Kripto Para

Bitcoin, Ethereum tutuyorsanız buna dikkat edin

Devam eden COVID-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı, artan enflasyon oranları ve diğer küresel olaylar göz önüne alındığında Bitcoin ve Ethereum elde tutmak riskli olabilir. Aslında fiyatlar saatler olmasa da birkaç gün içinde kırmızı ve yeşil arasında gidip geliyor ve yatırımcılar yüksek alarmda. Ancak, veriler hepsinde daha fazla nüans olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Beyzbol sopalarını topla

Kriptonun girdiğine dikkat çekerek “Büyük ligler” Messari, yatırımcıların Bitcoin ve Ether’in yüksek riskli hisse senetlerinin hareketleriyle ilişkili olmasını bekleyebileceğini kabul etti. Bununla birlikte, BTC ve Ether’i Russell 2000 büyüme endeksiyle karşılaştırırken durum böyle görünmüyor.

BTC ve ETH’nin Russell 2000 büyümesiyle korelasyonu haritalandığında, korelasyon 2020’nin sonu ile 2021’in başı arasında %80’in üzerindeydi. Ancak hemen ertesi yıl korelasyon sıfırın altına düştü.

Ancak 2022’de BTC korelasyonu %20’nin üzerindeyken ETH korelasyonu %0’ın üzerindeydi. Ortalama korelasyon sırasıyla yaklaşık %35 ve %30 idi.

Messari, Bitcoin ve Ethereum’un sonunda onu büyük hale getirdiği sonucuna varan yalnız değil. Aslında, girişim şirketinin kurucu ortağı ve yazarı Chris Burniske, BTC ve ETH’nin kriptonun “gelişmiş pazarları” olduğunu iddia etti.

Basın zamanında, bir miktar toparlanma olsa da devam ediyor gibi görünüyordu. Bitcoin, geçen hafta %5 artış göstererek grafiklerde 40.000 dolara yakın işlem görüyordu. Bu arada ETH 2.808 dolardan el değiştiriyordu.

Gerçek bir bağlantı mı?

Bununla birlikte, Bitcoin’in hisse senetleriyle olan korelasyonu hala güçlü olduğu için yatırımcıların rahat bir nefes almalarının zamanı henüz gelmemiş olabilir. Örneğin, S & P500 Vadeli İşlemleri, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan FUD nedeniyle %2’den fazla düştü.

Santimetre not alınmış Bitcoin kendi adına tek başına takip ediyor gibi görünüyor. Zaman – ve savaş – devam ettikçe, bu muhtemelen izlenmesi gereken önemli bir ölçüm olacaktır.

Kutup karşıt görünümler

Bununla birlikte, tüccarların sessiz kaldığı ve tekrar barışı beklediği anlamına gelmez. Aslında, veriler, dolaşımda olan benzersiz BTC sayısının dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

Santiment ayrıca, Bitcoin tüccarlarının savaş sırasında çok farklı stratejiler izlediğini teorileştirdi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu