AkademiBitcoin Haberleri

Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Bir Bitcoin rallisi var ve biraz FOMO hissetmeye başlıyorsunuz – hadi ilk Bitcoin’inizi satın alırken size yol gösterelim.

Yani, Bitcoin rallisi yeniden başlıyor (bunu ne zaman okuduğunuz önemli değil, her zaman yakında bir ralli olacak!) ve ilk Bitcoin’inizi almaya hazırsınız. Belki de 2013’te başka amaçlar için Bitcoin satın aldınız ve kripto oyununa geri dönmek için bir tazeleme kursuna ihtiyacınız var. Her iki durumda da, şu anda ilk kripto para birimini satın almanın birçok farklı yolu var.

Başlayalım.

Başka bir İskenderiye makalesinde, bir Bitcoin cüzdanının tam olarak ne olduğunu zaten açıkladık. Akılda kalan sorularınız varsa, oraya bir göz atın – ancak bilmeniz gereken en önemli şey, bir Bitcoin dijital cüzdanının bir banka hesabından farklı şekilde çalıştığıdır.

Her Bitcoin cüzdanının hem özel hem de genel anahtarı vardır. Açık anahtar, herkes tarafından, herhangi bir yerde, Bitcoin’i cüzdan adresinize göndermek için kullanılır. Özel anahtarınız yalnızca sizin içindir ve paranıza erişmek için ona ihtiyacınız vardır – bu nedenle onu bir kağıda yazmak ve dünyanın meraklı gözlerinden korumak en iyisidir.

Bitcoin cüzdanını nasıl edinirsiniz? Önce hangi tür cüzdan istediğinizi (donanım, soğuk hava deposu, kağıt cüzdan vb.) seçmeniz ve ardından o altyapıya gidip başlamanız gerekir.

Bitcoin elde etmenin veya satın almanın birkaç basit yolu vardır. İlk olarak, işvereninize bağlı olarak Bitcoin ile ödeme almayı talep edebilirsiniz. Ancak, bu bir seçenek değilse, size Bitcoin satabilecek çeşitli kripto para borsaları ve finansal hizmet sağlayıcıları ile tanışmanız gerekir.

Bitcoin satın almanın en kolay yolu Bitcoin satın almaktır. Aslında, bir Bitcoin ATM’sinin yakınında yaşamıyorsanız, büyük olasılıkla tüm Bitcoin’lerinizi internet üzerinden satın alıyor olacaksınız.

Bitcoin’i çeşitli P2P, merkezi ve merkezi olmayan kripto borsalarından herhangi birinde satın alabilirsiniz. Bu değişim hizmetlerine ek olarak, Bitcoin satın almanın kolay yollarını sunan birkaç finansal sağlayıcı ve finans kuruluşu da bulunmaktadır. Bitcoin’iniz için ödeme yapmak için Paypal, kredi kartları, nakit (bazen), banka havalesi veya banka kartlarını kullanabilirsiniz.

Bitcoin satın alan pek çok insan, Bitcoin’i hemen bir para birimi olarak kullanmayı ve BTC’yi sadece bir yatırım olarak tutmayı planlamaz. Ancak kripto paranızı kullanmayı planlıyorsanız, birçok Bitcoin rehberimiz aracılığıyla Bitcoin’i nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.
Kripto para borsalarında Bitcoin satın almak, Bitcoin satın almanın en kullanıcı dostu yollarından biridir. CoinMarketCap aslında bir borsanın konumunu, düzenlemesini, ücretlerini ve ödeme türlerini rakipleriyle karşılaştırabileceğiniz bir “Bitcoin Nasıl Alınır” kripto borsaları kılavuzuna sahiptir. Bir Bitcoin borsası seçerken, kendi yetki alanınızda faaliyet gösteren ve rahat edeceğiniz bir ödeme yöntemine sahip olanı arayın; örneğin, Bitcoin’i bir kredi veya banka kartıyla satın almak istiyorsanız, kabul eden bir borsa bulmanız gerekir. kartlar ve ideal olarak mümkün olan en düşük ücretler için.

Bir kripto para borsasında Bitcoin satın almayı seçerseniz, bazen kimliğinin doğrulanması birkaç gün sürebilen bir özçekim ile bir devlet kimliği göndermek gibi Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterinizi Tanıyın önlemlerini de almanız gerekebilir.

CoinMarketCap’in “Bitcoin Nasıl Satın Alınır” değişim kılavuzu şu anda Coinbase, Kraken, Binance US, Exmo, CEX.io ve Gemini’yi içeriyor.

LocalBitcoins veya merkezi olmayan borsalar gibi eşler arası bir ağda Bitcoin satın almak, Bitcoin’i merkezi bir Bitcoin borsasında satın almaya benzer olabilir – ancak önemli farklılıklar vardır.

Örneğin LocalBitcoins’de, sizin için kabul edilebilir bir fiyata sahip bir satıcı bulmaktan kendiniz sorumlusunuz. LocalBitcoins satıcıları, yalnızca belirli bir tür banka havalesini kabul etmek veya yalnızca belirli bir miktarda Bitcoin satmak istemek gibi farklı kısıtlamalara sahip olabilir. LocalBitcoins gibi bir eşler arası hizmet kullanmanın yararları, transferlerin genellikle anlık olmasıdır – fiat para biriminizi emanete koyduğunuzda, satıcının size Bitcoin’inizi göndermek için genellikle 80 dakika gibi belirli bir süresi vardır. Takip etmezlerse, paranız size geri verilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

Merkezi olmayan bir borsada genel olarak dijital para birimi satın almak kolaydır, ancak özellikle Bitcoin satın almak zor olabilir. Bunun nedeni, Bitcoin’in akıllı sözleşme desteğine sahip olmamasıdır, bu nedenle merkezi olmayan bir borsada alınıp satılabilmesi için “sarılması” gerekir. “Sarma” hakkında daha fazla bilgi için CMC Alexandria’nın Wrapped Bitcoin hakkındaki makalesine bakın. Atomik takaslar, merkezi olmayan bir borsada Bitcoin alıp satmak için kullanılabilecek başka bir özelliktir, ancak aynı zamanda eksileri de vardır – bunlar, günlük alım satımlardan daha seyrek alım satımlar için daha uygundur.
Bitcoin’i merkezi olmayan bir borsada sarmadan veya bir atom takası kullanmadan takas etmek mümkündür, ancak bu, borsanın çeşitli blok zincirlerdeki devlet kanallarıyla başa çıkabilen hızlı bir zincir dışı eşleştirme motorunu kullanmasını gerektirir. Bunun ne anlama geldiğini anlayın, ilk Bitcoin’lerini yeni almaya başlayan biri için bu normaldir! Ve gördüğünüz gibi, başka seçenekler de var.
Herhangi bir biçimde ticaret platformlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, Bitcoin’i doğrudan fiziksel arayüzlerinde satın almanıza izin veren Bitcoin ATM’leri mevcuttur. Bir Bitcoin ATM’si normal bir ATM’ye benzer – ancak Bitcoin’de işlem yapar. Belli, değil mi?

Bazı BTC ATM’leri Bitcoin satın almak için paranızı yatırmanıza izin verirken, bazıları tam tersini yapmanıza ve dijital varlıklarınızı USD gibi nakit olarak satmanıza izin verir – ancak şu anda sadece Bitcoin satın almaktan bahsediyoruz!

Bazı Bitcoin ATM’leri, telefon numaranızı girme veya bir kimlik gösterme gibi AML/KYC prosedürlerini izlemenizi gerektirirken, diğerleri gerektirmez – bu sadece sağlayıcıya bağlıdır.

Son fakat kesinlikle en az değil, PayPal ile Bitcoin satın alma seçeneğidir. Bu adım, değiş tokuşlar, eşler arası protokoller veya merkezi olmayan değiş tokuşlar hakkında bilgi edinmekten kaçınabileceğiniz ve yalnızca aşina olduğunuz bir şeye bağlı kalabileceğiniz anlamına gelir.

PayPal, Ekim 2020’de müşterilerinin PayPal hesaplarından Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri alıp satmalarına izin vereceklerini duyurdu. En eski kriptoyu satın almanın bu yöntemi, ademi merkeziyetçiliği yaşayan ve nefes alan eski okul cypherpunks ile pek uyumlu olmasa da, ilk kez bir kripto kullanıcısı için PayPal aracılığıyla Bitcoin satın almak, kripto para birimleri dünyasına tanıtılmanın oldukça kullanıcı dostu bir yoludur. .

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu