Akademi

Bored Ape Yat Kulübü, Şok Fırsatıyla CryptoPunks IP’sini Satın Aldı

Yuga Labs, koleksiyonculara ticari hakları devredecek – yani, CryptoPunk’larını yasal sonuçlara maruz kalmadan uygun gördükleri herhangi bir şekilde kullanma özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcıları, sektörün gördüğü en büyük ve en önemli anlaşmalardan biri olan CryptoPunks ve Meebits NFT koleksiyonlarının fikri mülkiyetini satın aldı.

Yuga Labs, Larva Labs ile yapılan anlaşmanın, artık her iki markaya, her bir sanat eseriyle ilişkili telif hakkına ve ayrıca 423 CryptoPunks ve 1.711 Meebits’e sahip olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Ve bunun geçmişte yüz binlerce dolara satılan CryptoPunks’a şu anda sahip olanlar için ne anlama geleceği özellikle ilginç. Yuga Labs, koleksiyonculara tüm ticari hakları devretmeyi planladığını söylüyor – yani, CryptoPunk’larını yasal sonuçlara maruz kalmadan uygun gördükleri herhangi bir şekilde kullanma özgürlüğüne sahip olacaklar.

Şirket, uzun süredir BAYC sahiplerine benzer haklar veriyor – ve tüm bunlar CryptoPunk’ların TV şovları, filmler ve müzik alanlarında daha büyük bir rol oynamasına neden olabilir. Haberi açıklayan bir tweet’te Yuga Labs şunları yazdı:

“BAYC ekosisteminin işbirliği yapmak ve asla hayal bile edemeyeceğimiz harika şeyler inşa etmek için haklarını kullanmasını izlemek inanılmazdı. Cryptopunks ve Meebits topluluklarının da aynısını yaptığını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Satın almanın BAYC ve CryptoPunks komiteleri arasında gerilime yol açabileceğine dair endişeleri ortadan kaldırmak için Twitter başlığı şunları ekledi:

“Açık olmak gerekirse: BAYC ekosistemi evrenimizin merkezi olmaya devam edecek. Punklar için iyi olanın Maymunlar ve uzayın geri kalanı için de iyi olduğuna inanıyoruz. Aynı şekilde, Maymunlar için iyi olan, Punklar için de iyidir. pasta, dilimler için kavga etmeyin.”

Bir blog yazısı, CryptoPunks’ı Bored Apes için yaratılan modele ayak uydurmak istemediğini ve şirketin bu “tarihi koleksiyon” söz konusu olduğunda “düşünceli vekilharçlar” olarak hizmet etmeyi amaçladığını açıklamak için devam etti. Tüm bunlar, bir sonraki adımları belirlemeden önce topluluktan geri bildirim almayı içerecektir – hafif adımlar atmaya ve hiçbir şeyi kırmamaya kararlı olduklarının açık bir göstergesi.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Anlaşma kripto endüstrisini şaşırtmış gibi görünüyor.

Yuga Labs, anlaşmanın Larva Labs’ın kurucu ortağı olan Matt Hall ve John Watkinson ile yaptığı görüşmelerde “çok organik bir şekilde gerçekleştiğini” söyledi. Ve bir açıklamada şunları eklediler:

“Yuga Labs, modern profil resmi projesinin yenilikçileri ve bu projeleri yürütmede dünyanın en iyileri. Onlar CryptoPunks ve Meebits’in ideal görevlileri. Ellerinde, hayati olmaya devam edeceklerinden eminiz, Ortaya çıkan merkezi olmayan ağda gelişen projeler.”

Hall ve Watkinson, satın almanın bir sonucu olarak Yuga Labs’a katılmayacak ve duyuru şunları ekledi:

“Larva Labs’ı çalıştırmaya devam edecekler ve en iyi yaptıkları şeyi yapmaya devam edecekler: Web3’ün geleceğini şekillendirmeye yardımcı olan harika projeler yaratmak.”

Larva Laboratuarlarının, şirketin değerine çok fazla katkıda bulunan fikri mülkiyet olan taç mücevherlerinden etkili bir şekilde vazgeçmesi biraz alışılmadık görünebilir. Ancak kendi blog yazılarında, kurucu ortaklar CryptoPunks’ın beş yıl önce, NFT’lerin neredeyse hiç duyulmadığı zamanlarda bir deney olarak yaratıldığını ve işlerinin bu alanın dönüştüğü şey için inşa edilmediğini açıkladı:

“Uzmanlığımız her zaman bir teknolojinin hayatının başlarında bir şeyler yaratmak olmuştur. Dolayısıyla, bu ‘Profil Resmi Projeleri’ (PFP) kategorisi kendi içinde bir endüstri haline geldikçe, kendimizi giderek daha az uygun hale getirdik. Kişiliklerimiz ve becerilerimiz topluluk yönetimine, halkla ilişkilere ve bu tür projelerin gerektirdiği ve hak ettiği günlük yönetime pek uygun değil.”

Ayrıca “en sevdiğimiz Punks ve Meeb’lerden oluşan bir gruba” sahip olmaya devam edeceklerini doğruladılar ve “tuhaf yeni şeyler” inşa etmeye devam edeceklerine söz verdiler.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu