Kripto Para

Brezilya: Senato Komitesi, büyümeyi teşvik etmek için kripto düzenleyici yasa tasarısını onayladı

1,84 trilyon dolarlık sektör kendisini finans piyasasında daha da köklendirdiği için, kripto para birimi endüstrisi için düzenleyici tutku bu yıl dünya çapında artan bir ivme kazandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın kripto düzenlemesine ilişkin bir yürütme emri imzaladığına dair raporların geçen hafta kısa süre içinde tur atmaya başlamasından sonra, dijital varlıklar üzerindeki gözetimini hızlandıran bir başka ülke Brezilya oldu.

Yerel basına göre Brezilya Senatosu, Senato Ekonomik İşler Komitesi tasarıyı 22 Şubat’ta oybirliğiyle onayladıktan sonra yakında bir kripto yasa tasarısını oylayacak. Tasarı Senato ve alt meclis tarafından kabul edildikten sonra, yasaya girmeden önce yalnızca Başkan Jair Bolsonaro’nun onay mührünü gerektirecek.

Bu, yakındaki El Salvador zaten en iyi kripto para birimi Bitcoin yasal ihalesini yapmış olsa bile, Brezilya’yı gelişmekte olan varlık sınıfını düzenleyen en büyük Latin Amerika ülkesi yapacak.

Tasarı, sanal varlıkları tanımlarken ve borsalar ve brokerler dahil hizmet sağlayıcılarını sınıflandırırken, dijital varlık endüstrisinin nasıl işleyeceğine ilişkin kuralları belirleyecek. Ayrıca Brezilya federal hükümetine kripto para piyasasını denetlemekten hangi kurumun sorumlu olacağına karar verme yetkisi verecek.

Tasarıya göre sanal varlık, “elektronik yollarla alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödeme yapmak veya yatırım amacıyla kullanılabilen değerin dijital temsili” olarak tanımlanabilir.

Ayrıca, bir kripto komisyoncusu veya borsasını, sanal varlıklar ve fiat para birimleri, farklı sanal varlıklar ile bunların devri ve muhafazası arasında takas gibi faaliyetleri gerçekleştirirken “finansal hizmetlere ve hükümlere katılmaya” izin veren bir tüzel kişilik olarak tanımlar.

Tasarı ayrıca, suç örgütleri, terör finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının yanı sıra kara para aklama ve varlık gizlemeyi önlemek için sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını zorunlu kılacaktır. Aynı şekilde, tasarıyı ilk olarak 2019’da sunan Senatör Iraja Abreu, şunları söyledi:

“Projenin amacı, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer birçok suç gibi yasa dışı uygulamaları engellemek veya kısıtlamaktır. Bu pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan meşru, yasal bir pazar var ama istisnalar da var” dedi.

Tasarının uygulanması konusunda kimin yargı yetkisine sahip olabileceğine gelince, Sen. Abreu, Bloomberg’e, yasa tasarısının hazırlanmasına da katkıda bulunduğu için rolün merkez bankası tarafından üstlenilebileceğini söyledi.

Geçen yıl Brezilya’nın alt meclisi tarafından kripto varlık ticaretini yöneten kurallara odaklanan farklı bir yasa tasarısı onaylanırken, Abreu yeni yasa tasarısının bunun yerine yatırımları hedeflediğini ve bunların ana akım haline gelmesi için elverişli bir ortam oluşturacağını kaydetti. Ekledi,

“Düzenleme ile kripto para birimi daha da popüler hale gelecek. Bu düzenleme onaylandıktan sonra, eğilim süpermarkette, ticarette, bir araba galerisinde giderek daha fazla benimsenmesi yönündedir. ”

Brezilya zaten genişleyen bir kripto para birimi endüstrisine sahip ve son tahminler yaklaşık 10 milyon dolarlık kullanıcıya veya ülke nüfusunun neredeyse %5’ine işaret ediyor. Borsası ayrıca varlık sınıfı için uygun bir ortama işaret eden 5 kripto para birimi ETF’sine sahiptir. Bununla birlikte, bu büyüme, hem riskleri hem de suçu engellemek için düzenleyici gözetim ihtiyacını zorunlu kılmıştır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu