Kripto Para

ABD vergi günü, kripto para fiyatları için önemli olabilir

Kripto para odaklı yatırım şirketi Pantera Capital, kripto paraların şu anda değerlerinin altında işlem gördüklerini öne sürüyor.

“Grafikler, fiyatların ucuz olduğu fikrimizi doğruluyor”

Şirket yatırımcı mektubunda, “İlk olarak Haziran 2021’deki mektubumuzda gösterdiğimiz bazı Bitcoin grafiklerini güncelledik. Grafikler, piyasaların aşırı değerlenmiş durumda olmadığı ve fiyatların aslında şu anda oldukça ucuz olduğu fikrimizi doğruluyorlar.” dedi.

Devamında ise şu değerlendirmelere yer verildi:

“Yıllık getiri, geçmişteki zirvelerde gördüğümüz gibi standartların dışında değildi. Yıllık bazda yüzde 11’lik bir düşüş var ve Fed’in aynı dönemde 5 trilyon dolar bastığını göz önüne alırsak ucuz görünüyor. Bitcoin’in dört yıllık getirisi de tarihsel aralığın en düşük seviyesinde, yani yine aşırı değerli durumda değil.”

Bitcoin’in yıllık getiri grafiği
Bitcoin’in 4 yıllık getiri grafiği

Vergi günü uyarısı

Pantera Capital, vergi dönemi olması nedeniyle fiyatların daha da düşebileceğini savunuyor. Şirket, kripto para trader’larının bu yıl 19 Nisan’a kadar ödemeleri gereken vergilerini ödemek için varlıklarını satabileceğini belirtiyor:

“Satış baskısının bir bölümü, beklenmedik vergi pozisyonlarından kaynaklanıyor. Geçen yıl kripto paralarda 1.4 trilyon dolarlık sermaye kazancı oluştu. Son satışların önemli bir kısmına bu yol açmış olabilir. Vergi günü kripto para fiyatları için kritik olabilir. Önceki üç büyük yükseliş döneminden sonra -2013, 2017 ve 2020, şimdi 2021- Bitcoin, vergi gününden 35 gün önce zirve yaptı, ardından yatırımcılar tahakkuk eden vergileri karşılamak için fiyatlar düştü.

Pantera Capital’e göre satış baskısı, kripto para işlemlerinin vergiye tabi olduğundan habersiz çok sayıda trader’a atfedilebilir:

“Birçok kripto para trader’ı bu alanda yeni. Tamamen içeride olduklarından vergilerini ödemek için nakde ulaşmalarının tek yolu biraz kripto para satmaktır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!Bitcoin Haberleri,Haberler

title_words_as_hashtags]

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu