Kripto Para

Bitcoin: Bir sonraki zorluk ayarlaması portföyünüzü etkileyebilir çünkü …

Bitcoin’in işlem gücü son günlerde bir darbe almış gibi görünüyor. Basın zamanında, son yedi gün içinde %0,18 düştü. Ayrıca, BTC’nin hash oranı, bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri %24 düştü.

Bununla birlikte, daha büyük bir endişe hakim, Bitcoin madenciliği eskisi kadar karlı olmayabilir.

Kaynak: YCharts

Bu yıl 13 Ocak’ta yeni zirveler kaydettiğinden beri, Bitcoin’in hash oranı, nihayet 15 Şubat’ta saniyede 249 exa hash (EH / s) ile zirveye ulaşana kadar daha yüksek zirvelerin tadını çıkarıyordu. Ancak, o zamandan beri hash gücünde keskin bir düşüş gözlemlendi. Aslında hash gücü, yazı yazılırken sadece 189 EH/s olarak kaydedildi. Hatta kısa bir toparlanma kaydetmeden önce 27 Şubat’ta 169 EH / s’ye kadar düştü.

Ayrıca, Bitcoin madenciliği zorluğu da 4 Mart’ta üç günden daha kısa bir sürede bir ayarlamadan geçecek. Madencilik zorluğunun, her 2016 blok madenciliği yapıldıktan sonra otomatik olarak ayarlandığını unutmamak önemlidir. Her blok için ortalama madencilik süresi 10 dakika olduğundan, bu yaklaşık iki hafta sürer. Bu, bir sonraki bloğu kazmanın ne kadar zor olacağını belirler.

Merakla, madencilik zorluğu 28 Kasım 2021’den bu yana son altı zorluk ayarlamasında başarılı bir şekilde artıyor. Aslında, 27.97 trilyon hash ile geçen hafta da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: CoinWarz

Artan zorluk, madencilik blokları için daha fazla rekabet olduğunu gösterir. Bu, geçen yıldan bu yana madencilik gücündeki keskin artıştan açıkça görülmektedir. Analitik aracı CoinWarz’a göre hash oranındaki bu mevcut düşüş, yaklaşan ayarlamanın zorluğu %4,15’e kadar azaltabileceği tahminlerine yol açtı.

Bu, artan rekabet, bilgi işlem maliyetleri ve BTC’nin son fiyat devalüasyonu ile gelirde sürekli bir düşüş gören Bitcoin madencilerine biraz soluk verebilir.

Bitcoin madenciliği aylık geliri ve 7DMA gelir madenciliği istatistikleri, geçen yıl Ekim ayında zirveye ulaşmasından bu yana düşüşte. Bu, madencilik teçhizatlarını çalıştırmanın daha az karlı hale geldiğinin bir işaretidir.

Kaynak: TheBlock

Ek olarak, Glassnode’a göre, bir zamanlar net Bitcoin akümülatörleri olarak kabul edilen BTC madencileri net satıcılara dönüştü.

Bu, pazarda zaten artan satış baskısını artırdı. Ortalama madencilik maliyetinin Bitcoin’in ortalama piyasa fiyatının sadece %16 altında olması, bu yükselen trend için bir açıklama sağlayabilir. Bununla birlikte, zorluktaki bir düşüş, madencilik faaliyetini ve duyarlılığı teşvik ederek fiyat artışına katkıda bulunabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu