Akademi

Audius (AUDIO) Coin Nedir? AUDIO Coin Kimin?

Audius, blockchain tabanlı bir müzik paylaşım ve akış hizmetidir. Bu kılavuzda Coin Rivet, merkezi olmayan protokolün diğer zincir dışı akış hizmetlerinden nasıl farklı olduğunu açıklıyor...

Blok zinciri teknolojisinin uygulanması beklentileri aşmaya devam ediyor ve bunun Audius platformunda uygulanması, teknolojinin potansiyelinin gerçekten sonsuz olduğunu gösteriyor.Blockchain teknolojisine dayanan Audius, müzisyenler gibi içerik oluşturucuların büyümesine ve içeriklerinden merkezi olmayan platformda para kazanmalarına yardımcı olmaya özel olarak odaklanan bir müzik paylaşım ve akış hizmetidir.

Audius’un kısa tarihi

2018’de kurulan Audius, ünlü sanatçıları, bazı durumlarda ünlü yaşıtlarıyla aynı veya daha fazla çaba harcayan, geleceği parlak sanatçılara tercih etme eğiliminde olan küresel müzik endüstrisindeki mevcut durumdan ilham aldı.

Endüstri istatistiklerine göre , müzik akışı hizmetinin dünya çapında 450 milyondan fazla abonesi var ve 2020’de yıllık 13 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Ne yazık ki, çok fazla para kazanılırken eleştirmenler, sanatçılara haksız yere tazmin edildiğini iddia ediyor. onların işleri.

Bu nedenle (diğerlerinin yanı sıra) Audius, açık kaynaklı bir sanatçılar, hayranlar ve geliştiriciler topluluğu tarafından kuruldu. Özellikle, Audius projesi, herkese herhangi bir ses içeriğini dağıtma, para kazanma ve yayınlama özgürlüğü verme misyonuyla yürütülüyor.

Audius nedir?

Audius , bir sosyal medya bileşenine sahip, merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolüdür. Spesifik olarak, sanatçılar ses içeriklerini daha sonra hayranlarını protokolün birlikte çalışabilir düğüm ağından yararlanan özel melodilere doğrudan bağlayan platforma yükleyebilirler.

Sosyal medya bileşenleri hakkında konuşurken, Audius protokolü, müzik yaratıcılarının yeteneklerini sergileyebilecekleri bir hayran kitlesi oluşturmalarına yardımcı olan çeşitli sosyal medya özellikleriyle yüklü olarak gelir.

Açık kaynaklı bir platform olan Audius, sanatçıların, hayranların ve teknoloji geliştiricilerin doğrudan veya dolaylı olarak birbirlerinin büyümesine katkıda bulunabilecekleri bir topluluk modeli uygular.

Audius, bu yaklaşımı ilk uygulayan kişi olmasa da, Spotify ve SoundCloud’un bir süredir var olduğu düşünülürse, blockchain teknolojisi üzerine inşa edilecek çok az kişiden biri.

Özellikle, platform aşağıdakileri içeren birkaç temel inanca dayalı olarak çalışır;

Kullanıcılar, ağ için yarattıkları değerle orantılı olarak tazmin edilmelidir.
Sanatçılar, hayranlarıyla doğrudan etkileşim kurmalı ve onlarla işlem yapmalıdır
Yönetişim gücü, Audius’ta değer yaratılarak kazanılmalı ve protokole katkıda bulunan kullanıcı grupları arasında tutarlı bir şekilde paylaşılmalıdır.
Katılımcılar için fiyatlar ve kazançlar tutarlı, öngörülebilir ve şeffaf olmalıdır.
Erişim demokratikleştirilmelidir – protokol kurallarına uyan herkes Audius’a katkıda bulunabilir ve tüm bilgiler herkese açık olarak erişilebilirdir
Aracılar mümkün olduğunda kaldırılmalıdır; gerektiğinde algoritmik, şeffaf ve doğrulanabilir şekilde doğru olmalıdırlar.

Audius nasıl çalışır?

Audius protokolünün işleyişine katkıda bulunan üç ana bileşen vardır; düğüm operatörleri, sanatçılar ve hayranlar. Spesifik olarak, düğüm operatörleri işin büyük kısmını yürütür ve bu nedenle ilgili işlevlerine göre iki türe ayrılırlar.

‘İçerik düğümleri’ olarak adlandırılan ilk düğüm operatörü kategorisi, içeriği ilgili cihazlarında barındıran, kullanıcı tarafından işletilen bir düğüm ağından oluşur. Başka bir deyişle, ilgilenen kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından içeriğe erişmek için gerekli izni yönetirken, müzik içeriği için bir depolama bulutu olarak hareket etmeye gönüllü olabilir.

İkinci düğüm operatörü ise ‘Keşif düğümleri’ olarak adlandırılır ve bunlar da kullanıcı tarafından çalıştırılırken, üst verileri almak için sorgulanması kolay bir arayüz sağlayan Audius içerik defterini indekslemekle görevlendirilirler.

Audius içerik defteri sistemi

‘İçerik defteri ‘ hakkında konuşmak , Audius protokolünün ağ içindeki tüm ilgili verilerin (örneğin  içerik meta verileri ) depolandığı tek bir kaynak olarak hizmet eden bir başka temel operasyonel yönüne atıfta bulunur .

İçerik defterinde tutulan kayda değer veriler, ses içeriğini ve bunların temel meta verilerini içerir; içerik takibini, gelir yönetimini ve sahiplik yapısını kontrol etmeyi sağlayan merkezi olmayan bir süreç.

İçerik defteri ayrıca, Audius ağına katılan tüm kullanıcıların sosyal grafiğinin yanı sıra ağ içindeki tüm katılımcı düğümlerin bir hesabını da alır.

Ayrıca, içerik defteri , temel Ethereum blok zincirine dayanan akıllı sözleşmeleri barındırır . Benzer şekilde, içerik defteri içinde çalışan düğümler (içerik düğümleri gibi) , ağın yetki kanıtı (PoA) konsensüs algoritması için bağımsız doğrulayıcılar olarak hareket eder.

Audius yerel jetonu – $AUDIO

$AUDIO, Audius ağının yerel para birimidir ve öncelikle ağ içindeki yönetişim ve finansal işlemleri hizalayan yardımcı program belirteci olarak işlev görür. Özellikle, $AUDIO jetonunu stake eden üyeler bir düğüm olarak katılabilir ve ağ ödül sisteminden yararlanabilir, ağın karar verme süreçlerine katılabilir ve son olarak diğer özel özelliklere erişebilir.

Örneğin, jeton bir kez stake edildiğinde, normal bir kullanıcı Audius protokolüne katılabilir, diğer yandan yaratıcılar ve küratörler ise sanatçı jetonları, rozetler ve kazanç çarpanları gibi özel özelliklere erişebilir.

Toplam bir milyar $AUDIO token arzı ile, toplamda 50 milyon $AUDIO jetonunun %5’i ilk olarak en iyi 10.000 sanatçı ve hayrana dağıtılırken, %75’i akış sayısına göre sanatçılar arasında dağıtılacaktır. Şu anda, token yaklaşık 1,3 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 2,61 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

Audius yönetimi

Topluluk merkezli bir protokol olan Audius protokolü, düğüm operatörleri, sanatçılar ve hayranlar dahil tüm paydaşlar tarafından yönetilir. Bu nedenle, ağ yerel varlığı tarafından özellik entegrasyonu, token dağıtımı, ücret havuzu tahsisi, belirlenen telif oranı ve diğer karar verme süreçleri arasında stake ödüllerinin dağıtımı dahil olmak üzere temel parametreleri uygulamak ve değiştirmek için yetkilendirilirler.

Sonuç olarak, Audius protokolü, yeni çağ ekonomisi için birkaç finansal olmayan blok zinciri tabanlı akış platformundan biridir ve içerik oluşturucuların aksi takdirde adil olmayan bir oyun alanında eşit bir şekilde gelişmesine yardımcı olma konusunda yüksek bir potansiyele sahiptir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu