Akademi

Bulut Madenciliği Nedir? | İskenderiye

Kripto para endüstrisinin yükselişi ile kendine özgü yeni gelir getirici fırsatlar ortaya çıktı. Bunlardan biri de kripto madenciliği. Bu, katılımcıları, seçtikleri kripto ağını güvenceye almak ve doğrulamak için zamanlarını, bilgi işlem gücünü ve paralarını yatırırken çeşitli blok zincirlerindeki paydaş statüsüne sevk eder.

Kripto madenciliği sektörüne katılmanın farklı yolları vardır. Uygulamalı bir yaklaşımı tercih edebilir veya başarılı kripto madenciliği için gereken teknik taahhütlerden uzak durmayı seçebilirsiniz. Bu kılavuzda, ikincisine odaklanacağız. Burada, kripto madenciliğine veya popüler olarak bulut madenciliği olarak adlandırılan şeye daha fazla müdahale etmeden bir yaklaşım seçmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Ama önce, genel olarak kripto madenciliğinin nasıl çalıştığına dair en azından temel bir anlayışa sahip olmanız gerekir.

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Kripto Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliği, belirli bir blok zinciri ağını merkezi olmayan bir şekilde güvence altına almak için tasarlanmış bir dizi süreci içerir. Madenciler faaliyetleri aracılığıyla işlemleri doğrular ve toplu olarak yeni kripto para birimleri arzı oluşturur.

Bir kripto madencisinin şunları yapması beklenir:

  • bir blok zinciri ağında bir düğüm çalıştırın;
  • yeni bir blok bulmak için belirli görevleri tamamlayın;
  • bloğa yeni işlemler yükleyin;
  • çifte kripto para harcaması olmadığından emin olun.
Bu süreçlerin tamamlanmasının ardından, blok zinciri ağı, başarılı madencileri otomatik olarak yeni paralarla ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Bu, iş kanıtı (PoW) blok zincirleri (madenciliği destekleyen blok zincirler) tarafından kullanılan birincil dağıtım mekanizmasıdır. Madencilere atanan özel görevin, kullanılan PoW mekanizmasının türüne bağlı olduğunu unutmayın.
Örneğin, Bitcoin ağı ve SHA-256 (güvenli karma algoritma 256 bit) mekanizmasını kullanan diğer blok zincirleri, madencilerin yeni bir blok bulunmadan önce son derece zor matematiksel denklemleri çözmek için rekabet etmesini gerektirir. Bu süreç, yüksek düzeyde bilgi işlem gücü gerektirir; bu, başarılı olmak isteyen madencilerin, karlı bir madencilik operasyonu yürütme şansına sahip olmalarını sağlamak için yeterli donanıma belirli miktarda fon yatırabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca blok zincir ağlarının, sabit bir aralıkta yeni blokların bulunmasını sağlamak için madencilik zorluğunu sürekli ayarlayacak şekilde tasarlandığını da unutmayın.

Bu nedenle, belirli bir ağdaki madencilik düğümlerinin sayısında bir artış olduğunda veya mevcut madencilik düğümlerinin bilgi işlem gücünde bir artış olduğunda, ağın madencilik zorluğu da buna bağlı olarak artar. Tersi durumdaysa, ağ, SHA-256 denkleminin zorluğunu azaltmak için kendi kendini ayarlar. Çoğu durumda, aday madenciler bu nedenle kârlı olma şansına sahip olmak için özel ve güçlü madencilik teçhizatlarına yatırım yapmalıdır.

Bunu akılda tutarak, başarılı bir kripto madencisi olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Yüksek performanslı madencilik teçhizatlarına yatırım. Sağlam bir madencilik donanımı parçası 8.000 dolara kadar mal olabilir ve bir madencinin kâr elde etmeyi umması için tek bir teçhizat yeterli değildir.
  • Bir blok zinciri ağında tam bir düğüm çalıştırmak için gereken kodlama ve teknik uzmanlığı edinme.
  • Madencilik kulelerini 7/24 çalıştırmak ve soğutmak için elektrik faturası, potansiyel olarak madencilerin karlarını yiyebilir. Bu nedenle madenciler, madencilik donanımını soğutmak için gereken elektrik miktarını azaltmak için ucuz bir güç kaynağı seçmeli veya daha soğuk iklime sahip yerleri seçmelidir.

Özetle, bağımsız bir kripto madencisi, başarılı olma şansına sahip olmak için yeterli taahhüt ve sermayenin yanı sıra teknik beceriye sahip olmalıdır. Tüm kripto madencileri bu gereksinimleri karşılayamayacağından veya daha fazla ölçekleyemeyeceğinden, diğer daha az uygulamalı madencilik seçenekleri uygun alternatifler sunar. Bulut madenciliği burada devreye giriyor.

Bulut Madenciliği: Nedir?

Artık kripto madenciliğinin temel kavramını anladığınıza göre, bulut madenciliğini anlamak daha kolay olmalı. Adından da anlaşılacağı gibi, bulut madenciliği, kripto para birimlerini çıkarmak için bulut bilişim gücünü kullanma sürecidir. Bu durumda, tüm işleri sizin için yapması için üçüncü şahıslara ödeme yaparsınız. Özünde, özel madencilik teçhizatı satın almanıza veya bakımını yapmanıza veya bir blok zinciri düğümü çalıştırmanıza gerek yoktur.

Bulut madenciliği ile katılımcılar genellikle ya madencilik teçhizatı kiralar ya da hash gücü kiralar. İkincisi, bir madencilik teçhizatının gücünün bir ölçüsüdür ve normalde Gh/s ve Th/s birimlerinde hesaplanır. Bulut madenciliği sağlayıcısı, madencilik teçhizatlarıyla dolu bir tesis veya çiftliğin sahibi ve işletmecisidir ve kullanıcılara ürettiği karma gücün bir kısmını satın alma veya kiralama fırsatı sunar.

Bulut madenciliği sağlayıcısının en iyi madencilik donanımına yatırım yapması ve en uygun şekilde çiftliğini ucuz elektriğe ve daha serin bir iklime erişimi olan bir yerde kurması gerekir. Bu yaklaşım, çiftliği çalıştırmanın genel maliyetlerinin kabul edilebilir bir sınırda tutulmasını sağlar.

Böyle bir çözüm, kripto madenciliğinin teknik yönü ile ilgilenmeyen kişiler için idealdir. Çoğu durumda, katılımcılar akıllı telefonlarını kullanarak hash oranlarını ve bulut madenciliği gelirlerini takip edebilirler. Hatta bazı bulut madenciliği kurulumları, belirli bir süre boyunca üretilen hash gücünü otomatik olarak en karlı madenciliğe dönüştürülebilir madeni paraya yönlendirir.

Farklı Bulut Madenciliği Modelleri Türleri

Ev Sahibi Madencilik

Ev sahibi madencilik, madencilik çiftliklerindeki teçhizatların satın alınmasını veya kiralanmasını içerir. Bu senaryoda, teçhizatın kurulumu ve bakımı için ödeme yapmanız gerekebilir. Bu modelle ilgili iyi olan şey, genellikle yeterli elektriğe erişimle ilgili genel masrafları azaltmasıdır. Ayrıca, kiralık teçhizat(lar)ınız üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz ve yeni bir blok bulma şansınızı güçlendirmek için üretilen hash gücünü madencilik havuzlarına yönlendirmeyi seçebilirsiniz. Son olarak, bulut madenciliği sağlayıcısına yalnızca bakım ve kurulum ücretleri ödemeniz gerektiğinden, oluşturulan ödüller üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

Hash Gücü Kirala

Ev sahibi madenciliğin aksine, hash gücü kiralama, bir madencilik çiftliği tarafından üretilen karma gücün bir kısmının kiralanmasını içerir. Burada bakım veya kurulum ücreti ödemezsiniz. Çiftliğin karından pay almak için sadece bir plana abone olmanız yeterlidir. Çiftlik yeni bir blok bulduğunda ve ödül olarak kripto para aldığında, elde edilen gelir kontrol ettikleri hash gücünün payına göre kullanıcılar arasında paylaşılır.

Bulut Madenciliğinin Faydaları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bulut madenciliği, bu kılavuzda daha önce belirtilen tüm teknik ve donanım gereksinimleriyle uğraşmak zorunda kalmadan madenciliğin ekonomik faydalarından yararlanmak isteyenler için ideal bir seçimdir. Bulut madenciliği, bir madencilik teçhizatını çalıştırmanın genel maliyetlerini düşürmede potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Ancak, bir bulut madenciliği modelini seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken potansiyel dezavantajlar vardır. Birincisi, bulut madenciliği sektöründeki yüksek dolandırıcılık oranı. Yıllar geçtikçe sektör, hileli planlar için verimli bir zemin haline geldi. Yatırımcılar madencilik çiftliklerini şahsen değerlendirme fırsatına sahip olamayabileceğinden, bulut madenciliği sağlayıcısı tarafından yapılan iddiaları doğrulamaları onlar için zor olabilir.

Bazı bulut madenciliği sağlayıcıları, erken yatırımcılara yeni yatırımcılardan gelen mevduatlarla ödeme yapıldığı piramit şemaları bile yürütüyor. Bunun sürdürülemez olduğunu bilen sağlayıcılar, sonunda çıkış dolandırıcılığı yapar. Bu nedenle, belirli bir bulut madenciliği hizmetini seçmeden önce gerekli özeni gösterme sorumluluğu size aittir. İncelemeleri araştırmalı, platformun kripto forumlarındaki güvenilirliğini araştırmalı, para çekme limitlerini göz önünde bulundurmalı ve inanılmaz kazançlı anlaşmalar vaat eden tekliflerden kaçınmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da teklifin potansiyel karlılığıdır. Bulut tabanlı teçhizatları kiralamak, satın almak veya bakımını yapmak için ödenen miktar, sunulan hash gücü ile uyumlu değilse, kayıplara maruz kalabilirsiniz. Bir bulut madenciliği teklifine girmeden önce madencilik sermayesini ve potansiyel geliri dikkatlice analiz edin.

Son olarak, kazançlarınız üzerinde tam kontrole sahip bulut bilişim platformlarına dikkat edin. Kripto cüzdanınız söz konusu olduğunda bir miktar özerklik sunanları seçmeniz önerilir.

Çözüm

Bulut madenciliği, pasif kripto geliri elde etmenin uygun bir yoludur. Ancak, bu kılavuzda belirtildiği gibi, kendine özgü tuzaklarıyla birlikte gelir. Bu nedenle, uygulamayla uğraşmadan önce kapsamlı araştırma yapmak ve temel madencilik kavramlarına sıkı sıkıya sahip olmak önemlidir.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu