Akademi

2016 Bitfinex Hack ile Bağlantılı Bitcoin 3,6 Milyar Dolar Kurtarıldı

Manhattan’da çalınan fonları aklamaya çalıştıkları şüphesiyle iki kişi tutuklandı ve Bitfinex şimdi altı yıl önce kaybettiği Bitcoin ile yeniden bir araya gelmeyi umuyor.

Kripto para birimi değeri 3.6 milyar dolar ABD Adalet Departmanı tarafından kurtarıldı – kayıtlara geçen en büyük mali ele geçirme.

Dijital varlıklar, madeni paraların artık değer kazandığı 2016 yılı Bitfinex hackiyle doğrudan bağlantılıydı. 4,5 milyar dolar çalınmıştı.

Manhattan’da çalınan parayı aklamaya çalıştıkları şüphesiyle iki kişi tutuklandı.

Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, başarılı operasyonun “kripto para biriminin suçlular için güvenli bir sığınak olmadığını” gösterdiğini söyledi ve ekledi:

“Dijital anonimliği korumak için beyhude bir çabayla, sanıklar bir kripto para birimi işlemleri labirenti aracılığıyla çalıntı fonları akladılar. Kolluk kuvvetlerinin titiz çalışması sayesinde, departman bir kez daha parayı nasıl takip edebileceğini ve ne şekilde olursa olsun takip edeceğini gösterdi. almak.”

Ilya Lichtenstein ve eşi Heather Morgan, gelirlerini aklamak için komplo kurmakla suçlanıyor. 119.754 BTC.

Mahkeme belgeleri, bir bilgisayar korsanının Bitfinex’in sistemlerine sızmayı başardığını iddia etti. 2.000 süreçte yetkisiz işlemler. Çalınan Bitcoin daha sonra Lichtenstein’ın kontrol ettiği iddia edilen bir dijital cüzdana gönderildi.

Bir soruşturma gösteriyor ki 25.000 BTC son beş yıl içinde “karmaşık bir kara para aklama planı” ile hareket etti ve gelirlerin bir kısmı hem Lichtenstein hem de Morgan’ın kontrol ettiği finansal hesaplarda toplandı.

Çevrimiçi hesaplarının mahkeme tarafından yetkilendirilmiş arama izinleri daha sonra dijital cüzdanın özel anahtarlarını ortaya çıkardı. 94.000 BTC Yıllar önce Bitfinex’ten alınanlar saklandı.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Dedektifler, sanıkların kripto para aklama tekniklerini “yöntemli ve hesaplanmış” olarak nitelendirdi. Hayali kimliklere güvenmenin yanı sıra, fonlar kripto borsaları ve karanlık ağ pazarları aracılığıyla karıştırıldı – hepsi işlem geçmişlerini gizlemek ve kolluk kuvvetlerini kokudan uzaklaştırmak amacıyla. ABD Columbia Bölgesi Başsavcısı Matthew M. Graves bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Kripto para birimi ve onun içinde işlem gören sanal para borsaları, ABD finans sisteminin genişleyen bir parçasını oluşturuyor, ancak karmaşık kara para aklama planları aracılığıyla yürütülen dijital para soygunları, kripto para birimine olan güveni sarsabilir.”

Kara para aklamak için komplo ve ABD’yi dolandırmak için komplo suçlamaları toplu olarak en yüksek cezayı taşır. 25 parmaklıklar ardında yıllar.

Yaklaşık bir hafta önce, WhaleAlert bunu tespit etmişti. 94.643 BTC Bitfinex hackine bağlı cüzdandan – normal dilimlerde 10.000 BTC.

Hack, bir kripto borsasını etkileyen en büyük saldırılardan biri olarak tarihe geçti ve o sırada Bitcoin’in değeri düştü. 600 $ ile 400 dolar.

2020 yazında Bitfinex, 400 milyon dolar fonlar iade edilirse – ve hatta bilgisayar korsanlarının ellerinde tutmasına izin vereceğini söyledi %25 Geri kalanını iade ettikleri sürece çalınan malın.

Salı günü yaptığı açıklamada Bitfinex şunları söyledi:

“ABD Adalet Bakanlığı’nın bugün Ağustos 2016 güvenlik ihlali sırasında çalınan Bitcoin’in önemli bir bölümünü geri aldığını duyurmasından memnunuz. Soruşturma başladığından beri Adalet Bakanlığı ile yoğun bir şekilde işbirliği yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. “

Şimdi, “çalınan Bitcoin’in iadesine ilişkin haklarımızı belirlemek için uygun yasal süreçleri izlemeyi” planlıyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu