Akademi

Bitcoin ATM Nasıl Kullanılır

Bir Bitcoin ATM, adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin ile işlem yapması dışında normal bir ATM’ye benzer.

Bitcoin ATM’leri Nasıl Çalışır?

Bir Bitcoin ATM, adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin ile işlem yapması dışında normal bir ATM’ye benzer.
Kısacası, kripto para birimi için nakit alışverişini kolaylaştıran, fiziksel bir yere kurulmuş elektronik bir makinedir.
Genellikle ekran arayüzüne sahip küçük bir kiosk olarak kurulan Bitcoin ATM, Bitcoin (BTC) işlemi için uygun bir yol sunar. Birini kullanmak, bir banka hesabına erişmek için geleneksel bir ATM makinesi kullanmaya benzer.
Tüm Bitcoin ATM’leri birbirine benzemez: Bazı modeller, nakit çekmek için Bitcoin’inizi fiat para birimine dönüştürmenize izin verirken, diğerleri Bitcoin satın almak için nakit eklemenize izin verir.

Her durumda, Bitcoin-fiat döviz kurları, Bitcoin (BTC) için mevcut piyasa kuruna bağlıdır, ancak ATM operatörü tarafından ek bir komisyon (ATM ücretleri) alınır – ortalama olarak %8,4.

Bazı Bitcoin ATM’leri, Bitcoin veya Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) veya Litecoin (LTC) gibi diğer büyük kripto para birimlerini hem satın almanıza hem de satmanıza olanak tanıyan iki yönlü bir hizmet sunar.

Nadir durumlarda, Bitcoin ATM’leri (ATM ücreti olan veya olmayan), nakit para çekmek için Bitcoin veya diğer kripto para banka kartlarını da destekleyebilir. Bununla birlikte, Bitcoin ATM’leri genellikle Bitcoin satın almak için ödeme aracı olarak nakit kabul eder – kredi kartları veya diğer plastikleri değil.

Bitcoin Almak veya Satmak için Bitcoin ATM Nasıl Kullanılır: Adım Adım Kılavuz

  1. Bitcoin satın almak için bir Bitcoin ATM’si nasıl kullanılır, ATM’nin tarayıcısını kullanarak Bitcoin cüzdanınızın QR kodunu taramanızı gerektirir. Bu, makineye Bitcoin adresiniz veya diğer kripto para cüzdan adresiniz hakkında bilgi verir.
  1. Bazı makineler, bir doğrulama kodu almak için telefon numaranızı girmenizi ve/veya KYC ve AML kurallarına uymak için resmi bir kimlik göstermenizi isteyecektir.
  1. Satın almak istediğiniz BTC miktarını yazmanız gerekecek: bazı durumlarda, gerçek işleme devam etmeden önce iki kez kontrol etmeniz için bir makine size basılı bir makbuz verecektir. Bu yapıldıktan sonra, nakit faturaları ekler ve işlemin blok zincirinde onaylanmasını beklersiniz.
  1. Bitcoin ATM kullanarak Bitcoin satmak, genellikle Bitcoin’inizi bir QR kodu aracılığıyla Bitcoin ATM tarafından verilen bir cüzdan adresine göndermenizi gerektirir. Bitcoin satışları için ya nakit paranızı hemen alacaksınız ya da işlem blok zincirinde onaylanırken bir kullanma kodunu beklemeniz gerekecek.

21. yüzyıl için zaman içinde test edilmiş bir cihazı yeniden paketlemek, Lamassu’nunki gibi birçok markalı takma isme ilham verdi. “kriptomatlar” ya da “BTM” (Bitcoin Teller Machine) Bitaccess’ten.

Ancak akılda kalıcı bir isim tek başına pazarın aslan payını almak için yeterli görünmüyor: Genesis Coin şu anda dünyanın lider Bitcoin ATM üreticisi ve küresel pazar payının neredeyse %35’ini ele geçiriyor.

Bir sonraki en başarılı üretici %30’a yakın payla General Bytes olurken, Bitaccess, Coinsource ve Lamassu her biri %5-10’luk bir payla onu takip ediyor.

Coinatmradar, dünya çapında ATM konumlarını detaylandıran kullanışlı bir Bitcoin ATM Haritası da sağlayan Bitcoin ATMS konusunda uzmanlaşmış kullanışlı bir kaynaktır. Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünya çapında en yüksek sayıya sahip ve kurulu tüm makinelerin neredeyse %75’ini oluşturuyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu