Kripto Para

2021’de kripto fidye yazılımı ödemeleri 602 milyon dolara ulaştığında, 2022 nasıl daha kötü olabilir?

En yaygın ve ciddi siber saldırılardan biri fidye yazılımlarını içerir. Bu saldırılar sadece sayı olarak değil, aynı zamanda şiddet olarak da artmaktadır. 2020’nin ilk yarısında, çoğu ödeme için Bitcoin kullanıldığından, ortalama fidye yazılımı ödemeleri %60 arttı. Blockchain analiz firması Chainalysis, 10 Şubat’ta 2021’de kripto para birimiyle ilgili fidye yazılımı etkinliği hakkında yeni veriler yayınladı.

Fidye yazılımı türleri

Rapor, 2021’deki kripto para birimiyle ilgili fidye yazılımı etkinliğine ışık tuttu. Aşağıdaki grafik, 2016 ila 2021 yılları arasında fidye yazılımı adresleri tarafından alınan toplam kripto para birimi değerini gösteriyor.

Kaynak: Chainalysis

Raporda şunlar belirtildi:

“Bu rakamlara rağmen, anekdot niteliğindeki kanıtlara ek olarak 2021’in ilk yarısındaki fidye yazılımı gelirinin 2020’nin ilk yarısını aştığı gerçeği. 2021’in sonunda fidye yazılımı için daha da büyük bir yıl olduğunun ortaya çıkacağını gösteriyor.”

Conti, 2021’de kurbanlardan en az 180 milyon dolar şantaj yaparak gelir açısından en büyük fidye yazılımı türüydü. Rusya merkezli olduğu düşünülen Conti, programını bir hizmet olarak bağlı kuruluşlara bir ücret karşılığında satan bir fidye yazılımı sendikasıydı. Darkside ikinci sırada izledi. Yaklaşık 100 milyon dolarlık kripto değeri çıkardı.

Kaynak: Chainalysis

Ortalama fidye yazılımı ödeme boyutu 2021’de 118.000 $ ile rekor seviyeye ulaştı. Bu, 2020’deki ortalama 88.000 $’dan %26’lık bir artışa işaret ediyor.

İşte ilginç bit-çoğu suş, uykuda olmadan önce kısa bir süre aktif kaldı. Conti, 2021’in tamamı boyunca aktifti. Bu tür gruplar operasyonları durduracak ve ardından yeni bir adla yeniden açılacaktı.

Fidye boyutlarındaki artışın bir nedeni, fidye yazılımı saldırganlarının “büyük oyun avcılığı” stratejisine benzer daha büyük ortalama ödeme boyutu sayesinde büyük kuruluşlara karşı yüksek düzeyde hedefli saldırılar gerçekleştirmeye odaklanmasıydı. Saldırıların çoğu finansal olarak motive edildi. Diğerleri “aldatma, casusluk, itibara zarar verme ve düşman düşman operasyonlarının bozulmasına” odaklandı.

kullanır

Kuzey Koreli kripto bilgisayar korsanları, 2021’de fidye yazılımı saldırılarını hedef alan bir ‘afiş yılı’ geçirdi. Bildirildiğine göre, bilgisayar korsanları geçen yıl kripto para platformlarına en az yedi saldırıda yaklaşık 400 milyon dolar (291 milyon £) değerinde dijital varlık çaldı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu