Kripto Para

2016 Bitfinex hack: ABD suçlanan çifti tutukladı, 3,6 milyar dolar değerinde çalıntı Bitcoin’lere el koydu

ABD Hükümeti, Adalet Bakanlığı’nın ele geçirdiği en zengin Bitcoin cüzdanlarından birini kontrol ediyor.
2016 kripto borsası Bitfinex hackinden 3,6 milyar dolarlık çalıntı kripto para birimi.

Salı günü iki kişi de tutuklandı ve 4,5 milyar dolarlık hacklemeyle bağlantılı olarak kara para aklamakla suçlandı. DOJ’dan yapılan açıklamaya göre, evli çift Ilya “Hollandalı” Lichtenstein ve Heather Morgan bugün daha sonra New York Mahkemesinde görülecek.

2016 yılında, o sırada toplam dolaşımdaki arzın büyük bir miktarını oluşturan Bitfinex borsasından yaklaşık 120.000 BTC çalındı. O zamanlar tokenlar yaklaşık 60 milyon dolar değerindeyken, cari fiyatlarla değerlemeleri 4,5 milyar doların üzerine çıktı.

Çalınan kripto para, “yetkisiz işlemler” yoluyla Lichtenstein’ın hesabına taşındı ve son beş yılda 25.000 BTC transfer edildi. 900 milyon dolar değerinde kalan tokenlerin akıbeti şimdilik bilinmiyor.

Adalet Bakanlığı, yayınladığı bildiride, çiftin hack’ten elde edilen jetonları aklamak için komplo kurduğunu iddia etse de, sadece ağır bir şekilde ima etti ve hack’in arkasındaki beyinler olduklarını açıkça iddia etmedi. Daha da belirtti,

“Lichtenstein ve Morgan tarafından kontrol edilen çevrimiçi hesapların mahkeme tarafından yetkilendirilmiş arama emirlerinin yürütülmesinden sonra, özel ajanlar Lichtenstein tarafından kontrol edilen bir çevrimiçi hesaptaki dosyalara erişim elde etti. Bu dosyalar, Bitfinex’ten çalınan fonları doğrudan alan dijital cüzdana erişmek için gereken özel anahtarları içeriyordu ve özel ajanların Bitfinex’ten çalınan 94.000’den fazla bitcoin’i yasal olarak ele geçirmesine ve kurtarmasına izin verdi. Kurtarılan Bitcoin, ele geçirme anında 3,6 milyar doların üzerinde bir değere sahipti. ”

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco da yaptığı açıklamada, bunun “departmanın şimdiye kadarki en büyük mali nöbeti” olduğunu kaydetti. Twitter kullanıcıları, şaka yollu bir şekilde, hükümet ele geçirilen tüm jetonları atacak olsaydı, Bitcoin fiyatının neredeyse anında çökeceğini belirtti.

DOJ ayrıca, çalınan fonlar hacker’ın cüzdanlarından Lichtenstein ve Morgan tarafından kontrol edilenlere geçmeye başladığında ABD makamlarının çalınan fonları BTC blok zincirinde izlediğini belirten davayla ilgili bir gerçekler açıklaması yayınladı.

Çevrimiçi dedektifler zaten transferi gördü 94.000 Bitfinex, BTC’yi bu paradan önce işaretledi ve birçok kişinin paranın şu anda hareket halinde olduğuna inanmasına neden oldu. Ancak ortaya çıktığı gibi, transfer aslında DOJ tarafından varlıklara el konulurken yapılmıştı.

Açıklamada ayrıca sanığın aklama operasyonlarını yürütmek için binlerce kripto cüzdanı oluşturduğu ve işlemleri “binlerce” daha küçük işleme bölmek, darknet pazarlarını kullanmak ve bunları daha özel hale dönüştürmek gibi bir dizi teknik kullandığı iddia edildi. Monero gibi belirteçler.

Bu arada Bitfinex, ele geçirilen fonları geri almak için şimdi DOJ ile birlikte çalışacağını ve daha sonra yatırımcılara “kurtarma tarihinden itibaren 18 ay içinde” geri ödeme yapmak için kullanılacağını belirtti.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu