Kripto Para

Bu faktörler, ETH’nin borsa ile korelasyonu olan BTC’de artışa neden oluyor.

Ana akım haline gelmek her zaman varlıklar için en iyi sonuç değildir ve kripto para birimleri de buna kanıt sağlamıştır. Benimsemedeki artış piyasaya kesinlikle meşruiyet ve sermaye getirirken, aynı zamanda onu makroekonomik değişikliklere karşı duyarlı hale getirdi.

Kripto stoklanıyor

Bu, kripto para birimi ile birkaç yıldır analistler için endişe verici bir eğilim olan ABD Borsa fiyatları arasındaki artan korelasyonda vurgulandı. Bu, geçen ay ABD Merkez Bankası’nın şahin duruşunun ve enflasyon raporlamasının her iki piyasayı da çöküşe yol açmasıyla hızlandı.

Şimdi, her iki varlık sınıfı da bir istikrar dönemine girerken, özellikle önümüzdeki hafta Fed tarafından bir dizi açıklamanın yapılması beklendiğinden, bu korkular taze olarak gündeme geldi.

Tarihsel veriler, hisse senetleri ve kripto para arasında pozitif bir korelasyonun ilk kez 2018’de Fed’in benzer daralmasının her iki piyasayı da çökerttiğinde görüldüğünü göstermiştir. Hisse senetleri 2018’in dördüncü çeyreğinde yaklaşık %20 düşerken, Bitcoin %50 kadar düştü.

Kaynak: Business Insider

Bununla birlikte, eğilimle ilgili olarak daha erken olmuş olabilir, Ağustos 2021’den bu yana benzersiz ivmesi birçok kişinin başını döndürdü. Geçen ay boyunca Bitcoin dolar karşısında %12 düşerken S&P %10 düştü ve bu ikisi arasındaki farkın her çöküşte daraldığını gösteriyor.

Cambrian Asset Management CEO’su Martin Green, yakın tarihli bir Forbes röportajında ​​​​aynı şeyi kaydetti ve Bitcoin-Nasdaq korelasyonunun son üç yılda 0.2 iken, “son birkaç hafta içinde ikiye katlanarak dördüncü noktaya geldiğini” vurguladı. Ekledi,

“Bugün, altı ay öncesine göre daha yüksek bir korelasyon var… Son zamanlarda iki eksen boyunca – yukarı ve aşağı – Bitcoin ve teknoloji hisse senetlerinin, hisse senetlerini ve kriptoyu etkileyen faiz oranları ve enflasyon endişeleri nedeniyle tandem olduğunu söyleyebilirim.”

Güvenli liman artık yok

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yakın zamanda işaret ettiği gibi, kripto ve teknoloji hisselerinin birlikte hareket etmesi küresel finansın önünde birçok engele neden olabilir. Bunlar arasında, yatırımcı duyarlılığının piyasalar arasında yayılmasına neden olabilecek bulaşma riski de yer alıyor.

İkinci en büyük kripto para birimi Ether ile S&P 500 arasında benzer bir korelasyon olduğu için kripto varlıkları arasında bir yayılma da kaydedilebilir.

Kaynak: Bloomberg

Bu, BTC’nin Altına benzer veya ondan daha iyi bir güvenli liman varlığı olma anlatısını yemiş durumda. ChangeNOW sözcüsü Mike Ermolaev aynı röportajda, önceki popülerliğinin çoğunun arkasında bu olduğunu savundu.

Makro eğilimlerin BTC’nin ekonomik evrimine katkıda bulunan bir faktör olmasına rağmen, kurumsal yatırımcılar tarafından ana akım benimsenmesinin de rol oynayabileceğini söyledi. BTC yatırım ürünlerinden çıkışlar son zamanlarda rekor seviyeye ulaşmış olsa da, daha büyük yatırım kohortu, yeni ortaya çıkan varlık üzerinde giderek daha fazla yükselişe geçti.

Bu, sektöre meşruiyet kazandırmış olsa bile, para yöneticilerinin varlığa geleneksel teknoloji hisse senetlerine benzer şekilde davranmasına ve böylece korelasyona katkıda bulunmasına da yol açabilir.

“Son birkaç yılda geleneksel pazarlardan kriptoya çok fazla para aktı. Bu süre zarfında, geleneksel piyasalar ve kripto para piyasaları birbirine yaklaştı. Teknoloji hisseleri ve Bitcoin’in şu anda güçlü bir şekilde ilişkili olduğu çeşitli göstergelerden açıkça görülüyor. ”

Neyse ki, geleneksel borsayı takip eden Bitcoin ve Ether, hisseler yükseldiğinde bu varlıkların fiyatlarında bir artış anlamına gelebileceğinden, kaosun ortasında bir gümüş astar hüküm sürüyor.

Ayrıca, kurumsal ilgi ve uzun vadeli sahiplerdeki büyüme, piyasanın olgunlaştığının ve risk faktörünü aşındırdığının bir işaretidir. S&P veya NASDAQ’ı takip eden Bitcoin, bu anlatıya daha da katkıda bulunabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu