Akademi

Ayı ve Boğa Nedir?

DKripto para ticaretinde çok sık karşılaşacağınız kavramlar, düşüş ve yükseliş kavramlarıdır. Çok net olmanız gereken ve kripto paraların ticari psikolojisinde ve tabii ki hisse senedi işlemlerinde veya bu iki terimin de kullanıldığı Forex sektöründe önemli bir ağırlığı olan iki kavram.

Fakat bu iki kavram tam olarak ne anlama geliyor ve onlara nasıl hazırlanmalıyız?

ayı nedir?

Düşüş hakkında konuştuğumuzda, ayı piyasasını kastediyoruz, bir varlığın değerinin düştüğü bir pazar. Tipik olarak, bir varlığın fiyatı, değerinin %20’sinden fazla bir düşüşe geçtiğinde, bir piyasa düşüş veya düşüş olarak belirlenir.

Bu kavramın sembolü, bu hayvanın avına, bu durumda ticarete ve mülklerine karşı kullandığı pençeleri aşağıdayken saldırma biçimine açık bir göndermede bulunan ayıdır (İngilizce’de “ayı”). Aynı zamanda, spekülatif piyasalarda ayı derisinin avlanmadan önce satılmasına da gönderme yapar.

Düşüş piyasasında olduğumuzda, kendimizi yatırımcıların yeni fırsatları ve çeşitlenebilecekleri pazarları beklerken kendilerini kayıplardan korumaya çalıştıkları karamsar bir piyasada buluyoruz. Bu durum göz önüne alındığında, o malın veya varlığın arzı artmaya başlar ve bu da azalan talep karşısında varlığın değerindeki düşüşü daha da vurgular.

Bu davranışın iyi bir genel örneği, “piyasa çöküşleri” zamanlarında görülebilir. En iyi bilinen piyasa çöküşlerinden biri 2000 yılındaki dotcom’larınkiydi. O zamanlar Amazon gibi şirketlerin değeri 106,7 ABD Doları/hisse idi ve fiyaskodan sonra bu değer 6, 2 ABD Doları/hisse oldu. O zamanlar Amazon yatırımcılarının bu şirketin geleceği hakkında çok korkmuş ve belirgin bir şekilde karamsar bir psikolojiye sahip oldukları çok açıktı.

Hisse senedi değerinin 2007 yılına kadar 2000 seviyelerine geri dönmediğini söylemek yeterli. Ama sonra 2008’in “subprime çöküşü” geldi. Bu noktada hisse senedi değeri tekrar 35.84$’a geriledi. 2009’daki bu kaos. Tabii ki, bu iki çöküş, dünya çapında güçlü düşüş eğilimlerine işaret etti, ancak aynı zamanda yeni pazarların ve para biçimlerinin yaratılmasına da izin verdi. Bu yeni kreasyonlardan biri tam olarak Satoshi Nakamoto tarafından 2008 subprime çatlağına yanıt olarak yaratılan Bitcoin’di.

Tabii ki, kripto para birimleri ile hikaye farklı değil, çünkü ekosistem de düşüş dönemleri yaşadı. 2018’in “kripto kışı”, sanal para piyasalarının yaşadığı ilk uzun vadeli düşüş piyasası olayıydı. O zaman, Bitcoin 20.000 ABD Doları/BTC’nin üzerindeki bir değerden 3.300 ABD Doları/BTC’ye yaklaştı ve trend, tekrar 20.000 ABD Doları/BTC seviyesini kurtarmayı başardığı 2020 yılına kadar devam etti. Birçok kripto analisti bile şu anda (Ocak 2022) piyasanın, Bitcoin’in 2020’den beri sürdürdüğü fiyat artışını düzeltmeyi amaçlayan bir düşüş piyasasının başlangıcında olduğunu düşünüyor.

Boğa nedir?

Yükselişten bahsettiğimizde, yükseliş eğilimi olan bir piyasadan bahsediyoruz. Bu kavramın sembolü, bu güçlü hayvanın olağanüstü bir güçle uyguladığı boynuzları yukarıda olan saldırıya açık bir imada bulunan bir boğadır.

Bu, bir “boğa” veya “boğa piyasası” içinde olduğumuzda, söz konusu piyasadaki ortamın iyimser olduğu anlamına gelir. Sadece varlığın değeri artmaz, aynı zamanda genel olarak, net bir fayda arayışında talebi (satın alınması) artar. Bu noktada, o varlığın arzının düşük olduğu bir ortamda bir yükseliş piyasası oluşursa, o varlık için ödeme yapacak sermayeye sahip olanlar bile, Talep ve Arz Yasası’nın açık modelini izleyerek bu yükseliş trendinin etkisi artar. sürekli bir yükselişin ortasında.

Bu davranış size garip mi geliyor? Gerçek şu ki, oldukça yaygın ve aslında hayatınızda her zaman görebilirsiniz. Bunu anlamak için çok basit bir örnek, evlerimizde çok ortak bir malla görebiliriz: buğday. İyi bir hasat olduğunda, mevcudiyeti artar (daha fazla arz) ve bu nedenle fiyatı düşme eğilimindedir (ve bundan mutluyuz). Ancak hasadın kötü olması, arzın talebe göre düşük olması domates fiyatının fırlamasına neden olmakta ve bu noktada o sektör için bir yükseliş dönemi (fiyat artışı) başlamaktadır. Bu etki, ekmek ve bu arada, dünya çapında en önemli emtialardan biri olan ve gelecek için kendi göstergesine sahip olan diğer herhangi bir buğday türevinin maliyetinde hızla görülüyor.

Böylece, eğer bir tüccar bir sektörün fiyatında bir artış görürse ve aynı zamanda o sektörün değerinin artmaya devam edebileceğine dair güçlü belirtilere sahipse, o zaman tüccarın onu satın almaya başlayacağını ve fiyat, Arz düşük olduğundan ve talep devam ettiğinden veya arttığından, fiyat yükselmeye devam edecektir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu