Bitcoin HaberleriKripto Para

Bitcoin’i bu şekilde etkilemek için BTC pozisyonlarını satan madenciler

Bitcoin ağı hash oranı, 13 Şubat’ta saniyede 248.11 milyon terahash (TH / s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Blockchain.com verilerine göre, sadece bir günde 188.40 EH/s’den tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Önceki birkaç saatte 209.6M TH/s civarında gezindi. Son artış, sözde ‘çifte harcama’ya karşı başka bir koruma katmanı ekledi.

İyi kötü buluşuyor

Pekala, yukarıda bahsedilen gelişme kulağa olumlu gelse de, burada bir uyarı var. Bitcoin’in hash oranı artışı, madenciliğin daha düşük karlılığına yol açar. Bir sonraki bloğu bulmak için rekabet etmek için daha fazla cihaz etkinleştirildiğinden, madenciler arasındaki rekabet hash oranıyla orantılı olarak arttı.

Bitcoin (BTC) madencileri, madenci stoklarının aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi seviyelere düşmesiyle net Bitcoin satıcılarına dönüştü. Bununla birlikte, bazıları fazla envanteri boşaltmaya çalışsa da, madenciler mutlaka “topluca” düşüşe geçmiyordu.

Kaynak: Glassnode

Burada, kırmızı düşüş, Bitcoin madencilerinin aylarca net hodler olduktan sonra net satıcılar haline geldiğini ima etti. Bu, Bitcoin’i doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilir mi? Eh, olasılık son derece yüksek görünüyordu.

Olası fiyat düzeltmesi?

Basın zamanında, Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 $’ın (ATH) yaklaşık %33 altında, 43.500 $’dan işlem görüyordu. Bir veri analiz platformu olan CryptoQuant, birkaç ölçüm kullanarak benzer olasılıklara baktı. Madencilik havuzları, madencilik yoluyla yeni BTC tedarik etmekten sorumlu oldukları için BTC’de önemli bir rol oynadı. Ancak borsalarda arz baskısı artışı (BTC) olduğunda fiyat düşüşünü de tetiklerler.

Aşağıdaki grafiği göz önünde bulundurun, ‘Madenci Çıkışı’ metriğindeki her artış, bir fiyat düzeltmesiyle desteklendi. Bu sefer farklı değildi.

Kaynak: CryptoQuant | Madenci Çıkışı

Buna ek olarak, tüm borsa rezervleri kripto para arzı ile orantılı kaldı. Muhtemelen fiyat değişikliklerinin emsal bir göstergesi olarak, kripto para birimlerinin gelecekteki değerini belirlemek için önemli bir göstergeydi.

Kaynak: CryptoQuant | Tüm Döviz Rezervi

Artan satış baskısı, daha fazla yatırımcının veya daha doğrusu madencilerin paralarını fiat’a çekmek için yatırmasını önerdi. Bu nedenle, borsalardaki arz genellikle kriptonun “satan arzı” olarak kabul edildi.

Varlık yönetimi firması DA Davidson için bir analist 14 Şubat’ta Bloomberg’e madencilerin Bitcoin satmak konusunda isteksiz olmalarının ideolojik ve ticari nedenleri olduğunu söyledi:

“Büyük madenciler hisse senedi satmayı tercih ediyor çünkü hissedarları Bitcoin’lerini ellerinde tutmalarını istiyor ve satmayı bile düşünmüyorlar.”

Bununla birlikte, elektrik ve ekipman faturaları birikiyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu