Kripto Para

Rusya’nın kripto düzenlemeleri için yasa taslağının arkasındaki büyük resim

Bir ülke bir kripto düzenleme yasası veya hatta bir yasa taslağı üzerinde çalıştığını duyurduğunda heyecanlanmak doğaldır. Bununla birlikte, kripto severlerin ve yatırımcıların, gelişmenin sektör için bir yükseliş işareti olduğu sonucuna varmadan önce durup daha yakından bakmaları gerekiyor.

Bununla birlikte, Rusya’da neler oluyor.

Kitapları vurma zamanı

Bir Rus hükümeti web sitesi, 18 Şubat’ta Maliye Bakanlığı’nın Rusya Federasyonu Hükümeti’ne kripto para biriminin düzenlenmesi için bir yasa taslağı sunduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, resmi açıklama, Ruslara bir ödeme aracı olarak kripto kullanmanın hala yasa dışı olduğunu hatırlatmak için hızlıydı. Daha ziyade, yasa tasarısı kriptoyu bir yatırım olarak düzenlemek anlamına geliyor.

Ama hepsi bu kadar değil. Önerilen bazı düzenlemeler arasında, borsaları merkezi bir kuruluşun kontrolü altına almak, tüm müşterileri belirlemek ve yalnızca bir banka hesabı aracılığıyla kripto para çekme / yatırmaya izin vermek yer alıyor. KYC, hem borsalar hem de müşteriler için hayati önem taşırken, bankalar da kripto uyumluluğunda yer alacak.

Ayrıca, tüccarlar endüstriye öylece giremezler. Taslak yasa, tüm potansiyel yatırımcılar için bir kripto bilgisi ve risk testi önerdi. Bildirildiğine göre, sonuçların ne kadar para yatırmalarına izin verileceğine karar verecek.

Açıklamanın bir çevirisi,

“Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından vatandaşlar, yıllık 600 bin rubleye kadar dijital para birimlerine yatırım yapabilirler. Test geçilmezse, maksimum yatırım miktarı 50 bin ruble ile sınırlı olacaktır. Nitelikli yatırımcılar ve tüzel kişiler kısıtlama olmaksızın işlem yapacaklardır.”

Basında, 600.000 ruble yaklaşık 7.656 dolar, 50.000 ruble ise 638 dolar civarındaydı.

“Putin” kripto için iyi bir kelime

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kripto konusunda iyimser olduğu ve Rusya’nın sektöre çok uygun olduğunu düşündüğü yaygın olarak bildirildi. Kripto ile ilgili bir devlet bankası anlaşması talep ederken, şunları söylediği aktarıldı:

“Elbette burada, özellikle sözde madencilikte belirli rekabet avantajlarımız var. Yani ülkede mevcut olan elektrik fazlalığı ve iyi yetişmiş personel.”

Ancak zamanlama çok önemli. Bu duyuru, Ukrayna’nın ülkede kriptoyu yasal hale getirmek için yasa çıkarmasından kısa bir süre sonra geldi. Doğal olarak analistler, iki ülkenin güncellemelerinin bağlantılı olup olmadığını ve yakın gelecekte birbirlerini kesip kesmeyeceklerini sorguluyorlar.

çöplüklerde aşağı hissetmek

Piyasa, gergin Rusya-Ukrayna ilişkilerinin gerginliğini de hissediyor. Hem Bitcoin fiyatı hem de S & P500 birlikte düştü ve artan korelasyonlarına ilişkin korkuları artırdı. Bu arada altın sekiz ayın zirvesine çıktı. Bu, küresel atmosferde çok fazla FUD olduğunun bir işaretidir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu