Akademi

Kazakistan’da Bitcoin Madenciliği | İskenderiye

CoinMarketCap, Kazakistan’daki Bitcoin madenciliğinin diğer ülkelere kıyasla faydalarını ve ülke yasalarındaki son gelişmeleri analiz ediyor.

Bitcoin madencilik sektörü, önemi geçen yıl muazzam bir şekilde artan sürekli değişim içinde olan bir endüstridir. Birçok ülke için Bitcoin madenciliği artık ekonomilerinin önemli bir sektörü. Kazakistan bu ülkelerden biri ve Kazakistan’daki Bitcoin madenciliği ülkenin politika kararlarını şekillendirecek kadar büyük hale geldi. CoinMarketCap, nasıl bu kadar ilerlediğini ve her şeyin nerede başladığını inceliyor.

Çin’den bahsetmeden Bitcoin madenciliğini heceleyemezsiniz.

Muhtemelen 2021’de kripto için en büyük anlardan biri, Çin’in karbon emisyonu endişeleri üzerine madencilik konusunda daha katı düzenlemeleri duyurmasıydı. CCCP, ülkeyi 2050 yılına kadar net sıfır emisyona getirme çabasında, sonunda ülkede kripto madenciliğini tamamen yasakladı (kripto işlemlerini de yasaklamadan önce). Yasaklanmadan önce madencilik Çin’de düşüşte olsa da, bu yine de BTC fiyatına ezici bir darbe vurdu ve madencilik ortamında sismik bir kaymaya neden oldu.

Madenciler hareket etmek zorunda kaldılar ve hareket ettiler: ABD, anakara Çin’den zorunlu madenci göçünden başlıca yararlanan oldu:

Sonunda, Michael Saylor’un Bloomberg ile yaptığı röportajda “trilyon dolarlık bir hata” dediği şey sayesinde ABD küresel hash oranında lider oldu. Ancak madenci göçünden yararlanan tek ülke ABD değildi: işte Kazakistan!

Bitcoin madencileri gerçekçi bir gruptur: elektrik maliyetlerinin düşük olmasını ve ülkelerinin soğuk olmasını (mümkünse) severler.

Kazakistan soğuk değil ama elektrik maliyeti çok düşük. Bu nedenle, Çin yasağının ardından ülkenin küresel hash oranındaki payı arttı: Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre Kazakistan, küresel Bitcoin ağı hash oranının %18,1’ini oluşturuyordu.

Kaynak: https://ccaf.io/cbeci/index
Veriler artık en taze olmasa da, pek bir şey değişmemiş ve Kazakistan’ın payı muhtemelen artmış olabilir. Bunların çoğu şuna atfedilebilir: Kazakistan’ın zengin fosil yakıt rezervlerive ülke genel kömür tüketiminde 13. sırada.
Ucuz kömürle çalışan madencilik teçhizatları Bitcoin madencileri için bir nimet olsa da, Kazakistan elektrik şebekesi için aynı şey söylenemez. Reuters, Ekim 2021’de şunları bildirdi: ülkenin elektrik arzı aşırı talep nedeniyle kesintiye uğradıüç büyük enerji santrali bir hafta boyunca devre dışı kaldı. Bu, Kazakistan’ın ulusal şebeke operatörü KEGOC’u aşırı tüketen müşteriler için yeni önlemler ve tayınlama veya elektriği kesmeye teşvik etti. KEOC bunun için madencileri suçlamasa da, enerji bakanı Magzum Mirzagaliyev Eylül ayında düzenlediği basın toplantısında komik bir şeyler olduğunu belirtti:

“Elektrik tüketimimizin bir yılda kelimenin tam anlamıyla %7 arttığını gördük. Bu çok büyük bir artış.”

Sonuç olarak madenciler, maden tesisi başına bir megawatt ve tüm sektör için 100 megawatt sınırıyla tokatlandı. Ayrıca, ülke bir madencilik tarifesi: Kripto madenciliği için tüketilen her 1 KwH enerji için 1 Kazakistan Tengesi (0,0023 $) tahsil edilecektir. Açıkçası Kazakistan, kripto madencilerini yasallaştırmayı ve vergilendirmeyi, gelişen endüstrinin yararlarını ülkenin altyapısı üzerindeki olumsuz dış etkileriyle uzlaştırmanın tek yolu olarak gördü.

Madencilerin Orta Asya ülkesi üzerindeki etkisi bununla da kalmadı.

Kesintiler hükümetin elini zorladıktan sonra, o da yapmak zorunda kaldı. Rusya’dan elektrik ithal etmek, Sovyetler Birliği döneminde kurulan “birleşik ağ”, ortak elektrik hatlarına başvurarak. Gereken ekstra elektrik, ülkeye 1,5 milyar dolara mal olacak ve kendi kendine karşılanırsa beş yıl. Yine de bu yeterli değildi, Kazakistan’ın planlarını geri getirmesine yol açtı. nükleer enerji ülkede.
Cumhurbaşkanı Tokayev, Kasım ayında bir nükleer santral inşa etmenin, hükümetin almak zorunda kalacağı popüler olmayan bir karar olabileceğini söyledi. Bununla birlikte, nükleer enerji, Sovyetler döneminde nükleer silahların test edildiği ve 50’li ve 60’lı yıllarda tahmini 1,5 milyon vatandaşın serpintilere maruz kaldığı Kazakistan’da kötü bir üne sahip. Cumhurbaşkanı Tokayev şunları söyledi:

“Kazakistan’ın bir nükleer santrale ihtiyacı olduğu için bu konuyu önemli ölçüde düşünmenin zamanının geldiğine inanıyorum.”

Ancak, hayatta kaldıktan sonra bunun masada olup olmadığı Ocak 2022’de şiddetli huzursuzluk belirsizdir. Kazakistan’da sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) uygulanan tavan fiyatının kaldırılacağının açıklanmasının ardından başlayan şiddetli protestolarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Sonunda, başlık yeniden takıldı ve protestolar Rus barışı koruma birliklerinin yardımıyla bastırıldı. Bununla birlikte, hükümetin ülkede interneti kestiği sırada Bitcoin madencilik kuleleri çöktü:

Başkan Tokayev’in Bitcoin madencilerini barındıracak bir nükleer santral inşa etmek gibi bir başka tartışmalı önlemi duyurma iştahına sahip olup olmadığı henüz belli değil. Kazakistan’dan gelen hash oranı muhtemelen tekrar çevrimiçi olurken, Bitcoin fiyatı kesintiden önemli bir etki görmedi.

Madencilerle ilişkisini hala hisseden tek ülke Kazakistan değil.

Kosova yakın zamanda benzer sorunlar nedeniyle madencileri yasakladı ve Güneydoğu Avrupa ülkesinde elektrik şebekesi çok fazla baskı altına girdi. Ancak bu yalnızca daha az gelişmiş ülkelerin sorunu değildir. İzlanda, talep altyapısının kapasitelerini aşmaya başladıktan sonra enerjiye aç Bitcoin madencilerine arzını kesmeye karar verdi.
Teksas muhtemelen en ilginç durumdur. Ülke, 2021 kışında kesintilerle ünlü bir şekilde mücadele etse de, umutsuzca Bitcoin madencilerini çekmek istiyor ve bunu oldukça başarılı bir şekilde yaptı. Devlet, yeni iş çekmek ve muhtemelen eskiyen elektrik şebekesiyle hasara yol açmak arasında bir ipte yürüyor.

Kazakistan madenciliğe aynı derecede bağlı görünüyor ve ülkenin bu yeni endüstrinin ekonomik faydaları ve riskleri arasındaki dengeyi bulup bulamayacağını gözlemlemek ilginç olacak.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu