador gibi, Tonga’da da enerjisi en azından teoride Bitcoin madenciliği için kullanılabilecek volkanlar var.

Tonga’daki mevcut siyasi manzara hakkında bilgi sahibi olmadan, Lord Fusitu’a’nın planlarının ne kadar gerçekçi olduğunu değerlendirmek zor, ancak Tonga en gerçekçi aday olabilir kripto kabulü için.

Bu iki ülke jeopolitik bir açmaza saplanmış durumda, ancak aynı zamanda kripto benimseme ve yasallaştırma konusunda da kilit oyuncular.

Ukrayna Ukrayna’yı gelecekte bir kripto merkezi haline getirme üzerine bahse giren kripto dostu bir tasarıyı geçtiği için yakın zamanda Bitcoin’i yasallaştırdı. Ukrayna, kripto benimseme endeksinde birkaç sıra kaybetmesine rağmen, yaşam standartlarını yükseltmek için bir kazanana şiddetle ihtiyaç duyan titrek ekonomisiyle hala önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle, kripto dostu ulusların saflarına katılmak neden Ukrayna için mantıklı.
Rusya, Öte yandan, kripto konusundaki duruşu konusunda genellikle esrarengiz olmuştur. Görünüşte sonsuz bir “Seni seviyorum – seni sevmiyorum” yaklaşımı, ülkenin El Salvador’u eleştirmesine ve birkaç kez yasakla flört etmesine neden oldu. Sonunda, Rusya 180 yaptı ve sadece kriptoyu yasaklamakla kalmayacak, Bitcoin’i bir para birimi olarak ele alacak. Bunun ne kadarının jeopolitikten kaynaklandığı kimsenin tahmininde değil, ancak ABD gibi ülkelerin elini kripto dostu yasalar çıkarmaya zorluyor.
Çoğu ülke – şimdilik – kriptoyu yasal olarak ihale etmekten vazgeçiyor. Çoğu zaman, bu tür teklifler, bir Arizona senatörü örneğinde olduğu gibi, yalnızca PR dublörleridir. Yine de bazıları taraflarını seçti ve Ukrayna ve Paraguay gibi ülkeler kripto dostu mevzuatın ödüllerini alırsa, bu meşru bir ulus devlet FOMO’sunu kriptoya yönlendirebilir.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu