Akademi

XRP: Bir Tarih

Ripple ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında bugün devam eden yasal kan davası öncesinde, XRP sürekli olarak Bitcoin ve Ether ile birlikte piyasa değerine göre ilk üç kripto para biriminden biri olarak yer alıyordu. Hatta 2017 ve 2018’de ikinci sıradaki kripto para olarak Ether’in yerini aldı. Bugün XRP, ABD’deki yasal sıkıntıları nedeniyle küçük olmayan bir şekilde grafiklerde yedinci sıradaki dijital varlığa düştü.
Bu yasal ve düzenleyici zorlukların kapsamı göz önüne alındığında, bazılarına XRP’nin kripto sahnesinde bir rakip olmaya devam etmesi şaşırtıcı görünebilir. Varlığın kripto alanındaki rolü ve yerleşik tarihi – ayrıca geleneksel finans dünyasındaki büyük oyuncularla ortaklıklar – kalıcı gücünü açıklamanın bir yolunu bulabilir.

Bu yazıda XRP’nin tarihini keşfedeceğiz.

XRP, güvenilmez, anında ve ucuz sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmaya odaklanan, Bitcoin’e alternatif olarak tasarlanmış bir kripto para birimidir. Bitcoin gibi, XRP de işlem ayrıntılarını depolamak için XRP Ledger adlı halka açık bir deftere güvenir.
Ancak, defter üzerine kurulu ödeme ağı, yeni işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için madenciliği kullanmaz. Bunun yerine, XRP Defteri, güvenilir doğrulayıcı düğümlerin rekor sürede fikir birliğine varmasını ve işlem defterini – kabaca her 3 ila 5 saniyede bir – sürdürmesini gerektirir. Bu güvenilir düğümlere topluca Benzersiz Düğüm Listesi veya UNL adı verilir.

Bu nedenle, Bitcoin ve onun iş kanıtı konsensüs protokolünün aksine, XRP Ledger, Federe Bizans Anlaşması (FBA) modeline dayalı bir konsensüs mekanizması kullanır.

XRP defteri madencilik gerektirmediğinden, yerel tokeni XRP, gelişiminin çok erken bir aşamasında hazırlandı. 2013’te toplam 100 milyar XRP hazırlandı ve piyasaya sürüldü. Bugün, toplam XRP arzının 46 milyardan fazlası dolaşımda. XRP’ye ek olarak, Ripple ekosistemindeki diğer para birimleriyle işlem yapmanın mümkün olduğunu unutmayın.

Bu dijital varlığın tarihine dalmadan önce XRP, Ripple ve RippleNet arasındaki farkı bilmek önemlidir. Daha önce tartışıldığı gibi, XRP ekosistemin yerel simgesidir. RippleNet ise XRP Ledger adı verilen halka açık dağıtılmış defter üzerinde çalışan dijital ödeme ağıdır. Ripple, RippleNet’in geliştirilmesini ve pazarlanmasını kontrol eden kar amacı gütmeyen bir şirkettir.
Ripple ve yerel tokeninin ardındaki fikir, kripto endüstrisinden ve Bitcoin’in kendisinden önce gelir. 2004 yılında John Fugger, RipplePay adlı bir eşler arası (P2P) finansal ağ başlattı. Amaç, bankalara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için ağ katılımcıları arasındaki finansal ilişkilerden yararlanmaktı. Özünde, eğer A katılımcısı B katılımcısına güveniyorsa, B, B’nin güvendiği başka bir katılımcıyla işlem yapmak istediğinde B üçüncü taraf olarak hareket edebilir.
Bu kavram daha sonra, erken Bitcoin öncüsü ve Mt. Gox borsasının kurucusu Jed McCaleb’in 2011’de Bitcoin’e alternatif olarak önerdiği kripto modelinin temel taşı olarak hizmet edecekti. McCaleb, Bitcoin madenciliğinin aşırı derecede kaynağa aç olduğu sonucuna vardı ve sonunda Bitcoin’in kullanışlılığını baltalayacak pahalı bir sistem. Ve böylece Fugger’a RipplePay’i bir kripto ağına dönüştürme planıyla yaklaştı. 2012 yılında, Fugger resmen RipplePay’i McCaleb ve Chris Larsen’e devretti – seri bir girişimci ve bugün Ripple’ın yönetim kurulu başkanı.

Devir teslimden kısa bir süre sonra ekip, OpenCoin adlı ilk Ripple yinelemesini oluşturmaya başladı. Daha sonra, şirketin adı 2012 ve 2015 yılları arasında iki kez değişti. Özellikle projede bir dizi kültürel ve sistemsel değişiklik yapıldı. En önemlisi, Ripple Gateway sistemine geçiş oldu.

Ripple’ın başlangıçta eşler arası bir mimariyi tercih ettiğini hatırlayın. Ekip, fikirlerini geliştirirken, kullanıcıların güvenini sağlamak için yeterli büyüklükte saygın işletmelere ihtiyaç duyulacağına inanmaya başladı. Bu işletmeler, Ripple’ın Ripple Ağ Geçitleri dediği şeydir. Mimarideki bu değişiklik, geleneksel bankacılık yapılarını eşler arası bir ağ ile birleştiren hibrit bir sisteme doğru keskin bir geçişi işaret etti.

Bu kombinasyon, daha sonra, yerleşik finans kurumlarının, kripto ve blok zinciri endüstrisi ile ilişki kurmak için daha az alışılmadık bir yol olarak gördüğü için, projenin geleneksel finans sektöründeki popülaritesi için çok önemli olduğunu kanıtlayacaktı.

Chris Larsen tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen şirket Ripple kısa süre sonra yüksek profilli ortaklıklar kurmaya başladı ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için RippleNet kullanan finansal kurumların sayısı istikrarlı bir şekilde artmaya başladı.

Ripple’ın ana kullanım durumlarından biri, paranın sınır ötesi transferini kolaylaştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için Ripple, hizmetlerinden yararlanan finansal kurumlarla birçok üst düzey ortaklığa sahiptir. Örneğin, ortaklık Mart 2021’de sona ermeden önce Ripple ve MoneyGram birlikte çalıştı (MoneyGram, Ripple’ın sınır ötesi ödeme ve döviz takas ürününü kullandı).
Haziran 2020’de Banco Santander (dünyanın en büyük bankalarından biri), ortaklaşa geliştirilen bir sınır ötesi ödeme sistemi olan One Pay FX hizmetini kullanmak için Ripple ile ortaklık kurdu. Ve Kasım 2020’de Bank of America, Santander, Standard Chartered ve diğerleri ile birlikte RippleNet kullanıcısı olarak onaylandı.

En iyi seçenek, Ripple’ın yerel varlığını destekleyen birçok borsadan birinden XRP ile almaktır. Seçenekler şunları içerir:

  • bit damgası
  • Kraken
  • GateHub
  • Bitfinex
  • Binance
  • FTX
  • upbit
  • HitBTC
  • Ve bircok digerleri

Bu platformların tümü, kullanıcıların kripto para birimi, stablecoin veya fiat para birimi eşleştirmeleri yoluyla XRP alıp satmalarına yardımcı olur.

Bazı kripto borsaları, kullanıcıların PayPal ile bitcoin veya ethereum satın almasına izin verse de, aynı şey XRP için geçerli değildir. Bununla birlikte, eToro dahil olmak üzere birçok broker, kullanıcıların hesaplarına PayPal ile para yatırmasına ve XRP varlığına erişim sağlamasına izin veriyor.

Ripple’a yatırım yapmak isteyenler için, XRP varlığını bir kripto borsası veya komisyoncu ve desteklenen ödeme yöntemleri aracılığıyla satın almak en iyi seçenektir. Ayrıca, bu platformlar, desteklenen ödeme yöntemlerine ve bu yöntemlerden dönüştürmeyi destekleyeceklerinden, kullanıcıların XRP’yi nasıl satacaklarını keşfetmelerine de yardımcı olur.

XRP ile ilgili ilk tartışmalı olay, geliştirme ekibinin, Ripple’a XRP arzı üzerinde tam kontrol sağlayan merkezi bir iş çerçevesi kullanma kararıydı. Bu nedenle şirket, kalan XRP arzının dağıtımı ve satışı konusunda son söze sahiptir. Bu, ödeme ekosisteminin temel altyapısıyla birlikte, Bitcoin’den farklı olarak XRP’nin merkezi bir kripto para birimi olduğunun açık göstergeleridir.

Bu aynı zamanda, Ripple’ın kurucuları Jed McCaleb ve Chris Larsen’in, kurucu ekibe 20 milyar XRP tahsis ederek bu merkezi yapıdan gereksiz yere sermaye kullanmış olabileceği ihtimaline ilişkin tedirginliği de besledi.

Jed McCaleb, Stellar’ı başlatmak için 2013 ve 2014 yılları arasında Ripple’dan ayrıldı. Kendisi 6,5 milyar XRP’ye sahip olduğu için, varlıklarını bırakabileceği ve dijital varlığın değerini potansiyel olarak çökertebilecek bir zincirleme reaksiyon başlatabileceğine dair endişeler vardı. Bu olasılık, Ripple ve McCaleb’in şirketin endişelerini çözmeyi amaçlayan resmi bir anlaşmaya varmalarını sağladı ve daha sonra bir dava sonrasında 2016’da revize edildi.

2014 yılında Ripple, kara para aklamayla mücadele kurallarını ihlal ettiği düşünülen kullanıcılardan XRP olmayan tüm para birimlerine el koymak veya dondurmak için bir önlem olarak bakiye dondurma özelliğini tanıttı.

Temelde, XRP Ledger üzerinde XRP olmayan para birimi ihraççıları olarak hizmet veren herhangi bir Ripple Gateway veya finans kuruluşu, bu tür bakiyelerin XRP cinsinden olmaması koşuluyla, kullanıcıların bakiyelerini sansürleyebilir. Bu uygulama, XRP ekosisteminin merkezileşme unsurlarına bir şekilde duyarlı olduğu gerçeğini daha da güçlendirdi.

Ripple ile ABD düzenleyici makamları arasındaki ilk çatışma 2015 yılındaydı: Ripple, gerekli yetkilendirmeyi talep etmeden XRP token satışlarında Banka Gizliliği Yasalarına uymadığı için 700.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak, Ripple, gelecekteki XRP yatırımcıları için Müşterini Tanı (KYC) çeklerini tanıtmayı kabul etti.

Ripple daha sonra 2017’de başka bir davaya konu oldu. Blockchain firması R3, Ripple’ı R3’ün Eylül 2019’dan önce 0,0085 dolarlık bir döviz kuru üzerinden 5 milyar XRP satın alacağı bir anlaşmayı yasa dışı olarak feshetmekle suçladı. Buna yanıt olarak Ripple, R3’ün almadığını iddia eden bir karşı dava açtı. anlaşmanın kendi tarafını tuttu.

SEC ile Dalgalanma Davası

Ripple ve XRP topluluğu, SEC’in Ripple Labs ve iki yöneticisine dava açtığını öğrenince şok oldu. SEC, 1,3 milyar dolarlık XRP’nin SEC’e kaydolmadan menkul kıymetler olarak aktarıldığını iddia ediyor. Ripple bu iddialara karşı çıkmaya devam ediyor ve bu da henüz çözülmemiş devam eden yasal bir tartışmaya yol açıyor.

SEC’e göre, XRP “Ripple’ın platformunu finanse ettiği için menkul kıymet olarak sınıflandırılabilir”. Tüm menkul kıymetlerin, belirli finansal bilgilerin yayınlanması da dahil olmak üzere komisyona kaydedilmesi gerekir. Ek olarak, Howey testi gerçekleştirildikten sonra “güvenlik etiketi” uygulanır.

Bununla birlikte, şirket, komisyonun yaklaşımında önyargılı olduğunu düşündüğünden, Ripple SEC ile anlaşmaya niyetli değil. Ek olarak, Ripple, SEC’nin Ethereum ve diğer kripto platformlarıyla iyi göründüğünü ancak kasıtlı olarak XRP’yi hedeflediğini iddia ediyor. Ayrıca, Ripple’ın ilk finansmanı, XRP’nin satışından ziyade risk sermayesinden geldi.

Dava devam ettikçe, sonucun ne olacağı giderek belirsizleşiyor.

Bu tarihten, şirketin bu noktaya kadar bazı tartışmaları ve yasal savaşları atlattığı ve aynı zamanda RippleNet ile çalışmak için üst düzey kurumları eklemeye devam ettiği açıktır. Bu nedenle, hem XRP’nin değerinin hem de ödeme ağının popülaritesinin, Ripple’ın SEC ile mevcut zorlukları karşısında bile makul ölçüde dayanıklı kalması belki de daha az şaşırtıcıdır.

Varlığın geleceğine gelince, varlığın ve ekosisteminin bu tür engellere dayanmaya devam edip edemeyeceğini ve RippleNet’in hangi yeni ortaklıkları güvence altına alacağını göreceğiz.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu