Akademi

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları itibari para muadillerine benzer – ancak BTC cüzdanlarını kullanmanın onları tamamen farklı kılan özellikleri vardır.

Bitcoin (BTC) hiç şüphesiz geleneksel para birimi gibi değildir, ancak geliştiriciler, kullanıcıların yeni kripto para birimleri dünyasında gezinmelerine yardımcı olmak için hala nakitle ilişkilendirdiğimiz terimleri kullanıyor.
Bu nedenle, kullanıcıların Bitcoin ve diğer blok zinciri tabanlı kripto para birimleriyle işlem yapmak için kullandıkları önemli bir altyapı parçasına “cüzdan” denir.
İşlevselliği açısından, bir Bitcoin cüzdanı görünüşte bir banka hesabına benzer. Bununla birlikte, Bitcoin, açık anahtarlı kriptografi kullanılarak güvence altına alınan ve işlemleri gerçekleştirmek için aracılar gerektirmeyen, sansüre dayanıklı ve eşler arası elektronik nakit sistemi özellikleri nedeniyle geleneksel para birimlerinden farklıdır.

Bu nedenle, bir Bitcoin cüzdanının mimarisi bir banka hesabından temelde farklıdır ve Bitcoin cüzdanlarının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlamak için kafanızı birkaç temel kavram etrafında toplamanız gerekecektir.

Açıkçası, bir cüzdan, kullanıcıların kripto para birimini “depolamaz”, ancak aslında, kullanıcıların kripto para birimine erişmek, göndermek ve almak için ihtiyaç duyduğu dijital “kimlik bilgilerini” içeren bir ana dosya oluşturan ve saklayan bir cihaz, program veya hizmettir. blok zinciri işlemleri.

Bir kullanıcının genel Bitcoin blok zinciri ile etkileşime girmesi için ihtiyaç duyduğu minimum “kimlik bilgileri”, bir çift genel ve özel şifreleme anahtarı ve bir genel Bitcoin cüzdan adresidir.

Bu kimlik bilgileri, genel blok zincirinde geçerli Bitcoin işlemlerini dijital olarak imzalamak ve doğrulamak için kullanılır.

Bu kimlik bilgilerinin en hassası olan özel şifreleme anahtarı, adından da anlaşılacağı gibi kesinlikle özel tutulmalıdır – tıpkı bir banka hesabı için PIN veya güvenlik kodu gibi.

Benzersiz, alfasayısal bir karakter dizisinden oluşur ve bir kullanıcının kripto para birimine erişmesi, harcaması veya transfer etmesi için gereklidir.

Genel anahtar, özel anahtardan matematiksel olarak türetilir ve bir kullanıcının diğerlerinden kripto para almasını sağlar. Özel anahtar gibi, o da çok uzun (256 bit) alfasayısal karakter dizisinden oluşur.

Bir Bitcoin cüzdanı, işlemler için genel bir tanımlayıcı olarak hizmet eden karşılık gelen bir genel cüzdan adresi oluşturmak için kullanılır. Adres, genel anahtarın (160 bit) kısaltılmış — “karma” — sürümüdür ve başkalarıyla paylaşmayı kolaylaştırır.

Bitcoin cüzdanlarının, tümü aynı kullanıcı cüzdanına bağlı olan sınırsız sayıda genel adres oluşturmak için kullanılabileceğini unutmayın.

Kullanıcıların özel anahtarlarının kaydını unutmamaları veya yanlış yere koymamaları kritik derecede önemlidir. Bitcoin aracısız, eşler arası bir sistem olduğundan, kullanıcıların kayıp açık anahtarlarını kurtarmalarına yardımcı olmak için üçüncü bir tarafa başvurmaları gerekmez, bu da fonlarına erişimi sonsuza kadar kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları anlamına gelir.

Özellikleri ve güvenlik seviyelerinde farklılık gösteren yazılım, donanım ve kağıt olmak üzere üç ana Bitcoin cüzdan türü vardır. İnternete bağlı Bitcoin cüzdanları – “sıcak” cüzdanlar – ve olmayanlar – “soğuk” cüzdanlar arasında ayrım yapmak için başka bir sınıflandırma kullanılır.
Bir Bitcoin cüzdanının nasıl kullanılacağına dair kılavuzumuzda, bu farklı cüzdanlar arasındaki farklara, artı ve eksilerine ve nasıl kullanılacağına bakacağız.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu