AkademiBlockchain

Amphorium Global Logistics Blockchain’e Genel Bakış

Amforyum Hakkında

Lojistik, son on yılda, çok sayıda aracıyı elinde tutan, malların nakliye planının pratikte değişmeden kaldığı muhafazakar bir endüstridir. Sürücüler, nakliyeciler, gümrük memurları ve memurlar, ürün son tüketicinin eline geçene kadar ürünle etkileşime girebilen küçük bir grup insandır.

Verilerimize göre, aracıların hizmetleri için ödeme yapmak, malların nakliyesinin toplam maliyetinin %10 ila %45’ini alır. Ancak, bu kadar yüksek bir fiyat, verilen hizmetlerin kalitesini garanti etmez. Aksine, sürece ne kadar çok insan katılırsa, sorun çıkma olasılığı da o kadar yüksek olur: kargo hasar görebilir, kaybolabilir veya çok daha sonra teslim edilebilir. Ayrıca, farklı dilleri konuşan müteahhitlerin evrakları yanlış doldurması ve bu nedenle kargonun süresiz olarak dondurulması riski vardır.

Sonuç olarak, uluslararası mal taşımacılığı, değişiklik gerektiren pahalı, verimsiz ve zaman alıcı bir süreç haline gelir.

Lojistik sektöründen firmaların kendi iç süreçlerini optimize etmek için yenilikçi çözümler uygulamak için aceleleri olmadığı düşünüldüğünde Amphorium ekosistemi farklı bir yol sunuyor. Blok zinciri teknolojisinin kullanımı sayesinde mümkün olan bireysel şirketlerin iç iş modelini değiştirmeden tüm endüstrinin gelişmesine yardımcı olur.

Amforyum lojistiği nedir?

Amphorium, öncelikle son kullanıcılara, yani mal gönderip alan sıradan insanlara ve girişimcilere yönelik, merkezi olmayan bir lojistik mobil uygulamasıdır. DApp, kullanıcılara tüm lojistik süreçlerini optimize etme yetkisi verir ve tedarik zincirini basit, şeffaf ve tamamen güvenli hale getirir.

Amphorium, posta ve sigorta şirketlerinin tek bir blok zincirinde toplayıcısıdır. Onun yardımıyla, her kullanıcı maliyet, koşullar ve şartlar açısından kendisine en uygun teklifi seçebilir, bir hesaplama yapabilir ve kargo taşımacılığı için başvurabilir.

Amphorium’un yardımcı olacağı alanlar:

 • Multimodal taşımacılık;
 • Uluslararası mal teslimi;
 • Hava yoluyla teslimat;
 • Kargo taşımacılığı;
 • İç liman yönlendirme;
 • Raylı ulaşım;
 • Kargo sigortası.

Resmi API’lerin kullanılması nedeniyle Amphorium’da sunulan bilgiler her zaman güncel olacaktır. Paket gönderme ve yönetmeye yönelik tüm işlemler, üçüncü taraf sitelere gitmeden tek bir uygulama içinde gerçekleştirilir.

Sevkiyattan sonra kullanıcı, paketinin konumunu ve kayıt aşamasını online olarak takip edebilir. Gerekirse, Amphorium blok zinciri özel nakliye koşullarını kontrol etmeyi mümkün kılar: sıcaklık, hava nemi ve özellikle gıda gibi belirli kategorilerdeki malları taşırken diğer parametreler.

Güvenlik sorunlarını çözme

Amphorium, ağ güvenliğini sağlamak için Proof of Stake ve Proof of Transfer konsensüs mekanizmalarını ve diğer merkezi olmayan araçları kullanır. Bu, dünya çapında dürüst ve şeffaf iş yapmak için tüm koşulları yaratmanıza izin verir.

Amphorium ekosisteminde malları gönderen ve alan arasındaki ilişki Akıllı Sözleşme teknolojisine dayanmaktadır. Geleneksel sözleşmelerden farkı, taraflar arasındaki karşılıklı anlaşmaların tam otomasyonunda yatmaktadır. Akıllı sözleşme, blok zincirinin bir program kodu parçasıdır ve bir anlaşma hakkında “Eğer… o zaman” biçiminde bilgi içerir. “Eğer” koşulu karşılanırsa, ikinci taraf fonları öder. Aksi takdirde, ödeyene iade edilir. Script üçüncü şahısların katılımı olmadan otomatik olarak yürütüldüğünden, bu tür işlemlerin maliyeti ve yürütme süresi minimuma indirilir ve insan faktörü ile ilişkili riskler ortadan kalkar.

Akıllı Sözleşme, alıcının kendilerini sahtekarlık gönderilerinden korumak için yalnızca malların taşınması için değil aynı zamanda fonların iadesi için de ödeme yapmak zorunda kaldığı teslimatta nakit ödemeye göre daha teknolojik ve ucuz bir alternatiftir.

Akıllı Sözleşmeleri kullanarak, işlemin tarafları bankalar, ödeme hizmetleri, avukatlar ve komisyoncular gibi pahalı aracılardan kurtulabilir. Bu, daha hızlı ve daha verimli etkileşimlere yol açacak ve işletmenin çok daha hızlı büyümesine yardımcı olacaktır. Ek olarak, tedarik zincirinde ek işçi ihtiyacı ortadan kalkar (avans ödemesinden sorumlu olanlar, yerleşimleri kontrol eden, belirli olayların meydana gelmesi hakkında bilgi verenler vb.), bu da insan kaynaklarından tasarruf edilmesine yol açar. Şirketler, kağıt işlemlerinin aşırı kullanımını azaltarak nakliye maliyetlerini %20’ye kadar azaltabilir.

Ayrıca Amphorium, ağındaki tüm belge akışını dijitalleştirir ve kullanıcılara .pdf veya .jpeg dosyaları biçiminde belge ve makbuz sağlar. Belgelerin farklı ülkelerde gerçek bir yasal güce sahip olması için, elektronik dijital imza, EDS kullanılarak imzalanması gerçekleştirilir.

Kişisel bilgilerin korunması

Tedarik zincirinde farklı ülkelerden onlarca kişi kargo ile etkileşime girebiliyor, bu nedenle lojistik alanında kişisel veri güvenliği konusu özellikle akut. Amphorium bu sorunu ademi merkeziyetçi araçlarla çözüyor.

Amphorium blok zinciri, zk-SNARK ve zk-STARK sıfır bilgi kriptografik protokollerine dayanmaktadır. Çalışmalarının prensibi, işlemin taraflarının herhangi bir veri ifşa etmeden herhangi bir ifadenin doğruluğunu kanıtlayabilmelerine dayanmaktadır. Bu tür kanıtların birincil amacı, her iki tarafın da birbirlerine herhangi bir bilgi vermeden, güvenle etkileşimde bulunabilmeleri ve güvenli işlemler gerçekleştirebilmeleridir, bu da gizliliği koruma fikrini temelden değiştirir.

Bu tür protokoller, “doğru” veya “yanlış” anlamının şifrelendiği yalnızca bir bitlik minimum boyuta sahiptir. Sonuç olarak, zk-SNARK’lar blok zinciri ağına aşırı yüklenmez ve anında işlenir.

Tüm avantajlarına rağmen, zk-SNARK protokolleri hesaplama tabanlıdır. Bu, saldırıya uğrama olasılığının minimum olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bilgisayar korsanlığı, teorik olarak yalnızca kuantum bilgisayarların yapabileceği muazzam bir bilgi işlem gücü gerektirir.

Zk-STARK protokolleri, herhangi bir hesaplama düzeyinde doğrulayıcılar arasında aynı sayıda veri alışverişi döngüsünün korunmasıyla elde edilen aynı teknolojinin daha ucuz ve daha hızlı bir uygulamasını sunar.

Amphorium ekosisteminde ekonomi ve ödemeler

Amphorium platformundaki tüm yerleşimler, akıllı sözleşmelerin kullanımını kolaylaştıran AMH jetonları kullanılarak gerçekleştirilecektir. Şu anda, sistem üç tür ödeme sağlar:

 • sigorta için;
 • kargo taşımacılığı için;
 • mallar için – teslimatta nakit.

Projenin lansman sırasında ve gelecekte işlerliğini sağlamak için toplam arz 1.000.000.000 jeton olarak belirlendi ve bunların bir kısmı üç yatırım aşamasında yatırımcılara satılacak.

Amphorium blok zincirinde uygulama mağazası

Ölçeklendirme Amphorium, yeni akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan açık kaynaklı uygulamaların sisteme dahil edilmesi nedeniyle gerçekleşecek. Bu, ağın her bir üyesinin mevcut çözümleri iyileştirmesine ve iyileştirmesine izin verecek ve projenin doğal olarak gelişmesini sağlayacaktır. Amphorium blok zincirinde bir uygulama mağazası olan Amphorium dApps Mağazasının açılması planlanmaktadır.

Geleneksel uygulamaların aksine, DApp’lerin başarısızlık noktaları yoktur ve gizli işlevsellik ve sansürden yoksundur. Yani sadece ağ katılımcıları tarafından onaylanan blok zinciri kurallarına uyarlar. Bu, kullanımlarını tamamen güvenli ve rahat hale getirir.

Amforyum faydaları

Amphorium, lojistik sistemini şeffaf ve güvenli hale getirmek için dünya çapında dönüştürmek için merkezi olmayan teknolojiyi kullanır. Projenin ana avantajları:

 1. Lojistik maliyetini düşürür;
 2. Veri tahrifatını ortadan kaldırır;
 3. Dolandırıcılığı önler;
 4. Tedarik zincirlerinden gereksiz aracıları ortadan kaldırır;
 5. Evrak işlerine harcanan zamanı azaltır.

Gelecekte, Amphorium’un devlet düzeyinde faaliyet göstermesi ve gümrük kod çözme ve değerleme ile ilgili sorunları çözmesi planlanmaktadır.

Sosyal Bağlantılar:

İnternet sitesi
heyecan
Telgraf
Orta
Reddit
anlaşmazlık
CMC

DROP Linkleri:

https://coinsbit.io/ieo-list/AMH_103
https://t.me/AladdinCenter_ANN/114

Açıklama: Bu ticaret veya yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir kripto para birimi satın almadan önce daima araştırmanızı yapın.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu