Bitcoin HaberleriKripto Para

Bitcoin’in fiyatı ‘iyi dayanıyor’ olabilir, ancak büyük resim bu

 

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin için iyi bir yıl olmadı. Üç aydan kısa bir süre önce, grafiklerde BTC ticareti 69.000 dolara yakınken, çoğu kişi kriptonun yakında 100.000 dolara ulaşmasını bekliyordu. Ne yazık ki, bu olmadı. Aslında, Bitcoin düştü ve değer kaybetti. Ve bunu çok önemli ölçüde yaptı.

Son 10-14 gün, BTC’nin 32.000 dolara yakın kısa vadeli düşük seviyelerinden toparlandığını görmüş olsa da, kripto para birimi hala birkaç ay önceki zirvelerine dokunmaktan çok uzakta.

Anlaşılır bir şekilde, bu birçok kişinin kafasında önemli bir sorguyu ateşledi – Kripto kışı burada mı? Yükseliş 2021’den sonra Bitcoin buz çağı mı geliyor?

Normalde, bir kripto kışı, aylık çerçevedeki bir dizi kırmızı şamdan ile tanımlanabilir. Bazılarına göre, şu anda bir şey aramak için çok erken olabilir. Sonra tekrar, kripto topluluğu ve pazar, soğuk rasyonalite ile gerçekten ünlü değiller, değil mi?

Soğuk bir resepsiyon

Örneğin, Google Trendler’den gelen en son verileri düşünün. 7/11/2021 ve 13/11/2021 arasında 7’lik bir okumanın ardından, ‘Bitcoin Winter’ terimi için arama ilgisi geçen hafta 100’e yükseldi. Burada olsun ya da olmasın, birçok insan gerçekten öğrenmek istiyor.

Kaynak: Google Trendler

Hepsi bu değil. Korku ve Açgözlülük Endeksi, basın zamanında 44’lük bir okumayla da pek güven vermiyor. Bu, ölçeğin son 30 gün içinde ‘Aşırı Korku’dan ‘Korku’ya geçmesine rağmen.

Yukarıda bahsedilen veri kümeleri, son zamanlarda çoğunun Bitcoin için ilk tahminlerini revize ettiği gerçeğiyle desteklenebilir. Ayrıca, bazıları özellikle ileride daha zor zamanların olabileceğini öne sürüyor.

Şunu düşünün – Huobi Araştırma Enstitüsüne göre Bitcoin, likiditedeki değişikliklere karşı çok hassas bir varlık haline geldi. Raporda, Federal Rezerv’in daralma politikalarının aynı düşüşe katkıda bulunmasıyla birlikte BTC’nin “ayı piyasasıyla karşı karşıya kalacağı” belirtildi.

Ayrıca, Glassnode’un en son haber bültenlerinden biri, Bitcoin için bir ayı piyasası tanımlamanın zor olmasına rağmen, aynı şeyi gösteren bazı işaretler olduğunu da savundu.

Aksi bir pozisyon

Ancak, yukarıda bahsedilen gözlemlerdeki işlemsel ifade şudur – ‘tanımlaması zor’. Bu doğru ve öyle çünkü Bitcoin ayı piyasasının ne olduğu konusunda bir fikir birliği yok.

Örneğin, Jan Wüstenfeld’in görüşlerini ele alalım. Başkalarının iddialarının aksine, Quantum Economics analisti,

“… Her iki #Bitcoin ATH’sinden sonra bu döngüdeki fiyat düşüşleri, önceki ayı piyasalarına kıyasla küçük ve kısa oldu.”

Bitcoin’in fiyatının iyi durumda olduğunu savunan Wüstenfeld, bu düşüşlerin daha çok “döngü ortası düzeltmeler” gibi olduğunu iddia etti. şu sonuca varmıştır:

“Eğer bu ayı piyasası böyle görünüyorsa, kabul ediyorum.”

Kaynak: heyecan

Başka metrikler de var, kışın ya da kışın olmadığı, Bitcoin için daha iyi günlerin olabileceği fikrini destekleyen bulgular var. Aslında, Wüstenfeld’in son 10-12 haftanın sadece “döngü ortası düzeltmeler” olduğu iddiasını destekliyorlar.

Kısa Vadeli Sahipler SOPR örneğini alın – STH SOPR’nin teslim edilmesinin neredeyse 80 gününden sonra, metrik nihayet grafiklerde 1’in üzerindedir. Bunun anlamı, yatırımcıların artık Bitcoin’i kârla satmasıdır. STH SOPR en son teslim olduğunda, 74 günlük bir süre içindi.

Kaynak: CryptoQuant

Son olarak, Bitcoin stablecoin arz göstergesinde EMA7, son zamanlarda grafiklerde EMA21’i ikiye böldü. Tarihsel olarak, bu BTC listelerinde bir boğa rallisinden önce geldi.

Hatta bir doğru veya yanlış var mı?

Bununla birlikte, bu ölçümlerin kesin olarak Bitcoin için bir ‘ayı piyasası’ olmadığını göstermediğini belirtmekte fayda var. Sonuçta, balina değişim oranı gibi göstergeler yılın başından beri %85’in üzerinde.

O halde bunun anlamı, doğru veya kesin bir cevap olmadığıdır. Bu, döngü ortasında bir düzeltme veya büyük bir düşüş veya arada bir yerde olabilir. Yine de belirgin olan, durumun hızla değişen bir durum olduğudur.

Sonuçta, kim bilir? Belki Fed faiz oranlarını yükseltecek, belki Rusya Ukrayna’yı işgal edecek ya da belki Elon Musk Bitcoin’i tekrar tweetleyecek. Kimse bilmiyor. En iyi hareket tarzı, yani, DYOR’a bakmaktır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu