Kripto Para

Bitcoin: Savaş ya da savaş yok, Rusya-Ukrayna gerilimleri BTC HODLers için iyi mi?

Kripto para birimleri ana akım haline geldikçe, dünya çapındaki makro-ekonomik eğilimler fiyat hareketlerinden daha fazla öncelik kazanmaya başladı. Bu, son zamanlarda Rusya ve Ukrayna arasındaki sınır gerilimleri nedeniyle pazarın “canlanması” ile sergilendi.

Şimdi, yakında bir çözülme şekilleniyor olsa da, Bitcoin yine de yalnızca geçen hafta değerlemesinin yaklaşık %7’sini kaybetti. Bu durum, pek çok kişinin bu jeopolitik sorunların piyasa üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edeceğinden şüphelenmesine neden oldu.

Santiment’e göre, bu eğilimin daha fazla kanıtı, sosyal medyada Savaş, Rusya ve Ukrayna ile ilgili sözlerde ve BTC’nin buna karşılık gelen fiyat hareketinde bulunabilir.

Kaynak: Santiment

Kripto-analitik platformu bir blog yazısında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme olasılığı hakkındaki çelişkili haberlerin “oldukça korkulu, belirsiz zamanlar” yarattığını belirtti. Sonuç olarak, yatırımcılar kayan fiyattan çekiliyor.

Aslında, Bitcoin’in satış baskısı hafta boyunca artmaya devam etti. King coin, 20 Şubat’ta 38.000 dolara kadar düştükten sonra 40.000 dolardan önemli bir desteği kaybetti. Daha sonra, balinalar da muhtemelen daha düşük seviyelerden daha fazlasını geri almak için umut ederek varlıklarını boşaltmaya başladılar.

Ayrıca, ağdaki 100 ila 100.000 BTC arasında tutan adreslerin sayısı geçen ay sabit kaldı.

Bu, Glassnode’un verilerine göre, varlıklı HODLer’ların mevcut fiyattan satın almakla ilgilenmediklerini ve daha fazla aşağı yönlü hareket görmeyi umduklarını doğruluyor.

Kaynak: Glassnode

Aslında, yakın tarihli bir araştırma notunda, Oanda’daki kıdemli bir pazar analisti de aynı şeyi doğruladı. Belirtti,

“Bitcoin nihai riskli varlıktır ve bir Ukrayna işgali, kripto satış baskısını kısa vadede %10-15 daha devam ettirir.”

Ayrıca, Fed’in amaçlanan para politikasını sıkılaştırmasının Bitcoin’in uzun vadeli büyüme yönlerine de zarar verebileceğini de sözlerine ekledi. Ve sonuç olarak “kurumsal yatırımcılar bahislerini azaltabilir”. Merakla, yatırımcılar bu yıl en az altı faiz artışı fiyatlamaya başladılar. Bu aynı zamanda hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının karşı karşıya olduğu aşağı yönlü momentuma katkıda bulundu.

Ardından, piyasa katılımcılarının inancı da bu baskılar nedeniyle darbe aldı. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, bu ayın başlarında kısa bir açgözlülükten sonra, basın zamanında ‘son derece korkulu’ tarafa sıçradı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu