Akademi

Bitcoin’e Giriş | İskenderiye

Bitcoin’e giriş: dünyanın ilk ve en büyük kripto para birimi ve Bitcoin blok zinciri hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyler.

Bitcoin, dünyadaki en büyük kripto para birimidir, ancak birçok insan Bitcoin’in temellerini bile bilmiyor.
Örneğin, Bitcoin, kullanıcıların aracılara güvenmeden para göndermelerine olanak tanıyan, dünyadaki ilk merkezi olmayan eşler arası (P2P) ödeme ağıdır. Bu kavram 1998’de Wei Dai tarafından “kripto para birimi” olarak adlandırıldı ve sonunda 2009’da Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir kişi tarafından gerçekleştirildi. Satoshi 2010’da ortadan kayboldu ve o zamandan beri kimliği açıklanmadı.
Bazıları Bitcoin’in Satoshi veya muhtemelen madencileri veya balinaları tarafından kontrol edildiğini anlasa da, gerçekte hiç kimse ağı kontrol etmiyor – tüm kullanıcılarına ait. Bitcoin, ancak madencilik adı verilen bir süreçle gerçekleşen tüm kullanıcılar arasında bir fikir birliğine varıldığında çalışabilir. Bu süreç, her işlemin geçerliliğini kontrol eder ve bitcoinlerde ödül kazanmak için özel donanımın kullanılmasını gerektirir. Bununla birlikte, ön uçta ağ, bir mobil uygulama veya madeni para göndermek ve almak için cüzdanı olan bir bilgisayar programıdır.

CoinmarketCap, Bitcoin hakkında daha fazla yanılgıyı açıklığa kavuşturmak için şunlara bakıyor:

 • Bir “Bitcoin hesabı” (bir cüzdan) nasıl oluşturulur
 • Bitcoin ve diğer kripto para birimleri neden değerlidir?
 • Bitcoin’in güvenliği
 • Bitcoin içeren en büyük kripto hackleri

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Yeni başlayanların çoğu, Bitcoin ile başlamak için bir Bitcoin hesabı oluşturmaları gerektiğini düşünür. Ama bu yanlış.

Böyle bir Bitcoin bankası veya Bitcoin oturumu yoktur. Ayrıca minimum Bitcoin yatırımı da yoktur. Bitcoin bir banka gibi çalışmaz. Bunu daha çok, sürekli genişlemeye devam eden ve herkesin madeni paralarını yatırmak için bir dolap bulabileceği dev bir kilitli dolap zinciri gibi hayal edin.

Bir Bitcoin hesabının eşdeğeri bir Bitcoin cüzdanıdır.. Bitcoin göndermeye ve almaya hizmet eder. Bununla birlikte, sahip olduğunuz bitcoin miktarı cüzdanda görüntülense de, bir bilgisayarda olduğu gibi orada değildirler. Bunun yerine, cüzdanınızı blok zinciri olan bu sanal dolap serisine dijital erişim anahtarı gibi hayal edin. Erişim anahtarı ile madeni paralarınıza her zaman erişebilirsiniz.

Birkaç tür cüzdan vardır:

 • Masaüstü cüzdanlar: Madeni paralarınızı bilgisayarınızdan yönetmenize izin verirler. Exodus gibi bir cüzdan kullanabilir veya Bitcoin sitesinden uygun bir cüzdan seçebilirsiniz.
 • Sıcak cüzdanlar: İnternete bağlı olan cüzdanlara sıcak cüzdan denir. Hem mobil cüzdanlar hem de masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdanlardır, ancak cihazları kalıcı olarak çevrimdışı tutarsanız soğuk cüzdan olabilirler. Bunlar, soğuk cüzdanlardan daha az adaçayı olarak kabul edilir.
 • Donanım veya soğuk cüzdanlar: Soğuk cüzdanlar, genellikle madeni paralarınızı yönetmek için bilgisayarınıza bağlanabilen USB sürücü tipi cihazlardır. En popüler olanları Trezor ve Nano Ledger olarak adlandırılır. En güvenli seçenekler olarak kabul edilirler.
 • Mobil cüzdanlar: mobil cüzdanlar, akıllı telefonunuzda bulunan ve madeni paralarınızı taşımayı ve göndermeyi kolaylaştıran uygulamalardır. Ancak, telefonunuza erişimi kaybederseniz cüzdanınıza ve madeni paralarınıza erişiminizi kaybedebilirsiniz. Uygulamadan veya Google Play mağazasından bir mobil cüzdan uygulaması indirebilirsiniz.
 • Kağıt cüzdanlar: Kağıt cüzdanlar artık kullanılmamaktadır, ancak prensipte sadece bir kağıt parçası ile bir Bitcoin adresi oluşturabilirsiniz. Ancak, onları kaybetmek kolay olduğu için güvensiz olarak kabul edilirler.

Bitcoin karşıtları genellikle “Bitcoin’in neden değeri var” diye soruyor ve bu da Bitcoin ağı için temel bir değer olmadığını ima ediyor.

Ancak, Bitcoin hakkındaki gerçek, değerin faydasında ve insanların ona atfettiği güvende olmasıdır.. Popüler bir teori, genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle Bitcoin’in dolar gibi fiat para birimlerinden daha iyi para biçimleri olduğunu söylüyor. Fiziksel dolar faturalarının neredeyse hiçbir gerçek değeri olmamasına rağmen, onlara değer veriyoruz çünkü mal ve hizmet faturalarını kullanmak için para sistemine güveniyoruz. Para sistemi ise değerini ekonomiden ve tüm vatandaşların ürettiği mal ve hizmetlerden alır.

Bitcoin’e benzer. Değeri var çünkü ağı, insanların değerli bulduğu bir hizmeti yerine getiriyor: bir aracıya güvenmek zorunda kalmadan hızlı ve ucuza para göndermek. Ayrıca, madeni para arzı kıttır. Sonuç olarak, ne kadar çok insan Bitcoin’in değerli bir emtia olduğu sonucuna varırsa, o kadar çok insan onu satın almak ister ve değeri yükselir. Bu, Bitcoin’in bir değer deposu altın gibi. Bazı insanlar Bitcoin’e yalnızca para gönderme kolaylığı için değil, aynı zamanda ağının güvenliği ve servet depolama olasılığı için de değer veriyor. Bu nedenle Bitcoin, 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana en iyi performans gösteren yatırım varlıklarından biri olmuştur.

Bitcoin hakkındaki gerçek şu ki, muhtemelen bugün bildiğimiz ve kullandığımız paradan çok daha güvenli.

Örneğin, Bitcoin tarafından kullanılan protokol ve kriptografi,mevcut bilgi işlem teknolojisiyle hacklemek imkansız. Bitcoin’in en büyük güvenlik riski kullanıcıdır, bu nedenle siber suçlular genellikle dolandırıcılık veya kimlik avı saldırıları yoluyla kullanıcıları hedef alır. Başka bir hedef, saldırıya uğrayabilecek borsalar veya cüzdanlardır. Ancak bu, Bitcoin ağının güvenli olmadığı anlamına gelmez, tıpkı bir banka soygununun itibari parayı güvenli hale getirmediği gibi.

bu Bitcoin ağı da güncelleniyor, ağın tehlikeye girmesinin küçük şansını daha da azaltır. Aksine raporlara rağmen, blok zincirinin kendisi hiçbir zaman saldırıya uğramadı. Bitcoin, kuantum hesaplamaya karşı potansiyel olarak savunmasızdır, ancak kriptografik güvenliğe dayanan bankacılık sistemleri de öyle. Bununla birlikte, kuantum hesaplama, kısa vadede ağ için yakın bir tehdit değildir.

Sadece Bitcoin merkezi ve Bitcoin bankası olmaması, Bitcoin’in çalınamayacağı anlamına gelmez.

Aksine, bazı en büyük kripto hackleri milyonlarca çalıntı bitcoin içeriyor. Örneğin, 2011 yılında, Mt.Gox saldırısı, o zamanın en büyük kripto borsasını 850.000 BTC ile yağmaladı. Mağdurların kayıplarının en azından bir kısmını geri almasına yardımcı olması beklenen bir rehabilitasyon planı ancak yakın zamanda onaylandı.
Bir başka büyük saldırı, bilgisayar korsanlarının 60 milyon dolar değerinde BTC çaldığı 2016’daki Bitfinex saldırısıydı. Madeni paralar 2022’de kurtarıldı ve şimdi 3,6 milyar dolar değerinde. İddiaya göre, duruşma henüz gelmemiş olsa da, hack’ten bir çift sorumlu.

Bununla birlikte, kripto hack’leri yalnızca takas hack’leriyle sınırlı değildir. Normal kullanıcıların bir tür Bitcoin dolandırıcılığına kapılma olasılığı daha yüksektir. Bazıları en iyi bilinen Bitcoin dolandırıcılığı Dahil etmek:

 • Kullanıcılara kayıp paraları kurtarmaya ve aşırı meblağlar talep etmeye yardımcı olan “Bitcoin kurtarma hizmetleri”.
 • Herhangi bir risk olmadan mükemmel getiriler vaat eden ticaret sistemi dolandırıcılıkları.
 • Bitcoin ile ilgili dolandırıcılık ürünleri sunmak için ünlülerin sosyal kanıtlarını kullanan ünlü dolandırıcılıkları.
 • Kullanıcıları cüzdan erişim verilerini ifşa etmeleri için kandırmaya çalışan kimlik avı saldırıları.
 • Kullanıcılara madeni paralarına erişmeleri için sahte donanım cüzdanları gönderiliyor.

Kendinizi dolandırıcılıkların %90’ından korumak zor olmasa da, Bitcoin’e yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu yüzden hatırlamak önemlidir:

 • Bitcoin bankası veya Bitcoin hesabı yok.
 • Tohum cümlenizi kaybederseniz, madeni paralarınızı geri alamazsınız.
 • Soğuk (donanım) cüzdanlar, sıcak (yazılım) cüzdanlardan daha güvenlidir.
 • Bitcoin dolandırıcılığı, ticaret yapmanın para kazanmanın kolay bir yolu olmadığında size söyleyecektir.
Bitcoin’in nasıl başladığına dair daha ayrıntılı bir dalış için Bitcoin zaman çizelgesi ve fiyat geçmişi hakkındaki yazımızı okuyun.

Güvende kalın ve Bitcoin’in olumlu yönlerinin tadını çıkarın!

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu