Kripto Para

Bitcoin ve ‘korkulu’ piyasa katılımcıları için tek yön …

İçindekiler

Sorumluluk Reddi: Aşağıdaki analizin bulguları yazarın yegane görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Her pazar, korku ve açgözlülük arasında devasa bir halat çekme oyunudur. Bir çizelgedeki çizgiler bu oyunu basitleştirmeye yardımcı olur ve her kampın birliklerinin nerede yoğunlaştığını, kalelerinin nerede güçlü ve nerede zayıf olduklarını anlamaya yardımcı olur. Bitcoin de farklı değil ve korku ve açgözlülük duyguları küresel siyasi ve ekonomik manzaradaki gelişmelerden büyük ölçüde etkileniyor. Yazma sırasında, Bitcoin düşüş rejimi altında çalışıyordu – ancak bunun önümüzdeki aylarda değişebileceğine dair bazı erken işaretler vardı. Hash oranı, ağ ve madencilerin bir güç gösterisi olarak artmaya devam etti.

BTC-1D

Kaynak: TradingView’de BTC / USDT

“Uptober”, yani yükselişli bir Ekim ayından bu yana, Bitcoin çizelgelerde aşağı doğru kayıyor. En sonuncusu 44 bin dolarlık alanda olmak üzere bir dizi düşük seviye kaydetti. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin, 35 bin dolarlık destek seviyesinden sıçradı ve bir kez daha önceki en düşük seviyenin kapılarını çalıyordu.

Bu, oluşmaya başlayan bir piyasa yapısı değişikliği olabilir. Boğaların gerçekten üstün olup olmadığı henüz belli değildi.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde fiyatın üstesinden gelmesi gereken çok sayıda direnç alanı vardı. En yakın olanı 44,5 bin dolar, ardından orta nokta bir yıl boyunca 47,5 bin dolar (turuncu). Bu iki seviyenin üzerinde 52 bin dolar ile 54 bin dolar arasındaki alan vardı.

BTC, yukarı tırmanmaya yönelik ilk denemesinde bu alanlardan reddedilebilir, ancak 40 bin doların üzerinde kalabildiği sürece, 46 bin dolara ve muhtemelen 52 bin dolara kadar yükselme beklentileri çok perişan değildi.

Akılcı

Piyasa katılımcıları başka bir Bitcoin düşüşünden mi korkuyor yoksa geçmişteki en kötüsü mü?

Kaynak: TradingView’de BTC / USDT

Göstergelerin dışında, piyasadaki yükselen enflasyon korkuları, riskli bir varlık olduğu için paranın kriptodan dışarı akmaya başlayacağının bir işareti olarak görülüyordu. Yine de makroekonomi teknik analizin dışındadır. Grafikler bize yükseliş momentumunun bir kez daha yükseldiğini gösterdi.

Günlük RSI, Kasım ayından bu yana ilk kez nötr 50’nin üzerine çıktı ve aynı zamanda 60 işaretinin yakınındaydı. Günlük RSI’da 60’ın üzerinde bir hareket, gelecek kazanımların bir işareti olabilir.

CDV pek cesaret verici değildi – son iki haftadaki yükselişin arkasında bir miktar talep olduğunu gösterdi, ancak satın alma hacmi Ekim sonundan bu yana düşüşte olan satış hacminin sadece küçük bir kısmıydı.

Müthiş Osilatör de düşüş bölgesinde geçen haftalardan sonra sıfır çizgisinin üzerine çıktı.

Çözüm

Göstergeler, düşüş gücünün zayıfladığını gösterirken, BTC de 44,5 bin dolar seviyesini geçmek için çok uğraştı. Uzun vadeli yatırımcılar için, bir kez daha güçlü bir yukarı hareket meydana gelmeden önce 54 bin doların üzerinde bir mum gerekli olacaktır – ve bu hareketin en yüksek seviyeleri 75 bin dolara yakın olabilir. Olumsuz tarafı, 40 bin doların altına yakın bir oturum, Bitcoin’in 30 bin dolara sert bir şekilde düştüğünü görebilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu