Akademi

Bitcoin Nedir? | İskenderiye

Bitcoin’in temelleri ve nasıl çalıştığına dair yeni başlayanlar için kılavuz.

Bir kripto para birimi, çifte harcama ve sahteciliği önlemek için kriptografik standartlara dayanan dijital veya sanal bir para birimidir. Hemen hemen tüm kripto para birimleri, küresel bir bilgisayar ağı tarafından sürdürülen ve uygulanan dağıtılmış bir dijital defter olarak hizmet veren blok zinciri teknolojisi aracılığıyla ademi merkeziyetçiliğe ulaşır. Buna ek olarak, geleneksel paranın aksine, kripto para birimleri bir hükümet veya başka bir merkezi otorite tarafından verilmez, bu da onları sansüre dayanıklı hale getirir.
Bitcoin veya Ethereum gibi madencilik yoluyla veya bir kripto para borsasından satın alarak kripto para birimleri elde etmek mümkündür. Şimdilik, Bitcoin ve Ethereum gibi popüler para birimleri, giderek daha fazla site onları kabul etmeye başlasa da, e-ticaret üzerinde henüz büyük bir etki yaratmadı. Kripto para birimlerinin değeri arttıkça, bu varlıklara olan ana akım ilgi de artıyor.
Kripto para birimleri, dijital para birimleri ile aynı değildir. Dijital para birimi, merkezi bir otorite tarafından verilen itibari paranın dijital bir temsilidir. Bazen CBDC’ler – merkez bankası dijital para birimi olarak adlandırılır. Bu otorite – genellikle bir merkez bankası veya hükümet – onu tamamen kontrol ederken, kripto para birimleri kimsenin üzerinde kontrol sahibi olmadığı bir blok zincirinde bulunur.
Kripto para birimlerinin “kripto” kısmı kriptografiye atıfta bulunur ve işlem güvenliğini garanti etme ve katılımcıları takma adla tutma yeteneğini gösterir. Ayrıca, operasyonların merkezi bir otoriteden bağımsız olmasını ve çifte harcamalara karşı koruma sağlar. Kriptografi, yeni para biriminin oluşturulmasını kontrol etmek ve dijital varlıkların ve jetonların transferlerinin doğrulanması dahil olmak üzere birçok başka amaca hizmet eder.
Blok zinciri, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri için bir ödeme sistemi olarak hizmet eder. Kullanıcılar, eşler arası (P2P) işlem olarak bilinen bir süreç olan harici, merkezi izin gerektirmeden dünyadaki herkese değer gönderebilir. Ayrıca, çeşitli sağlayıcılar, BitPay, Coinpayments ve diğerleri dahil olmak üzere, tüccarların kripto para ödemelerini kabul etmeleri için bir ödeme sistemi sunar.
Bitcoin, anonim bir geliştirici olan Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan ilk modern kripto para birimidir. Nakamoto, 2009 yılında teknik incelemesi aracılığıyla Bitcoin’i dünyaya tanıttı ve başlangıçta çok az ilgi görmesine rağmen, küresel bir Bitcoin kullanıcıları ağı oluşturmaya yardımcı oldu. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i eşler arası bir elektronik nakit sistemi olmaya uygun gördü. Bitcoin’in fiyatı, değeri değişken olmasına rağmen, sıkça konuşulan bir konudur.
Bitcoin’in tam geçmişine ve zaman çizelgesine göz atın.
Satoshi Nakamoto tarafından belirlenen maksimum Bitcoin arzı 21 milyon BTC’dir. Bununla birlikte, her BTC 100 milyon alt birime veya Satoshis’e (SATS) tükürebilir. Satoshi, Bitcoin’in daha küçük birimidir ve 0.00000001 BTC’yi temsil eder.
Bitcoin, blok zincirindeki işlemleri kaydetmek için merkezi olmayan bir sistem kullanan bir kripto para birimi olarak hizmet eder. Bitcoin ağı, iş kanıtı (PoW) algoritması aracılığıyla işlemleri onaylamak için karmaşık bulmacaları çözen kullanıcılar olan madencilerden ve genel ağda işlenmeyi bekleyen işlemlerin eklenmesine yardımcı olan bir düğüm ağından oluşur.

İşlemleri doğrulayan madenciler, Bitcoin’in 2020’deki yarılanmasından sonra şu anda 6.25 BTC olan bir blok ödülü alıyorlar. Bu blok ödülü, Bitcoin teknik incelemesinde Satoshi Nakamoto tarafından belirtildiği gibi her dört yılda bir yarıya iniyor.

BTC varlıklarını depolamak için kullanılan bir adres olan her Bitcoin cüzdanının özel bir anahtarı vardır. Bu özel anahtar, Bitcoin adresindeki BTC bakiyesinin sahipliğini onaylar ve özel anahtar sahibinin fonları harcamasına izin verir.
2022’deki en iyi 12 Bitcoin cüzdanı hakkında daha fazla bilgi edinin.
Lightning Network, Bitcoin ağına mikro ödemeler getiren ikinci katman bir teknolojidir. Bu yaklaşım, işlemleri daha verimli hale getirir ve kripto para birimleri arasındaki zincir dışı alışverişler de dahil olmak üzere diğer işlem türlerini kolaylaştırır.

Bitcoin madencileri, karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için hesaplama gücünü kullanarak ağdaki işlemlerin işlenmesine yardımcı olur. İşlenmeyi bekleyen işlemler, tümü Bitcoin blok zincirinin ve önceki işlemlerinin bir kopyasını tutan binlerce ağ düğümü aracılığıyla dünya çapındaki madencilere dağıtılır.

Bunun karşılığında madenciler bir blok ödülü alırlar. Bu blok ödülü, bekleyen işlemleri işlemek için ağ bloğunu başarıyla çözmeye yardımcı olan tüm madencilere dağıtılır. Madenciler, ağ bloklarını bulmadaki verimliliklerini artırmak için genellikle hesaplama güçlerini bir havuzda birleştirir.

Bitcoin ağı, merkezi bir otorite gerektirmez, ancak kullanıcılara para gönderme ve alma gibi bir banka hesabına benzer özellikler sunar. Bitcoin teknolojisi ve kodu açık kaynak kodludur ve herkes tarafından görüntülenebilir. Ayrıca, kodlama bilgisi olan herkes kodu geliştirmek veya iyileştirmek için teklif sunabilir.

Bitcoin blok zincirindeki tüm işlemler, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak eşler arası bir şekilde gerçekleşir. Banka para arzını doğrudan kontrol ettiği ve ona kimlerin erişebileceğini kontrol ettiği için, bir merkez bankasıyla uğraşmaktan çok farklıdır. Bitcoin ile herkes ağın bir parçası olabilir, kripto para birimini alabilir ve uygun gördüğü şekilde kullanabilir.

Ayrıca, merkez bankaları tarafından kontrol edilen fiat para birimleri, mevcut arzdaki devam eden artışlar nedeniyle enflasyondan muzdarip olsa da, Bitcoin değil. Sadece 21 milyon BTC’lik sabit bir arzı var.. Bu arzın %80’inden fazlası dolaşımda ve geri kalanı önümüzdeki 100+ yıl içinde çıkarılacak. Bu nedenle, Bitcoin enflasyondan zarar görmez.
Birçok insan için Bitcoin, takdir edilme potansiyeli olan bir değer deposu olarak hizmet eder. Dahası, külçe ile aynı amaca hizmet ettiği için bazıları onu dijital altına benzetti: ABD Doları cinsinden değerini korumak ve potansiyel olarak bir fiyat artışı yaşamak. Bu nedenle, özellikle ABD Dolarını devalüe eden enflasyon dönemlerinde, Bitcoin ve değerli metaller, değer deposu yapıları nedeniyle ana akım kullanıcılar için daha çekici hale gelme eğilimindedir.

Bununla birlikte, ABD Ocak 2022’de %7,5’lik yüksek enflasyon oranı bildirdiği için bu anlatı son zamanlarda yoğun bir inceleme altına alındı. Bitcoin’in değeri, bir enflasyon riskinden beklendiği kadar güçlü bir şekilde yükselmedi.

Bitcoin satın almadan önce bir dijital cüzdan veya Bitcoin cüzdanı kurmak çok önemlidir. Çoğu kripto para borsası, BTC satın almanın ve bir cüzdan hizmeti sunmanın bir yolunu sunar. Kontrol edilecek platformlar şunları içerir:

Fonları bir borsadan özel anahtarı kontrol ettiğiniz bir Bitcoin cüzdanına taşımanız tavsiye edilir. Fonları kişisel bir cüzdanda tutmak, yalnızca borsanın özel anahtarı bilmesini sağlamak yerine, fonlar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu