Akademi

NFT’nizi Twitter’a Nasıl Eklersiniz?

Twitter profil resmindeki yakışıklı Bored Ape’e sahip olan Twitter’daki birkaç kişiden biri olabilirsin… ama kim bundan nasıl emin olabilir? Başka birinin Maymununun ekran görüntüsünü kullanıyor olsaydınız, herhangi biri gerçekten farkı söyleyebilir mi?

Pekala, Twitter’ın yeni NFT doğrulama aracı sayesinde, profil resminiz gibi davranan Crypto Punk, Bored Ape veya Cool Cat’in gerçekten size ait olduğunu artık zahmetsizce kanıtlayabilirsiniz.

Yeni özellik ilk olarak Eylül ayında duyurulmuştu ve şimdi çalışır durumda olduğuna göre, bir araya getirdik. Her şeyin nasıl çalıştığını ve NFT’nizi Twitter’da yeni profil resminiz olarak nasıl kullanabileceğinizi açıklayan bir kılavuz.

2021’de NFT’lerin düzenli olarak milyonlarca dolara satıldığını ve küresel NFT alanının 40 milyar dolarlık bir endüstriye dönüştüğünü gördük.

Şimdi, herkes aksiyondan bir parça istiyor. Hem şirketlerin hem de ünlülerin bir sonraki büyük teknoloji trendini kaçırma korkusuyla NFT çoğunluğuna atlaması şaşırtıcı değil.

NBA, Top Shot anlarını düzenli olarak yayınlıyor, Snoop Dogg, Bacc On Death Row NFT projesini yeni başlattı ve Ocak ayında Twitter, NFT’leri ekosistemine resmi olarak entegre eden ilk sosyal medya devleri oldu.

*Notu kaçırmanız durumunda, NFT’ler veya değiştirilemez jetonlar, Ethereum veya Flow gibi bir blok zincirinde saklanan mülkiyet kanıtı ile sanat eseri gibi bir tür dijital öğelerden biridir.

Twitter’ın NFT profil resimlerini ilk olarak Eylül 2021’de, Strike uygulaması aracılığıyla diğer Twitter kullanıcılarına Bitcoin’de bahşiş vermenize olanak tanıyan bir araç olan kripto bahşişin lansmanı sırasında duyduk.

Aylarca süren spekülasyonlardan sonra, Twitter bu özelliği duyurdu ve sonunda bu yıl 20 Ocak’ta kullanıma sundu.

Belki de altıgen şekilli profil resimleri olan başka Twitter kullanıcılarını görmüşsünüzdür? Öyleyse, NFT’lerini Twitter profil resmi olarak kullanıyorlar!

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Basit ifadeyle, Twitter, bir NFT’ye sahip olup olmadığınızı doğrular ve diğer Twitter kullanıcılarına sahiplik kanıtı sağlar. NFT’ye sahip olmanız koşuluyla, onu profil resminiz olarak kullanabilirsiniz, ancak sıkıcı eski bir daire yerine altıgen şeklinde görünecektir.

Bunu yapmak için Twitter, NFT’lerinizi şu adresten alır: Açık deniz – şu anda açık ara en büyük NFT pazarı – doğrudan Ethereum blok zinciri ile etkileşime girmek yerine NFT’lerinizin orijinalliğini doğrulamak için.

Twitter, NFT’nizi doğrulamak için OpenSea’ye güvenerek, teknik olarak onun gözetimini asla üstlenmez ve bu nedenle, NFT’nizin intihal edilmesi durumunda herhangi bir sorumluluktan kaçınır.

OpenSea’yı kullanmak Twitter’ın Hangi NFT’lerin orijinal koleksiyonlardan geldiğini belirleme sorumluluğundan kaçınınve popüler NFT’lerin sağ tıklayıp yeniden yüklenen kopyalarıdır. Böyle, Başka bir kullanıcının Punk, Ape veya Cat’inin gerçek bir koleksiyondan gelip gelmediğini anlamak kişinin sorumluluğundadır. veya resmi olmayan (ve intihal edilmiş) bir kopyadır.

Bunu yapmak nispeten kolaydır — altıgen, NFT profilli bir resme tıklarsanız, NFT’nin OpenSea’deki tahsilat ayrıntılarını ve sözleşme adresini görebileceğiniz sayfasına götürür.

İntihal ve hırsızlığın NFT alanında kalıcı sorunlar olduğu göz önüne alındığında, Twitter bunları çözme sorumluluğunu OpenSea’ye devretmekle iyi etmiş. Ancak, OpenSea’ye güvenmek maliyetsiz değildir.

Örneğin, OpenSea’nin veritabanları çöktüğünde Twitter kullanıcıları profil fotoğraflarını göremeyebilir; Ocak ayında OpenSea’nin MetaMask cüzdanlarının yeni NFT’leri bir süreliğine otomatik olarak tespit edememesine neden olan bir veritabanı kesintisi yaşadığında meydana gelen bir hata.

Herkes Profil Resmi Olarak NFT Kullanabilir mi?

Henüz değil, Şubat 2022 itibariyle birkaç uygunluk şartı var.

Şimdilik NFT’nizi yalnızca bir iOS cihazından yükleyebilirsiniz, ancak profilinizi hangi cihazdan görüntülediklerine bakılmaksızın herkesin profil resminizi altıgen olarak göreceğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca NFT’yi profil fotoğrafınız olarak kullanmadan önce bir Twitter Blue aboneliğine ihtiyacınız var, ayda 2,99 dolara mal oluyor. 2,99 ABD doları, yalnızca bir NFT profil resmine sahip olmak için çok yüksek bir fiyat gibi görünüyorsa, aboneliğinizin diğer özelliklerin yanı sıra reklamsız makalelere, yer imleri klasörüne ve Tweeti geri al düğmesine erişmenizi sağladığını bilin.

Twitter Blue şu ana kadar yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor, bu nedenle başka bir yerde yaşıyorsanız, Twitter’ın yakışıklı Maymununuzu gerçek olarak onaylaması için bir süre beklemeniz gerekecek.

Bir iPhone ve Twitter Blue aboneliğinin yanı sıra, NFT’nizi uyumlu bir cüzdanda saklamanız gerekir. Şu anda seçenekleriniz şunları içeriyor: Argent, Coinbase Cüzdanı, Ledger, MetaMask, Rainbow ve Trust Wallet.

Ve şimdilik, NFT’nizin Ethereum blok zincirinde saklanması gerekiyorbir Twitter sözcüsü sitenin bir aşamada diğer blok zincirlerinde NFT’leri destekleyeceğini öne sürmüş olsa da.

Artık, Twitter profil resmi için NFT’yi kimlerin kullanıp kullanamayacağı konusunda netleştiğimize göre, nasıl bir tane oluşturacağımızı öğrenelim.

[images might be useful here? Maybe not for every point – just the crypto bits]

  1. Bir iOS cihazında Twitter uygulamasını açın;
  2. Twitter profilinize gidin;
  3. “Profili düzenle”ye tıklayın;
  4. Profil fotoğrafınızın simgesine tıklayın;
  5. “NFT’yi Seçin” seçeneğini seçin;
  6. Listeden kullandığınız kripto cüzdanını seçin;
  7. NFT’yi depolayan cüzdanın anahtarlarına sahip olduğunuzu doğrulamak için bir işlem imzalamak için kripto cüzdanınızı açmanız gerekecek;
  8. Cüzdanınızı bağladıktan sonra, profil resminiz olarak kullanmak istediğiniz NFT’yi seçin (Ethereum blok zincirinde olması gerekir);
  9. Yeni NFT profil fotoğrafınızı onaylayacak olan “Bitti” ve ardından “Kaydet”e basın;
  10. Twitter’a geri dönün ve yeni altıgen NFT profil resminizi görmelisiniz!

Twitter Neden Sadece Şimdi NFT’lere Giriyor?

NFT’lerin Twitter ekosistemine dahil edilmesi, Jack Dorsey’in Twitter CEO’su olarak saltanatının sona ermesini takip ediyor. Dorsey, Twitter’ın kriptoya yaptığı son hamlelerin arkasındaki itici güç olarak geniş çapta itibar görüyor, ancak ünlü bir şekilde “yalnızca Bitcoin” felsefesine sahip.

Dorsey’in görev süresi boyunca NFT profil resimleri açıklanmış olsa da, Dorsey’in Bitcoin püriten görüşlerinin sosyal medya platformunu daha iddialı ve maceralı kripto ile ilgili projelerden uzak tutması olasıdır.

Sosyal medya danışmanı ve yorumcusu Matt Navara, Dorsey’in yerini alan Parag Agrawal’ın “Jack’in şirketi ademi merkeziyetçilik ve web3, kripto, NFT’leri içeren seyahat etmek için hazırladığı yolu geliştirmeye hazır göründüğünü” açıklıyor.

Başka bir deyişle, NFT profil resimleri, Twitter’ın kripto hikayesinin açılış bölümü olabilir…

NFT Dolandırıcılığına Dikkat!

Her büyük ve heyecan verici kripto veya NFT ile ilgili duyuru ile birlikte çok sayıda dolandırıcılık, plan ve çalıntı nakit gelir.

Ne yazık ki, Twitter’ın NFT profil resimlerinin lansmanı trendi karşılamadı ve birkaç kişiden fazlası yakalandı ve NFT’leri çalındı.

Şimdiye kadar yakalananların çoğu, Twitter’dan geldiği iddia edilen kimlik avı e-postaları yoluyla NFT’lerini veya kriptolarını teslim etmek için kandırıldı.

Twitter’ın kripto cüzdanınızdan herhangi bir para talep etmeyeceğini veya özel anahtarlarınızı veya tohum ifadenizi istemeyeceğini unutmayın. Bunlardan herhangi birini isteyen bir e-posta alırsanız, silin ve gününüze devam edin.

Meta ve TikTok NFT’lerle Neler Yapıyor?

Hiç şüphe yok ki Twitter’ın son kripto ve NFT uygulamalarından ilham alan Meta, aynı zamanda NFT’leri sosyal medya platformlarına entegre etmenin yollarını arıyor: Facebook ve Instagram.
Financial Times, Meta’nın, Meta ekosisteminde yerleşik bir NFT pazarının yanı sıra, kullanıcılarının NFT’leri profil resimleri olarak görüntülemelerine izin vererek Twitter’ı taklit edecek bir özellik planladığını bildiriyor.
FT raporunun ardından Instagram’ın başındaki Adam Mosseri, bir röportajda Instagram’ın aynı zamanda NFT’ler için bir pazar “keşfettiğini” paylaştı.

Twitter kripto ve NFT’lere daha fazla daldıkça ve Meta bir NFT pazarını keşfettikçe, merak ediyor olabilirsiniz, TikTok ne yapıyor?

Ne yazık ki, TikTok’un kripto ve NFT’lere ilk girişi muhteşem bir flop oldu. Aslında, video paylaşım uygulamasının ilk NFT koleksiyonunun üçte ikisi henüz ortaya çıkmadı ve muhtemelen asla olmayacak.

Geçen yıl 30 Eylül’de TikTok, ilk yaratıcı liderliğindeki NFT koleksiyonunu piyasaya sürerek “NFT’lerin dünyasını keşfettiğini” duyurdu. Doğal olarak, özellikle TikTok’un yakın zamanda milyar kullanıcı sınırını geçtiği için, Twittersphere hakkında oldukça fazla vızıltı vardı.
TikTok Top Moments adlı koleksiyon, Lil Nas X, Bella Poarch ve Grimes gibi popüler müzisyenlerin yer aldığı bir dizi NFT aracılığıyla TikTok’taki popüler ve unutulmaz anları anmak için tasarlandı. TikTok kullanıcıları daha sonra “TikTok’ta kültürel açıdan önemli bir ana sahip olmak” için NFT’lerden birini satın alabilir.
Ne yazık ki, koleksiyonun lansmanı, başlangıç ​​bloklarından çıkmak sonsuza kadar sürdü ve çok fazla kafa karışıklığına ve öfkeye yol açtı. Rolling Stone dergisi, projeyi “zorluk”, “karmaşa” ve “tam bir şaka” olarak nitelendiren proje hakkında içeriden bilgi sahibi üç kişiyi temel aldı.

İlk TikTok NFT’leri düşmeye başladığında, yıldızların üçte ikisi zaten geri çekildi ve TikTok’a projeyi rafa kaldırmak ve NFT’ler için başka bir yol aramaktan başka seçenek bırakmadı.

Twitter ve NFT’ler Buradan Nereye Gidiyor?

Daha ilk günler, ancak Twitter’ın yeni NFT profil resimleri, daha geniş NFT topluluğu içinde çok fazla iyimserlik ve kutlama için neden verdi.

Altıgen profil resimlerine sahip daha fazla Twitter kullanıcısı gördükçe, daha fazla insan NFT’lere maruz kalacak ve NFT’leri oluşturmaya veya toplamaya başlayabilir.

Belki de hepsinden önemlisi, bu aracın piyasaya sürülmesi, Twitter, sanatlarını NFT olarak satan dijital sanatçılara ve yaratıcılara çalışmalarını dünyayla paylaşmaları için yardım etmeye kararlıdır.

Rekabete gelince, Meta çok geride kalıyor ve TikTok açıkçası hiçbir yerde değil, bu da Twitter’ı NFT sanatçıları ve koleksiyoncuları için tercih edilen platform haline getiriyor.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu