Akademi

Bitcoin Nasıl Satılır | İskenderiye

Bitcoin satmak için rahat olduğunuz ve ihtiyacınız olan para birimlerini destekleyen bir borsa seçmeniz gerekir.

Artık biraz Bitcoin satın aldığınıza göre, onu satmaya da hazırsınız!

Aşağıda, fiat para birimi veya başka bir kripto para birimi değişimi de dahil olmak üzere en popüler yöntemlerden bazılarını kullanarak Bitcoin’i (BTC) nakde çevirmeye ilişkin kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

Kripto Para Borsalarında Bitcoin Satmak

Bir kripto borsası, kripto para satıcıları ve alıcıları arasında bir aracı görevi görebilir. Bitcoin’i nakit olarak satmak için önce bir değişim hesabı oluşturmanız ve BTC’nizi borsa tarafından sağlanan sıcak Bitcoin cüzdanına yatırmanız gerekir.
Çoğu itibarlı BTC borsasının, KYC ve AML kurallarına uymak için kripto para birimi satmadan önce kullanıcılarının kişisel bilgilerini sağlamasını gerektirdiğini unutmayın.
Borsalar genellikle ABD doları, GBP veya euro gibi çok çeşitli fiat para birimlerinin yanı sıra Ethereum (ETH), Dash, Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) ve XRP gibi kripto para birimlerini destekler.
Bitcoin’i nakit olarak satmak için bir kripto para borsası kullanmanın en önemli avantajı, iyi bilinen borsaların derin likiditeye sahip olması ve büyük bir potansiyel alıcı havuzuna hızlı erişim sağlamasıdır.

Ayrıca kullanımı nispeten kolaydır: Ne kadar kripto para birimi satmak istediğinizi tanımlayan ve birim başına talep fiyatınızı belirleyen bir satış teklifi vermeniz gerekecektir. Teklifiniz eşleştiğinde borsa işlemi otomatik olarak işler.

BTC’nizi fiat para birimi karşılığında sattıysanız, paranızı banka havalesi (örn. SEPA, SWIFT veya diğer banka havalesi) veya Visa veya Mastercard ile bağlantılı bir banka hesabına çekebileceksiniz.

Bazı borsalar para çekme işlemleri için yüksek işlem ücretleri talep eder, bu nedenle en uygun koşulları bulmak için Coinbase, Kraken veya Bitstamp gibi kurumlar tarafından alınan oranları karşılaştırmaya değer.

Eşler Arası, Doğrudan Ticaret ve DEX’ler Yoluyla Bitcoin Satışı

Eşler arası (p2p), doğrudan ticaret siteleri ve merkezi olmayan borsalar (DEX), merkezi kripto para borsalarına bir alternatif sunar.

Alıcıların, merkezi bir aracı olmadan çeşitli satıcılardan kripto para birimi satın almak için çeşitli ödeme yöntemlerini (banka kartı, PayPal, kredi kartı, Western Union veya banka havalesi) kullanmalarını sağlar.

P2P siteleri ve DEX genellikle kullanıcılar için emanet hizmetleri sunar, böylece işlem yapan tarafların fonları ve varlıkları, satın alma veya satış koşulları karşılanana kadar korunur.

Doğrudan ticaret için, BTC sahiplerinin siteye satıcı olarak kaydolmaları (kişisel bilgilerin doğrulanmasını gerektirebilir) gerekir, ancak bunun ötesinde site tipik olarak minimum bir hizmet sunar ve yalnızca kullanıcıların birbirlerini bulmaları ve birbirleriyle doğrudan etkileşim kurmaları için bir yol sunar.

Belki de en iyi bilinen deneyimli P2P sitesi LocalBitcoins, ancak platform son zamanlarda kimlik doğrulama prosedürlerini sıkılaştırdı, yani bir Bitcoin satıcısı olarak anonimliğinizi korumak istiyorsanız artık gidilecek yer değil.

Bitcoin ATM ile Bitcoin Satmak

Bir Bitcoin ATM, kripto para birimi için nakit alışverişini sağlayan, fiziksel olarak halka açık bir yere kurulan elektronik bir makinedir. Bitcoin ATM kullanarak nakit olarak Bitcoin satmak, BTC’nizi QR kodu aracılığıyla makine tarafından verilen bir cüzdan adresine göndermenizi gerektirir.

Satış tamamlandıktan sonra, ya anında nakit alacaksınız ya da BTC işlemi blok zincirinde onaylanırken bir kullanma kodunu beklemeniz gerekecek.

Birçok Bitcoin ATM’si, satıcıların resmi bir kimlik göstermesini gerektirir. BTC’niz karşılığında alacağınız itibari para birimi, Bitcoin (BTC) için geçerli piyasa kuru kullanılarak hesaplanacaktır ve genellikle ATM operatörü tarafından ek bir komisyon alınır (ortalama %8.4).

Bitcoin’i Gerçek Hayatta Nakde Çevirmek

Bitcoin’i nakde çevirmenin en riskli – ama muhtemelen en anonim – yolu, bunu şahsen yapmaktır. Bu, talep edilen fiyat ve şartlar hakkında müzakereleri içerecek ve her iki taraf da kişisel güvenliklerini ve fonlarının ve varlıklarının bütünlüğünü sağlamak için önlemler almalıdır. LocalBitcoin, kişisel nakit alım satımları için bir seçenek sunuyordu, ancak mevcut kripto düzenleyici iklime bir imtiyaz olarak Haziran 2019’da bunu kaldırdı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu