Akademi

ABD, 401(k) Emeklilik Planlarında Kriptoya Karşı Uyardı

Çalışma Bakanlığı, “Aşırı oynaklık, katılımcılar, özellikle emekliliğe yaklaşanlar ve önemli miktarda kripto tahsisi olanlar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir” diyor.

ABD Çalışma Bakanlığı, 401 (k) emeklilik planlarında kripto yatırımları sunulmadan önce “aşırı özen” gösterilmesini istiyor.

Bir açıklamada, devlet kurumu, mütevelli heyetlerinin yalnızca müşterilerin finansal çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gerektiğine işaret etti ve kripto teklif etme kararının bu kurallara tabi olacağı belirtildi.

Departmana göre, 401(k) planları için kripto yatırımları pazarlayan firmaların sayısı son aylarda arttı – ve yetkililer, dijital varlıkların kısa geçmişi göz önüne alındığında bunun çok riskli olduğundan korkuyor ve ekliyor:

“Bu yatırımlar, önemli dolandırıcılık, hırsızlık ve kayıp riskleri de dahil olmak üzere, katılımcıların emeklilik hesaplarına önemli riskler ve zorluklar getiriyor.”

Çalışma Bakanlığı, kripto yatırımlarını “son derece spekülatif” olarak nitelendiren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açıklamalarına dikkat çekti. Şunları ekledi:

“Aşırı oynaklık, özellikle emekliliğe yaklaşan ve kripto para birimine önemli miktarda tahsisat yapanlar olmak üzere, katılımcılar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.”

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Bir yıldan kısa bir sürede üç hatta dört haneli kazançlar sağladığı bilinen Bitcoin ve Ether gibi departman, kripto para birimlerinin “genellikle yatırımcılara büyük kârlar için benzersiz bir potansiyel sunan yenilikçi yatırımlar olarak tanıtıldığını” belirtti. Bunun deneyimsiz yatırımcıları riskleri anlamadan yüksek getiri beklemeye teşvik edebileceğine dair korkular var:

“Kripto para birimleri tipik emeklilik planı yatırımlarından çok farklıdır ve uzman yatırımcılar için bile bu varlıkları değerlendirmek ve gerçekleri yutturmacadan ayırmak olağanüstü zor olabilir.”

Diğer endişeler arasında, özel bir anahtarın kaybedilmesinin kriptonun sonsuza kadar kaybolmasıyla sonuçlanabileceği ve dijital varlıkların güvenilir ve doğru bir şekilde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yer alıyor. Hepsinin ötesinde, bu yeni varlık sınıfıyla ilgili olarak hâlâ çok sayıda düzenleyici belirsizlik var.

Uyarı notu, Joe Biden’ın devlet kurumlarına dijital varlıkları düzenlemek için bir strateji formüle etmek için birlikte çalışmasını emrettikten günler sonra geldi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu