Kripto Para

Anchor şimdi APY’sini “Dinamik” yapıyor, ANC’nin tüm kayıplarını geçersiz kıldığını görür mü?

Anchor, kripto alanında en hızlı büyüyen Merkezi Olmayan Finans protokollerinden biri olmuştur. Bir yıldan kısa bir sürede dApp çok sayıda yatırımcıyı çekmeyi başardı. Sonuç olarak, kilitli toplam değeri %1,851 arttı.

Şimdi, basit bir taktik olan APY tarafından desteklenen en büyük borç verme protokolü olmak için rekabet ediyor.

çapa iç gözlemleri

Anchor’ın geçen ay neredeyse boş bir getiri rezervine sahip fırçası, yüksek APY’si ile bilinen borç verme protokolü için işleri perspektife soktu.

%20 Yıllık Yüzde Getirisi (APY) “Çapa oranı”, diğer kredi verme platformlarının çoğunun kazanç oranını aşıyor. Bu nedenle yatırımcılar diğer protokoller yerine Anchor’ı seçiyorlar.

İlginç bir şekilde, bir ay önce Anchor’ın başını belaya sokan aynı APY’ydi. Nasıl yani? Eh, piyasa çöküşünün başlangıcından bu yana dApp üzerinden borçlanma azaldı ama mevduatlar yükselmeye devam etti. Toplam mevduat şu anda 8,9 milyar UST’deyken, toplam borç alınan UST 2,4 milyarda olduğundan, bu durum mevduat-borçlanma farkında %828’lik bir artışa yol açtı.

Çapa mevduat ve ödünç yükselen farkı | Kaynak: Çapa

İnsanlar %20 APY kazanmaya devam etti, ancak dApp’ten borç alma sayısı azaldı. Aslında, oluşturulan ilgi de azaldı. Sonuç olarak, geçen ay neredeyse boşalan APY’yi korumak için getiri rezervi kullanıldı.

Luna Foundation Guard rezervin içine 450 milyon dolar akıtsa da protokolün böyle bir durumla başa çıkmak için daha ekonomik bir yaklaşım bulması gerekiyordu.

Bu nedenle, sürdürülebilirliği sağlamak ve artan borçlanma talebi potansiyelini artırmak için Anchor, birkaç gün önce yarı dinamik bir oran önerdi. Bu, kazanç oranını, getiri rezerv durumuna göre artırarak veya azaltarak ayarlar.

Getiri rezervi belirli bir miktar artacak olsaydı, algoritmik olarak APY de artacak ve verim rezervinin düşmesi durumunda düşecekti.

Bu yeni yarı dinamik oran, fiyat hareketinin son birkaç gündür oldukça değişken olduğu göz önüne alındığında, benzer başka bir örneği önlemek için faydalı olacaktır.

Anchor’un kendi durumunda, ANC tokeni Şubat ayında %333.67 oranında yükseldi ancak aynı zamanda son 24 saatte neredeyse %34 düştü. Göstergeler fiyatta daha fazla düşüşe işaret ederken, yatırımcılar %20 Çapa oranının avantajından yararlanmaya çalışabilir.

Çapa Protokolü fiyat hareketi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu