Kripto Para

Bitcoin daha da düşebilir, ancak ‘kripto kışı’ uzun süre burada olacak mı?

Ocak ayı, daha büyük bir satışın ortasında piyasayı korkuttu. BTC %50 değer kaybederken ve piyasa yüz milyonlarca kayıp yaşarken, yazının yazıldığı sırada piyasa toparlanma yolunda gibi görünüyordu.

Ancak, İskoç tarihçi Niall Ferguson inanır Bitcoin tarihsel seyrini takip ederse, 2017’de olduğu gibi daha da düşebileceğini söyledi.

“Bu tarihsel model kendini tam olarak tekrarlasaydı, fiyat geçen yılın Kasım ayındaki zirvesinin %83 altında, bu Kasım ayında 11.515 dolara kadar düşecekti.”

Yakın zamanda Nobel Ödüllü ekonomist Paul Krugman’ın kripto varlık sınıfıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini hatırlamalıyız. Kripto şüphecisi, dalgalı kripto para piyasasıyla paralellikler çizerken 2007-08 ABD konut piyasası çöküşünü hatırlattı. Ancak Ferguson, Krugman’ın analizinin “ilgili tarihsel analoji gibi görünmediğine” inanıyor. O tartıştı,

“Bu, Roubini ve Krugman’ın hayallerindeki kutup girdabı veya bomba siklonu olmasa bile kripto kışının daha büyük bir soğukluk sağlayamayacağı anlamına gelmiyor.”

Bunu söyledikten sonra, Ferguson’un finansal tarih uygulaması bu kripto kışının yakında bitmesini bekliyor. Not etti,

“Bitcoin’in yalnızca dijital altın üzerinde değişken bir seçenek değil, aynı zamanda güvenilir dijital altının kendisi olma yolunda istikrarlı ilerlemesini sürdürdüğü bir bahar izleyecek.”

Benzer şekilde, Diem’in ortak yaratıcısı Amerikalı girişimci David Marcus, yakın zamanda Bitcoin’in “zaman içinde artan bileşik alaka düzeyi ile 20+ yıl içinde hala etrafta” olacağını belirtti. Aslında, onu “lidersiz” lider olarak adlandırmak için Twitter’a gitti.

Kripto-kıştan sonra Web3

“Kripto-Kış” korkusuna rağmen, Marcus daha önce bu zamanların “en iyi girişimcilerin daha iyi şirketler kurması” için bir fırsat olduğunu belirtmişti. Geleceğe gelince, sohbet Web3’te gelişmeye devam ediyor. Alphabet’ten Google, son çeyrek kazanç çağrısında Web3 geleceğini doğruladı. Sundar Pichai bildirildiğine göre söz konusu,

“Web3’te, kesinlikle blok zincirine ve geniş uygulamalara sahip böyle ilginç ve güçlü bir teknolojiye bakıyoruz, yine herhangi bir uygulamadan çok daha geniş.”

Son zamanlarda, Google’ın bulut bölümü de ilan edildi uygulamalar oluşturmak için blok zinciri odaklı bir grup oluşturduğunu söyledi. Açıkçası, Meta’nın çok fazla rekabeti var.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu