Bitcoin HaberleriKripto Para

Bitcoin şüpheci v. 1 milyar dolar değerindeki Nubank hisseleri – işte Berkshire Hathaway’in durduğu yer

Kripto para piyasası yıllar içinde gelişti. Yazma sırasında değeri 2T dolardan fazlaydı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 43.000 doların üzerinde işlem gördüğü için %2’nin üzerinde yeni bir fiyat artışına tanık oldu. Yıllar içinde, kripto evreninin içindeki ve dışındaki büyük kurumlar bu dijital varlıklara ilgi gösterdiler. Yine de, bazı kişiler farklı bir görüşe sahiptir.

‘Zührevi hastalık’ yayılıyor

Yakın tarihli bir vakada, Berkshire Hathaway’in 98 yaşındaki başkan yardımcısı Charlie Munger, Los Angeles merkezli gazete şirketi Daily Journal Corp.’un yıllık toplantısında hissedarların Soru-Cevap oturumunda konuştu. Kripto para birimleriyle ilgili anlatısını dile getirdi. Dürüst olmak gerekirse, Bitcoin’in dibe ulaşmasını öngördüğü için hayran değildi.

“Kesinlikle kriptoya yatırım yapmadım. Bundan kaçındığım gerçeğiyle gurur duyuyorum. Zührevi bir hastalık gibi.”

Munger, düzenleme eksikliğinin ve artan oynaklığın kullanıcılara zarar verebileceğini söyledi. Yatırımcılar için ‘güvenli varsayım’, önümüzdeki yüz yıl içinde Bitcoin fiyatının sıfıra ulaşacağıydı. Ünlü yöneticiye göre, insanlar gasp, adam kaçırma ve vergi kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde ‘yararlılığı’ göz önüne alındığında kriptoyu benimsedi. Bu nedenle hayrandı,

“(…) Çinliler kripto paraları yasaklamak konusunda haklıydılar, ABD onlara izin vermekte “yanlıştı” ve benzer bir yasağı hemen uygulamalı”.

Fiat da iyi değil

Bununla birlikte, Munger fiat ile ilgili endişeleri de dile getirdi. Milyarder yatırımcı, piyasalardaki tehlikeli spekülasyonlar konusunda uyardı. Enflasyon konusunda da ciddi bir uyarı yayınladı. Ayrıca, Berkshire Hathaway’in 98 yaşındaki başkan yardımcısı, tüketici fiyatlarının son aylarda 40 yılın en yüksek seviyelerine yükseldiğine dikkat çekti. Şu anda, yaşam maliyeti hızla artmaya devam ederken, %7,5 ile kırk yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

İlginç bir şekilde, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, yukarıda bahsedilen gelişmeyi kabul etti ve yorumladı. Başarısız fiat para birimlerine bir çözüm sağladı: Bitcoin.

Şimdi, bu “hastalık dolu” dijital varlıkların büyüdüğü ve benzeri görülmemiş bir artışa tanık olduğu belirtilmelidir. Örneğin, aşağıdaki tweet’i düşünün.

Merakla, Munger’in Warren Buffett – Berkshire Hathaway ile başkan yardımcılığı yaptığı şirket, Nubank’ın 1 milyar dolarlık hissesini satın aldı. Burada Nubank, geleneksel finans yelpazesinin dışında çalışan Brezilyalı bir dijital ‘neobank’tı. Müşterilerinin kripto ile ilgili ürünlere yatırım yapmasına izin verdi.

Buna rağmen kripto Twitter, Munger’in dijital varlıklar hakkındaki yorumlarına hızlı yanıt verdi.

Genel olarak, bu tür gürültüye rağmen kripto yolculuğuna devam etti.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu