Kripto Para

AB, Çin gibi bir kripto yasağı çağrılarına boyun eğecek mi?

Macaristan Merkez Bankası Başkanı Matolcsy, AB’de kripto yasağı fikrine desteğini dile getirdi. Bir açıklamada kaydetti,

“Teklif ile tamamen aynı fikirdeyim ve ayrıca üst düzey AB mali düzenleyicisinin AB’nin çoğu yeni bitcoin üretmek için kullanılan madencilik yöntemini yasaklaması gerektiği fikrini destekliyorum.”

Ayrıca tutumunu açıklamak için Çin ve Rusya’dan örnekler aldı. Çin Halk Bankası (PBoC) geçen yıl madencilikten ticarete kadar kripto ile ilgili tüm faaliyetleri yasaklamıştı. Bir süre önce, Rusya Merkez Bankası da kripto ile ilgili faaliyetleri yasaklamayı düşündüğünü açıklamıştı. Ancak, Rus yönetimi ve diğer kurumlar, merkez bankasının duyurusuna katılmadı.

Vali Matolcsy de ekledi,

“Kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlere hizmet edebileceği ve finansal piramitler oluşturma eğiliminde olduğu açıktır. Rusya merkez bankası, “kripto para birimlerinin hızlı büyümesi ve piyasa değeri, öncelikle baloncuklar yaratan gelecekteki büyümeye yönelik spekülatif talep tarafından tanımlanıyor” derken haklı.

Bu nedenle, Avrupa Birliği’nin “yeni mali piramitlerin ve mali balonların oluşmasını önlemek için birlikte hareket etmesinde” ısrar ediyor. Ek olarak, AB vatandaşları ve şirketleri yurtdışında kriptoya sahip olabilir, ancak düzenleyicilerin varlıkları izlemesi için açıklama yönergeleri olacak.

Geçen ayın başlarında, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi başkan yardımcısı Erik Thedéen, enerji yoğun “iş kanıtı” madenciliği modelinin aşamalı olarak kaldırılması için bastırıyordu. FT ile yaptığı bir röportajda, madencilik için artan yenilenebilir enerji kullanımı konusunda alarm verdi. Ayrıca İsveç için “ulusal bir sorun” olarak nitelendiriyor.

Geçen yıldan bu yana, diğer bazı ülkeler de artan madencilik faaliyeti nedeniyle enerji kıtlığı bildirdi. Daha fazla madenci yenilenebilir kaynaklara yönelirken, dünyanın birçok yerinde hala enerji endişelerini gidermekte başarısız oldukları açık. Rusya, Kazakistan ve Kosova gibi ülkeler şimdiye kadar enerjiyle ilgili kargaşa bildirdiler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu