Kripto Para

2022’de geniş çaplı kripto benimsemesi için ‘kurumlar içinde yüksek beklentiler’

Son zamanlarda Wells Fargo, kripto para birimlerinin 1990’larda internetin benimsenmesiyle karşılaştırarak bir “benimseme bükülme noktasına” ulaşabileceğini belirtmişti. Ripple, 2022 için kripto trendlerini inceleyen başka bir raporda şunları kaydetti:

“Blockchain teknolojisinin, kripto para birimlerinin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) geniş çapta benimsenmesi ve etkisi için kurumlar içinde yüksek beklentiler var.”

Bununla birlikte, kripto çözümleri şirketi buna ‘bu dönüşümün ilk aşamaları’ adını verdi. Giderek daha fazla şirketin alanı araştırdığını biliyoruz. Yazma sırasında, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi bir röportajda, araç çağırma şirketinin gelecekte kriptoyu “kesinlikle” kabul edeceğini belirtti. Ancak, Ripple kendisini ödeme devriminin merkezine koyuyor. Raporda diyor ki,

“Ödemelerdeki yenilik, Değer İnterneti’nin merkezinde yer aldı ve Ripple’ın buna katkısının merkezinde yer alıyor.”

Burada Digital Euro Association’ın (DEA) da 11 Şubat’ta destekleyici ortak olarak Ripple ile bir ortaklık ilan ettiğini belirtmekte fayda var. İkisi ayarlandı ortaklaşa merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerinde çalışın.

Ripple, özellikle ödemeler için CBDC’lerin “NFT’ler tüketiciler için bu volanı sürmeye yardımcı olduğu için, blockchain volanı sürmek için kripto ve stabilcoinler tarafından halihazırda yapılan çalışmalara katkıda bulunacağına” inanıyor.

Rapor ayrıca, alandaki varlıkların olgunlaştığına ve daha fazla “işletmenin onlardan yararlandığına” inanıyor. Ve kripto borsalarının kıtlığına rağmen, tüketiciler bankaların teklif etmesi durumunda bankalardan kripto satın almaya çok istekli.

“Blockchain tabanlı kullanım durumları ve ilgili faydaları kurumlar, hükümetler ve tüketiciler için hızla çoğalmaya devam ediyor.”

Bununla birlikte, sürüm, ‘nispeten yeni teknolojinin’ yavaş düzenleyici evrim ve anlayış sarmalında sıkışıp kaldığını ve benimsenmesinin önünde bir engel oluşturduğunu yineliyor. Bölgeler açısından bakıldığında, rapor, Asya Pasifik (APAC) ve Latin Amerika’nın (LATAM) kriptonun arkasındaki teknolojiden yararlanma konusunda daha iyimser pazarlar olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, Avrupa en muhafazakar olmaya devam ediyor.

CoinShares’in 4 Şubat’ta sona eren haftaya ait fon akışı raporuna göre, Avrupa’ya 10.3 milyon dolarlık giriş görüldü, ancak girişlerin çoğu Amerika’dan, özellikle Brezilya ve Kanada’dan 75 milyon dolar oldu.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu