Kripto Para

ADA, bu kategoride Bitcoin ve Ethereum’u geride bırakıyor; gerçekten bir ‘buharlı yazılım’ mı

Cardano ekosistemi, yıllar içinde, yeni özellikleri dağıtmak için daha titiz bir yaklaşım benimseyerek kendisini rakiplerinden ayırdı. 7 numaralı en büyük kripto para, son 24 saat içinde 1,04 dolardan işlem gördüğü için yeni bir %2 düzeltme yaşadı. Analistlerin ve hatta bazı geliştiricilerin Cardano’nun yol haritasını sorgulamaya başladığını belirtmek ilginç.

‘Hiçbir şey beklemiyorum’

Kripto odaklı risk sermayesi şirketi Placeholder’ın ortağı Chris Burniske bunlardan biriydi. ADA’nın fiyatının neden değer kazanmadığına ilişkin bir soruya cevaben Cardano’ya bir ‘buharlı yazılım’ olarak hitap etti. Chris’e göre, proje sunabileceğinden fazlasını vaat etti.

Burniske, uzun süredir Cardano blok zincirinin bir eleştirmeni olmuştur. Geçen yıl, Cardano’yu yutturmaca tarafından sürdürülen bir proje örneği olarak gösterdi. Eleştiriler ağır bassa da, iyimser olmak için pek çok neden var.

Bana arka çık

Kripto veri toplayıcı Messari.io (Zincir etkinliği), rakiplerine kıyasla Cardano için olumlu bir işaret verdi. Verilere göre, ADA çoğu işlem etkinliği için Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı (son 24 saat içinde düzeltilmiş işlem hacmi).

Kaynak: Messari.io

İşlem davranışına göre ADA, 17,15 milyar dolarlık düzeltilmiş bir işlem hacmini temsil ediyordu. Ergo, sırasıyla 15,1 milyar dolar ve 8,6 milyar dolar ile BTC ve ETH’yi geride bıraktı.

[Here, adjusted transaction volume offers more information about transaction volume. It describes a way to fairly compare UTXO style transactions and account-based transactions.]

İlginç bir şekilde, bu, Cardano’nun Bitcoin’in düzeltilmiş işlem hacmini ilk kez aşmasıydı. Böylece, yükseliş projeksiyonlarına işaret ediyor. Diğer önemli göstergeler de benzer bir tablonun altını çizdi.

Cardano kullanıcıları, sırasıyla 0,51 milyon dolar ve 19,39 milyon dolarlık Bitcoin ve Ethereum’a kıyasla son 24 saatte yalnızca 51.985,43 dolarlık işlem ücreti ödedi. Bu önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

Özellikle, mevcut en son veriler, 14 Şubat itibariyle ortalama 0,44 dolarlık bir işlem ücretini gösteriyor. Bu arada, ağdaki işlem hacimleri, Plutus betiği ve Metadata işlemlerinin blok zincirini ele geçirmesinden sonra bir artışa tanık oldu.

Hatta birçoğu, indirimli fiyat hareketi göz önüne alındığında, amiral gemisi ağını ‘değersiz’ olarak görüyor. Bununla birlikte, ekosistem gördü muazzam büyüme yıllar sonra.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu