Kripto Para

Bitcoin, kriptoya kurumsal yatırım ve neden hepsi iyi haber değil?

Ana akım benimseme aşamasına giren kripto para birimlerinin en büyük göstergelerinden biri, son birkaç yıldaki ezici kurumsal ilgiydi. Şunu bir düşünün – Cryptocurrency fonları, yalnızca 2021’de, çoğu kurumsal yatırımlardan kaynaklanan yaklaşık 9,3 milyar dolarlık sermaye girişi aldı.

Eylül 2021’de Fidelity, kurumsal yatırımcıların yaklaşık %52’sinin portföylerinde Bitcoin veya başka bir kripto para bulundurduğunu tespit etti.

Ana akım evlat edinme yakında mı?

Bununla birlikte, kurumsal yatırımlar ve kamu duyuruları arasında açıkça bir gecikme var, bu da endüstrinin gerçekte nerede durduğunu tespit etmeyi zorlaştırıyor. CoinMetrics tarafından hazırlanan yeni bir rapor, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun son on yılda dosyalamalarını tarayarak yatırım ilgisi ve kripto varlıkların benimsenmesindeki bu tür eğilimleri analiz etmeye çalıştı.

Bunun nedeni, ABD’deki menkul kıymetler yasalarının halka açık şirketleri ve diğer yatırım şirketlerini varlıklarını ve üç aylık mali sonuçlarını açıklamalarını zorunlu kılmasıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde, Bitcoin 2011’de bir SEC dosyasında ilk kez ortaya çıktığından beri, rapora göre, en iyi dijital varlık, 2.169 benzersiz dosyalama kuruluşu tarafından 11.510 SEC başvurusunda belirtildi. kaydetti,

“Borsalardan Bitcoin madencilerine kadar daha fazla kurum ve kripto şirketi, kamu piyasalarından borç ve öz sermaye fonu aldıkça, kriptodan bahseden başvuruların miktarı artıyor.”

Yükselişi körükleyen kripto odaklı fonlar

Bunun çoğu, BTC veya Grayscale gibi kripto odaklı fonların yanı sıra kripto odaklı halka açık kripto şirketlerinin ortaya çıkmasıyla da körüklendi. Özellikle madencilik faaliyetlerinde bulunanlar.

Örneğin, yaklaşık 40 maden şirketi ABD ve Kanada’daki borsalarda işlem görmektedir. Ayrıca, Tesla ve MicroStrategy gibi ana odak alanı kripto para birimleri olmayan borsaya kayıtlı diğer şirketlerin büyük yatırımları da varlık sınıfını SEC’in deposuna yerleştirdi.

Yine de, hepsi bu değil. Raporun altını çizdiği ilginç bir eğilim, Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kriptoların fiyatları ile bu madeni paralardan bahseden dosyalama sayısı arasındaki korelasyon.

Kaynak: CoinMetrics

Bu sözler tarihsel olarak piyasa fiyatlarını takip ettiğinden, boğa koşuları doğal olarak daha fazla bu tür aktivite gördü. Bitcoin, Ethereum ve Blockchain gibi terimlerin bir zamanlar oldukça nadir iken, 20171-8 boğa koşusundan sonra sık sık ortaya çıktığını da belirtmek gerekir.

Benzer şekilde, kripto fiyatlarının hızla arttığı 2020/21’de “bahsetmeler önemli ölçüde arttı”. Daha büyük piyasa düzeltmeleri nedeniyle düz çizgili hale geldiler.

Kaynak: CoinMetrics

Rapora göre, kurumsal ilgide benzer bir düşüş endüstri genelinde görülebilir:

“2021’e girerken, yüksek BTC ve ETH bakiyesine sahip adreslerin sayısı arttı ve o zamanlar kurumsal ilginin arttığına dair anekdotsal kanıtlarla uyumlu hale geldi. Ancak, bu önlemle 2021’in ikinci yarısında eğilim görünüşte kırıldı. ”

Kriptonun büyüyen kurumsallaşması belirgin hale gelirken, fiyat dalgalanmalarıyla sıkı ilişkisi de var. Açıkçası, daha büyük yatırım fonlarının varlıklarını halka açıkladığı 13F başvurularının sayısı, 2021’in başına doğru giderek artan bir şekilde Bitcoin’den bahsetmeye başladı. Ne yazık ki, fiyatlar düşmeye başlayınca 2. ve 3. çeyrekte yavaş bir düşüş başladı.

Benzer şekilde, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) de geçen yıl BTC birikimini azaltmaya başladı ve 2014’ten beri devam eden bir trendi düz çizgiye getirdi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu